Související celebrity

Životopis

Fyzikální chemik Jiří Drahoš, dlouholetý předseda Akademie věd ČR a neúspěšný prezidentský kandidát, se ve volbách 2018 stal senátorem.

Po absolvování Vysoké školy chemicko-technologická v Praze se Jiří Drahoš roku 1972 vydal na vědeckou dráhu, když nastoupil do Ústavu teoretických základů chemické techniky ČSAV (nynější Ústav chemických procesů Akademie věd České republiky). V letech 1992 až 1995 zastával post zástupce ředitele, poté ústav sedm let šéfoval. Od roku 2005 působil čtyři léta v Akademii věd ČR na postu místopředsedy, posléze ji až do 24. března 2017 řídil.

JIŘÍ DRAHOŠ – ROZHOVOR PRO REFLEX

Roku 1994 Jiří Drahoš získal titul docent na VŠCHT v Praze a pět let nato obhájil doktorát věd. Roku 2003 se stal univerzitním profesorem v oboru chemické inženýrství. Čestný doktorát mu udělila Slovenská technická univerzita v Bratislavě.

Jiří Drahoš má za sebou i zkušenosti ze zahraničí. Působil ve Spolkové republice Německo či na Univerzitě São Paulo v Brazílii. Jako spoluautor je zapsán pod 14 patenty, vydal na šest desítek prací v odborných mezinárodních periodikách.

V říjnu 2016 Jiří Drahoš oznámil, že zvažuje kandidaturu na funkci prezidenta ČR. Koncem března 2017 svá slova potvrdil s tím, že se o tento post hodlá ucházet jako nezávislý, nikoli stranický kandidát. Postoupil do druhého kola voleb 2018, v něchž ho těsnou většinou porazil Miloš Zeman.

Ve volbách 2018 se Jiří Drahoš rozhodl kandidovat na senátora. Získal podporu TOP 09, ODS, hnutí STAN a Strany zelených. Křeslo v horní komoře získal hned v prvním kole, když porazil svou někdejší podřízenou Evu Sykovou, která byla senátorkou za ČSSD.

O JIŘÍM DRAHOŠOVI ČTĚTE ZDE>>

Jiří Drahoš je ženatý. S manželkou Evou má dvě dcery – Radku a Lenku.

VŠE O SENÁTNÍCH VOLBÁCH 2018 NAJDETE ZDE>>

 

 

           

 

Články o celebritě

Michal David o metálu od prezidenta: Zeman mě dráždí! Řeknu vám, proč jsem to dostal...  Michal David o metálu od prezidenta: Zeman mě dráždí! Řeknu vám, proč jsem to dostal... Kdo by to byl řekl, že král diskoték Michal David (58) dostane státní vyznamenání Za zásluhy. Nezdálo… číst článek
Komentář: Poslanci podrželi komunistickou „mlátičku“ Ondráčka. Právem, bohužel Komentář: Poslanci podrželi komunistickou „mlátičku“ Ondráčka. Právem, bohužel Poslanci se rozhodli ochránit imunitou a nevydat k trestnímu stíhání komunistického poslance Zdeňka… číst článek
Suchý, Pilarová i Klus přejí republice do další stovky: Aktivní občany, žádné průšvihy a teroristy! Suchý, Pilarová i Klus přejí republice do další stovky: Aktivní občany, žádné průšvihy a teroristy! Víkend plný oslav je za námi a dalších sto let Česka a Slovenska nás čeká. Mezi řádku gratulantů… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Zuzana Stavná
Zuzana Stavná
zobrazit profil Martin Michal
Martin Michal
zobrazit profil Larry Ellison
Larry Ellison
zobrazit profil Tomáš Jirsa
Tomáš Jirsa
zobrazit profil Petr Jákl
Petr Jákl
zobrazit profil Peter Krištúfek
Peter Krištúfek
zobrazit profil Jiří Ornest
Jiří Ornest
zobrazit profil Iveta Bartošová
Iveta Bartošová