K divadlu se Miroslav Moravec dostal jako ochotník. Přes nesouhlas rodičů se pokoušel o přijetí na pražskou Státní konzervatoř. Nakonec dálkově absolvoval DAMU. Nejprve prošel oblastními divadly: mostecké Divadlo pracujících, Divadlo Pohraniční stráže v Chebu a zlínské Divadlo pracujících. Poté odešel do Prahy, kde působil v Divadle za branou, Divadle S. K. Neumanna v Libni, v Městských divadel pražských. Až roku 1996 zakotvil v Divadle Na Vinohradech. Hrával zejména charakterní role.
BYL MIROSLAV MORAVEC HOMOSEXUÁL?
Na filmovém plátně se Miroslav Moravec poprvé objevil jako německý voják v dramatu Jiřího Weisse Hra o život (1956), kde hlavní úlohy ztvárnili Karel Höger a Vlasta Chramostová, dále pak v dětském filmu Ivo Nováka Štěnata (1957), v hudebním filmu Kdyby tisíc klarinetů (1964) či ve snímku Žirafa v okně (1968).
V době normalizace se Miroslav Moravec stal celkem hojně obsazovaným zejména v menších rolích. Jmenujme snímky Sokolovo, Osvobození Prahy, Volání rodu, Pozor Vizita nebo Oznamuje se láskám vašim.
Později, v 90. letech 20. století, si Miroslav Moravec zahrál i několik ústředních postav (Perfektní manžel, Playgirls, Byl jednou jeden polda). Začátkem nového tisíciletí v Kameňáku 3 Zdeňka Trošky zazněl jeho uhrančivý hlas - mluvil Boha.
V televizi se Miroslav Moravec často objevoval v Nedělní chvilce poezie, ale také v řadě inscenací (Viktor Velký, V Kleštích, Vetřelci v Coloradu) a v seriálech (30 případů majora Zemana, Nemocnice na kraji města, Návštěvníci, Sanitka, Gottwald, Dlouhá míle, Česká soda, Bylo nás pět, Hospoda, Četnické humoresky).
MIROSLAV MORAVEC - POSLEDNÍ PRÁCE
Svou poslední úlohu - hlas v rádiu - Miroslav Moravec dostal ve snímku Jiřího Vejdělka Václav (2007).
Doménou Miroslava Moravce byl dabing. Svůj hluboký hlas propůjčil mj. Alainu Delonovi, Henrymu Fondovi, Pierru Richardovi nebo Jeanu-Paulu Belmondovi. Namluvil třeba Fantomase či komisaře Moulina. Za celoživotní mistrovství v dabingu obdržel Cenu Františka Filipovského (2002) a Ceny Týtý (1998, 1999, 2000 a 2002). Jeho basbaryton často zněl i z rozhlasových přijímačů.
Své vzpomínky Miroslav Moravec shrnul v knize Život je parádní jízda (2000).
MIROSLAV MORAVEC - JAK UTEKL HROBNÍKOVI Z LOPATY
S manželkou, která byla výtvarnicí a jíž říkal Milča, měl Miroslav Moravec syna Prokopa.
Ke konci života se Miroslav Moravec potýkal s vážnými zdravotními problémy - osudným se mu stal karcinom plic. Zemřel ve věku sedmdesáti let 29. března 2009 v nemocnici v pražském Motole.
EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR S NEJBLIŽŠÍM KAMARÁDEM MIROSLAVA MORAVCE ČTĚTE ZDE>>