Miroslav Žbirka

Datum narození: 21.10.1952
Přezdívka: Meky
Místo narození: Bratislava
Profese: zpěvák, kytarista, skladatel
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Jako první Slovák v historii získal Miroslav Žbirka v roce 1982 Zlatého Slavíka. A jako první Slovák v historii také sesadil v této anketě Karla Gotta. Další úspěchy následovaly záhy.

Otec Šimon Žbirka pocházel z Trnavé Hory, matka Ruth Galeová z Londýna. Není tedy divu, že Meky Žbirka, jak mu tehdy říkali známí, začínal na hitech světoznámých kapel The Beatles, The Rolling Stones nebo nesmrtelného krále rokenrolu Elvise Presleyho.

Po krátkých peripetiích v Orchestrech Gustava Broma a Gustava Offermana vstoupil do kapely Modus, ze které se v roce 1980 odrazil na sólovou dráhu. S hity Biely kvet, 22 dní či Jesenná láska ovládl nejen nejrůznější soutěže, ale i fanouškovská srdce. Zlidověly i písně Balada o poľných vlakoch, Čo bolí, to prebolí, Atlantida či Sněhulák. Počet jeho desek se blíží ke třem desítkám. Kromě toho si zahrál v muzikálu Neberte nám princeznu.

Díky své osobitosti, muzikálnosti a melodičnosti textů si Slavíka odnesl ještě čtyřikrát. Pětkrát se stal Osobností televizní obrazovky. V roce 2007 vstoupil do síně slávy slovenských hudebních cen Aurel. V začátcích sólové kariéry si vyzpíval i první místo na mezinárodním festivalu v rakouském Villachu. První velkou cenu si odnesl ještě s Modem – roce 1977 vyhrál spolu s Marikou Gombitovou a Jánem Lehotským Zlatou bratislavskou lyru za píseň Úsmev.

S první manželkou Helgou Žbirkovou má dceru Denisu. Po rozvodu se za něj v roce 1988 provdala Kateřina Žbirková. Vychovali dceru Lindu a syna Davida. 

 

Články o celebritě

Meky Žbirka trpěl týdny na lůžku: Uvědomil jsem si, že to není jen tak Meky Žbirka trpěl týdny na lůžku: Uvědomil jsem si, že to není jen tak Je zase plný sil! Zpěvák Meky Žbirka (64) je po zimních peripetiích se zdravím, kdy onemocněl vážným… číst článek
Miro Žbirka: Zpívá místo McCartneyho! Miro Žbirka: Zpívá místo McCartneyho! Jeho největší modlou jsou Beatles. O to větší šok Miro Žbirka (64) zažil, když mu nabídli, aby zpíval… číst článek
Miro Žbirka: Boj o život! Do nemocnice mě dovezli na poslední chvíli! Miro Žbirka: Boj o život! Do nemocnice mě dovezli na poslední chvíli! Slovenský zpěvák poprvé promluvil o tom, jak prodělal těžký zápal plic, při kterém se dokonce začal… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Pavol Habera
Pavol Habera
zobrazit profil Denisa Grossová
Denisa Grossová
zobrazit profil Chris Cornell
Chris Cornell
zobrazit profil Dara Rolins
Dara Rolins
zobrazit profil František Nedvěd
František Nedvěd
zobrazit profil Sámer Issa
Sámer Issa
zobrazit profil Shakira (Shakira Isabel Mebarak Ripoli)
Shakira (Shakira Isabel Mebarak Ripoli)
zobrazit profil Jaromír Nohavica
Jaromír Nohavica