Jiří Drahoš

Datum narození: 20.2.1949
Místo narození: Český Těšín
Profese: fyzikální chemik
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Fyzikální chemik Jiří Drahoš, dlouholetý předseda Akademie věd ČR, se v prezidentských volbách 2018 probojoval do druhého kola. V něm byl poražen Milošem Zemanem.

Po absolvování Vysoké školy chemicko-technologická v Praze se Jiří Drahoš roku 1972 vydal na vědeckou dráhu, když nastoupil do Ústavu teoretických základů chemické techniky ČSAV (nynější Ústav chemických procesů Akademie věd České republiky). V letech 1992 až 1995 zastával post zástupce ředitele, poté ústav sedm let šéfoval. Od roku 2005 působil čtyři léta v Akademii věd ČR na postu místopředsedy, posléze ji až do 24. března 2017 řídil.

JIŘÍ DRAHOŠ – ROZHOVOR PRO REFLEX

Roku 1994 Jiří Drahoš získal titul docent na VŠCHT v Praze a pět let nato obhájil doktorát věd. Roku 2003 se stal univerzitním profesorem v oboru chemické inženýrství. Čestný doktorát mu udělila Slovenská technická univerzita v Bratislavě.

Jiří Drahoš má za sebou i zkušenosti ze zahraničí. Působil ve Spolkové republice Německo či na Univerzitě São Paulo v Brazílii. Jako spoluautor je zapsán pod 14 patenty, vydal na šest desítek prací v odborných mezinárodních periodikách.

V říjnu 2016 Jiří Drahoš oznámil, že zvažuje kandidaturu na funkci prezidenta ČR. Koncem března 2017 svá slova potvrdil s tím, že se o tento post hodlá ucházet jako nezávislý, nikoli stranický kandidát. Postoupil do druhého kola voleb 2018, v něchž ho těsnou většinou porazil Miloš Zeman.

O JIŘÍM DRAHOŠOVI ČTĚTE ZDE>>

Jiří Drahoš je ženatý. S manželkou Evou má dvě dcery – Radku a Lenku.

 

           

 

Články o celebritě

Rusové zatkli přes 1600 lidí. Drahoš si rýpl: A Zeman jim servilně slouží Rusové zatkli přes 1600 lidí. Drahoš si rýpl: A Zeman jim servilně slouží V zatčení více než 1600 lidí včetně opozičního předáka Alexeje Navalného vyústily v sobotu ruské… číst článek
Hašek a jeho byznys s nápoji: Kolik měsíčně doplácí ze svého? Hašek a jeho byznys s nápoji: Kolik měsíčně doplácí ze svého? Už čtyři roky podniká na poli energetických nápojů. Olympijský vítěz z Nagana Dominik Hašek ale zatím… číst článek
„Agent Kremlu, co testuje vodku.“ Zeman to schytává za novičok, Babiš se diví „Agent Kremlu, co testuje vodku.“ Zeman to schytává za novičok, Babiš se diví Kritika ze všech možných stran se na Miloše Zemana valí po jeho oznámení o novičoku, který se dle… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Otakar Brousek mladší
Otakar Brousek mladší
zobrazit profil Leoš  Noha
Leoš Noha
zobrazit profil Arjen Robben
Arjen Robben
zobrazit profil Josef Vašíček
Josef Vašíček
zobrazit profil Michael Frolík
Michael Frolík
zobrazit profil Marek Lambora
Marek Lambora
zobrazit profil Miroslav Pelta
Miroslav Pelta
zobrazit profil Libuše Jahodová
Libuše Jahodová