V roce 1988 se český herec a bavič Vladimír Menšík naposledy objevil na televizních obrazovkách v pořadu ABECEDA. O dva dny později, v květnu dvacátého devátého, zemřel. Jeho humor od té doby nikdo nepřekročil. Česká republika ztratila svého nejoblíbenějšího humoristu a tím i pořady plné zábavy, srandy a vtipů.
Proč ale ke sklonku svého života přicházel o role v televizních skečích a pořadech? Možná to byla nenávist ze strany vedení televizních stanic... Jeho životachuť byla stálá, i přes jeho psychické a zdravotní problémy spojené s alkoholismem a silným kuřáctvím. Byl vždy profesionál a na jeho uvádění silvestrovských nocí nejde zapomenout.
Vladimír Menšík se narodil na Moravě, 9. října 1929 v Ivančicích. Nejdříve vystudoval průmyslovou školu a až na druhý pokus se dostal na brněnskou JAMU. Po absolutoriu dostal angažmá ve Vesnickém divadle, kde si ho všiml E. F. Burian a obsadil ho do svých her. I přesto Vladimír Menšík stále ve skrytu duše toužil hrát před kamerou. Netrvalo dlouho a coby komparsista ve filmu Dědeček automobil zaujal filmové režiséry. Postupně se dostal až k natáčení takových českých klasik jako jsou Bakaláři. Hrál po boku takových hvězd filmového plátna jako jsou Stella Zázvorková, Vladimír Dlouhý, Jiří Sovák, Jiří Lábus, Vlastimil Brodský a plno dalších.
U jména Vladimír Menšík si ale nemůžeme představit jen slavné Bakaláře nebo uvádění Silvestru. Vladimír Menšík byl český herec, moderátor, lidový vypravěč, bavič a držitel ocenění národní umělec. Divadelní prkna ho tolik nenaplňovaly, i když jeho profesní dráha začala právě na pódiu. Většinu ze svých 150 rolí ztvárnil před kamerou - ve filmu a televizi. Mezi jeho koníčky patřil fotbal, házená, hra na mandolínu a piáno.
Známý bavič měl čtyři děti. Dcera Martina se potatila, je herečkou a dabérkou. Syn Petr Menšík je ostudou rodiny Menšíkových. Dalšími dětmi jsou Vladimíra a Jan.