Miroslav Žbirka

Datum narození: 21.10.1952
Přezdívka: Meky
Místo narození: Bratislava
Profese: zpěvák, kytarista, skladatel
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Jako první Slovák v historii získal Miroslav Žbirka v roce 1982 Zlatého Slavíka. A jako první Slovák v historii také sesadil v této anketě Karla Gotta. Další úspěchy následovaly záhy.

Otec Šimon Žbirka pocházel z Trnavé Hory, matka Ruth Galeová z Londýna. Není tedy divu, že Meky Žbirka, jak mu tehdy říkali známí, začínal na hitech světoznámých kapel The Beatles, The Rolling Stones nebo nesmrtelného krále rokenrolu Elvise Presleyho.

Po krátkých peripetiích v Orchestrech Gustava Broma a Gustava Offermana vstoupil do kapely Modus, ze které se v roce 1980 odrazil na sólovou dráhu. S hity Biely kvet, 22 dní či Jesenná láska ovládl nejen nejrůznější soutěže, ale i fanouškovská srdce. Zlidověly i písně Balada o poľných vlakoch, Čo bolí, to prebolí, Atlantida či Sněhulák. Počet jeho desek se blíží ke třem desítkám. Kromě toho si zahrál v muzikálu Neberte nám princeznu.

Díky své osobitosti, muzikálnosti a melodičnosti textů si Slavíka odnesl ještě čtyřikrát. Pětkrát se stal Osobností televizní obrazovky. V roce 2007 vstoupil do síně slávy slovenských hudebních cen Aurel. V začátcích sólové kariéry si vyzpíval i první místo na mezinárodním festivalu v rakouském Villachu. První velkou cenu si odnesl ještě s Modem – roce 1977 vyhrál spolu s Marikou Gombitovou a Jánem Lehotským Zlatou bratislavskou lyru za píseň Úsmev.

S první manželkou Helgou Žbirkovou má dceru Denisu. Po rozvodu se za něj v roce 1988 provdala Kateřina Žbirková. Vychovali dceru Lindu a syna Davida. 

 

Články o celebritě

Miro Žbirka po zápalu plic: Tryskáčem na léčení! Miro Žbirka po zápalu plic: Tryskáčem na léčení! Z nejhoršího je venku, ale pořád žádná sláva. Po těžkém zápalu plic poslali lékaři Mira Žbirku (64)… číst článek
Utajená první manželka Karla Vágnera (74) Hana: Před dvěma lety vstala z mrtvých! Utajená první manželka Karla Vágnera (74) Hana: Před dvěma lety vstala z mrtvých! Osud přichystal pro první ženu Karla Vágnera (74) těžký úděl. Hana Hachová (71) se znovu vdala, ale… číst článek
Vážná nemoc Žbirky (64): Nezabrala ani antibiotika! Leží na kapačkách Vážná nemoc Žbirky (64): Nezabrala ani antibiotika! Leží na kapačkách Zápal plic, který ho postihl zkraje nového roku ve Velké Británii, se komplikuje. Miro Žbirka (64)… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Dan Bárta
Dan Bárta
zobrazit profil Roman Vojtek
Roman Vojtek
zobrazit profil Martin Maxa
Martin Maxa
zobrazit profil Marta Beňáčková
Marta Beňáčková
zobrazit profil Shakira (Shakira Isabel Mebarak Ripoli)
Shakira (Shakira Isabel Mebarak Ripoli)
zobrazit profil Paul McCartney
Paul McCartney
zobrazit profil Marta Kubišová
Marta Kubišová
zobrazit profil Vojta Nedvěd
Vojta Nedvěd