Když Stanislav Gross vstupoval do politiky, měl za sebou pouze maturitu na SPŠ dopravní v Praze. Stihl sice v roce 1988 krátce pracovat jako elektromechanik a kandidát na strojvedoucího v Lokomotivním depu Praha-Vršovice, po vojně (sloužil v Olomouci v letech 1988 až 1990) už ale o normální práci nezavadil až do dubna 2005, kdy kvůli aféře kolem jeho financí (nedokázal přesvědčivě vysvětlit, kde vzal čtyři miliony na koupi nového bytu) politiku opustil a začal působit jako advokát (během své politické kariéry stihl zázračně vystudovat práva, za což byl terčem kritiky – diplomovou práci Stanislava Grosse na Právnické fakultě UK odborníci označili za nedostatečně dlouhou, navíc ze značné části opsanou z výročních zpráv České národní banky; při aféře s podvodným udělováním titulů na plzeňské právnické fakultě pak bylo zjištěno, že rigorózní práce Stanislava Grosse je mezi těmi, které v archivech univerzity chybí).
Každopádně politická kariéra Stanislava Grosse byla strmá a rychlá. Jako dvacetiletý vstoupil hned po Sametové revoluci do obnovené sociální demokracie a už v roce 1990 se stal předsedou Mladých sociálních demokratů. Od roku 1992 působil Stanislav Gross jako poslanec (před rozdělením Československa v České národní radě, pak v Poslanecké sněmovně), od roku 1995 vedl poslanecký klub ČSSD, tři roky nato se stal ve svých 28 letech i místopředsedou Poslanecké sněmovny. Následoval post ministra vnitra (2000 až 2004), od roku 2002 spojený s funkcí místopředsedy vlády a po neúspěchu ČSSD ve volbách do Evropského parlamentu v červnu 2004 nahradil Stanislav Gross odstoupivšího Vladimíra Špidlu ve vedení strany i vlády. Ale jen na rok, pak přišla aféra s podivným financováním bytu.
Po odchodu z politiky se stal Stanislav Gross zázračně vlastníkem třetiny akcií firmy Moravia Energo, které koupil od bývalého náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkory za 21 milionů korun, ač měly mnohem vyšší hodnotu (půjčil si na to od problematické společnosti Key Investments, která se o pár let později stala terčem ostré kritiky, neboť za stamiliony, patřící například některým pražským městským částem, nakoupila neprodejné dluhopisy a připravila tak investory o desítky milionů korun). Akcie Moravia Energo dokázala Stanislav Gross prodat za 110 milionů a téměř desetinásobně tak vydělat. Následovala koupě luxusního apartmánu v Hidden Bay v Miami na Floridě a nemovitosti v Praze za 10 milionů korun.
Tou dobou nastoupil Stanislav Gross jako koncipient v advokátní kanceláři Eduarda Bruny a začal se připravovat na advokátní zkoušky, od kterých ho v březnu 2008 vyhodili. Musel je skládat napodruhé v prosinci téhož roku.
Počátkem roku 2014 se objevily informace, že Stanislav Gross má nehybnou pravou ruku. Onemocněl totiž nevyléčitelnou zákeřnou chorobou ALS, která postupně ochromí celé tělo. Krátce nato, v květnu, očividně pohublý Gross veřejně vystoupil a omluvil se za své chování v době, kdy byl ještě politikem. "Přijal jsem Krista," prohlásil mimo jiné. Jeho stav se rapidně horšil a v dubnu 2015 zemřel.
Stanislav Gross byl dvakrát ženat. První manželství z počátku 90. let vydrželo sotva půl roku. V roce 1996 si vzal tehdejší šéfposlanec ČSSD Stanislav Gross servírku parlamentní restaurace Šárku Bobysudovou, s níž má dvě dcery. Za svědka jim šel tehdejší šéf sociální demokracie a pozdější prezident Miloš Zeman.