Po gymnáziu v Žatci Jaroslav Bašta pracoval v Elektroporcelánu Louny. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze studoval historickou archeologii. Za své angažmá v Hnutí revoluční mládeže byl v roce 1971 odsouzen na 2,5 roku. Odseděl si jen část trestu.
JAROSLAV BAŠTA: SKANDÁL! PRODÁVAL VÍZA UKRAJINCŮM
Jaroslav Bašta podepsal Chartu 77 a působil v disentu, proto mu totalitní režim nedovolil pracovat v oboru, tak vykonával dělnické profese. Přesto mu vyšly desítky článků v oblasti archeologie, a to zejména v prestižních německých časopisech.
Do politiky vstoupil po Sametové revoluci 1989, po níž byl mj. náměstkem ředitele tajné služby či předsedou tzv. lustrační komise. Ve volbách 1996 se od roku 1994 člen ČSSD Jaroslav Bašta stal poslancem. Následně mandát obhájil.
V letech 1998 až 2000 Jaroslav Bašta působil jako ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana, v níž se ujal Akce Čisté ruce (protikorupční akce, jejíž výsledky byly sporné). Na post ve Sněmovně rezignoval v září 2000.
V letech 2000 až 2005 byl Jaroslav Bašta velvyslanec v Ruské federaci, poté dva roky náměstkem ministra zahraničních věcí a další tři ambasadorem na Ukrajině. Kvůli aféře kolem podvodů a úplatků při vydávání českých víz na Ukrajině jej vyšetřovala protikorupční policie.
Na jaře 2019 Jaroslav Bašta vystoupil z ČSSD a v následujících volbách do Evropského parlamentu neúspěšně kandidoval jako bezpartijní lídr hnutí BEZPEČNOST, ODPOVĚDNOST, SOLIDARITA (BOS), jehož byl v listopadu 2020 zvolen předsedou.
Do parlamentních voleb 2021 Jaroslava Baštu coby svého nejstaršího kandidáta vyslalo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) jako lídra v Pardubickém kraji. Získal poslanecký mandát.
V prezidentských volbách 2023 Jaroslav Bašta nepostoupil do druhého kola.
O JAROSLAVU BAŠTOVI ČTĚTE ZDE>>
Manželka Jaroslava Bašty Dara Baštová je archeoložka. Politik měl nemanželského syna Jakuba, který nešťastnou náhodou zemřel.
Jaroslav Bašta 8. dubna 2024 podlehl zákeřné chorobě. Bylo mu 75 let.