Související celebrity

Životopis

Fyzikální chemik Jiří Drahoš, dlouholetý předseda Akademie věd ČR a neúspěšný prezidentský kandidát, se ve volbách 2018 stal senátorem.

Po absolvování Vysoké školy chemicko-technologická v Praze se Jiří Drahoš roku 1972 vydal na vědeckou dráhu, když nastoupil do Ústavu teoretických základů chemické techniky ČSAV (nynější Ústav chemických procesů Akademie věd České republiky). V letech 1992 až 1995 zastával post zástupce ředitele, poté ústav sedm let šéfoval. Od roku 2005 působil čtyři léta v Akademii věd ČR na postu místopředsedy, posléze ji až do 24. března 2017 řídil.

JIŘÍ DRAHOŠ – ROZHOVOR PRO REFLEX

Roku 1994 Jiří Drahoš získal titul docent na VŠCHT v Praze a pět let nato obhájil doktorát věd. Roku 2003 se stal univerzitním profesorem v oboru chemické inženýrství. Čestný doktorát mu udělila Slovenská technická univerzita v Bratislavě.

Jiří Drahoš má za sebou i zkušenosti ze zahraničí. Působil ve Spolkové republice Německo či na Univerzitě São Paulo v Brazílii. Jako spoluautor je zapsán pod 14 patenty, vydal na šest desítek prací v odborných mezinárodních periodikách.

V říjnu 2016 Jiří Drahoš oznámil, že zvažuje kandidaturu na funkci prezidenta ČR. Koncem března 2017 svá slova potvrdil s tím, že se o tento post hodlá ucházet jako nezávislý, nikoli stranický kandidát. Postoupil do druhého kola voleb 2018, v něchž ho těsnou většinou porazil Miloš Zeman.

Ve volbách 2018 se Jiří Drahoš rozhodl kandidovat na senátora. Získal podporu TOP 09, ODS, hnutí STAN a Strany zelených. Křeslo v horní komoře získal hned v prvním kole, když porazil svou někdejší podřízenou Evu Sykovou, která byla senátorkou za ČSSD.

O JIŘÍM DRAHOŠOVI ČTĚTE ZDE>>

Jiří Drahoš je ženatý. S manželkou Evou má dvě dcery – Radku a Lenku.

VŠE O SENÁTNÍCH VOLBÁCH 2018 NAJDETE ZDE>>

 

 

           

 

Články o celebritě

Moderátorka ČT Světlana Witowská: Oprášila »debatní« šat Moderátorka ČT Světlana Witowská: Oprášila »debatní« šat Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky, říká se. Ale moderátorka Světlana Witowská (45) neváhala »vstoupit«… číst článek
Drahoš, Hilšer nebo Fischer. O šéfovi Senátu rozhodnou nezávislí, strany se o ně perou Drahoš, Hilšer nebo Fischer. O šéfovi Senátu rozhodnou nezávislí, strany se o ně perou Ve středu zasedne Senát. Ale stále ještě ve starém složení. V zákulisí už se přitom horlivě vyjednává… číst článek
Zeman a Babiš změří 28. října síly v ČT. Witowská má štít proti „sprosťárnám“ Zeman a Babiš změří 28. října síly v ČT. Witowská má štít proti „sprosťárnám“ V den stého výročí založení Československého státu chystá Česká televize neobvyklý duel. V předtočeném… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Jaroslava Hanušová
Jaroslava Hanušová
zobrazit profil Jakub Pokorný
Jakub Pokorný
zobrazit profil Jan Charouz
Jan Charouz
zobrazit profil Vladimír Kruliš
Vladimír Kruliš
zobrazit profil Karel Čapek
Karel Čapek
zobrazit profil Anna Falcká
Anna Falcká
zobrazit profil Stanislav Majer
Stanislav Majer
zobrazit profil Veronika Zelníčková
Veronika Zelníčková