Víra ovlivňuje jeho život od malička. V komunistické době byla předzvěstí problémů, nyní ji však vnímá jako součást sebe sama. Ačkoli Josef Polášek říká, že ji veřejně plamenně neprosazuje. Jeho kroky však nevedly ke kazatelně, ale k herectví. Po průmyslovce ho vzali na JAMU a společně se svými spolužáky Pavlem Liškou, Tomášem Matonohou a Markem Danielem vytvořili nerozlučnou čtveřici.
Stále se drží pospolu - spolupracují na originálním kabaretu Komediograf a v roce 2012 uvedl Marek Najbrt do kin novinku v podobě komedie Polski film, zachycující právě životy zmíněné čtveřice. Ve filmu se dokonce objevuje i Josefova manželka, která ale není herečkou, ale varhanicí. Její kariéra je stejně jako osud Josefa Poláška úzce spojen s HaDivadlem, kde sice hraje, ale na klavír. Mají spolu tři děti.
První film, kde se Josef Polášek objevil, byli Zobani. Po deseti letech si zahrál i v pohádce Čert ví proč, poté ve filmech Mistři, Štěstí, Poslední plavky a hlavní rolí ve filmu František je děvkař.
Režiséři si Josefa Poláška uloupili i pro seriály (Vyprávěj, Comeback, Proč bychom se netopili, Dokonalý svět nebo Gympl s (r)učením omezeným). Ve známost vešel i díky reklamám na žvýkačky Orbit a reklamě na Kofolu.
Ve hře Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?, která je zdramatizováním policejních odposlechů z korupční fotbalové aféry z dílny Petra Čtvrtníčka a Jiřího Lábuse, Josef Polášek ztvárnil delegáta.