Jan Werich

Jan Werich

Datum narození: 6. 2. 1905
Datum úmrtí: 31. 10. 1980
Místo narození: Praha
Profese: herec, spisovatel, divadelník
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Jan Werich se stal významnou českou divadelní i filmovou legendou. Tento všestranný umělec se v anketě Největší Čech umístil šestý, před Janem Husem.

Narodil jako jedináček a podle svých slov tím byl velmi postižen. Za 1. světové války byl jeho otec poslán na frontu a on byl nucen zůstat se svou matkou v Praze, kde vystudoval gymnázium. Další kroky Jana Werich vedly na práva a ve svých 24 letech se oženil s o rok mladší švadlenou Zdenou.

Werich zakládal Osvobozené divadlo

Na vysoké škole se Jan Werich potkal se svým budoucím kolegou Jiřím Voskovcem, se kterým v 2. polovině 20. let vytvořili nezapomenutelnou dvojici. Nejprve spolu spolupracovali v časopise Přerod. Následně založili Osvobozené divadlo, kde debutovali se svou první hrou West Pocket Revue (Malá revue do kapsičky u vesty), pak následovaly legendární hry jako Osel a stín, Kat a blázen, Nebe na Zemi, Balada z hadrů, Těžká Barbora nebo Golem. Ve všech vystupovali jako klaunská dvojice vtipně, ironicky a velmi originálně komentující společnenské a politické nešvary.

Kromě divadla si dvojice Voskovec-Werich zahrála i v mnoha filmech. Nejznámějšími jsou Hej rup, Peníze nebo život, Svět patří nám či U nás v Kocourkově.

Werich s Voskovcem uprchli do USA

Jan Werich a Jiří Voskovec vystupovali v Osvobozeném divadle do roku 1935. Divadlo následně své jméno změnilo na Spoutané a V&W zde uvedli své nejkontroverznější hry Balada z hadrů, Kat a blázen či Osel a stín. V roce 1938 byla ale kvůli nacistům dvojce donucena uprchnout do Ameriky (zvláště protitotalitní Osel a stín ležel hitlerovskému režimu v žaludku).

Dlouholetý autor hudby a jejich velký kamarád Jaroslav Ježek odjel s nimi. Za oceánem se trio nadále živilo herectvím, především mezi tamní českou komunitou. Velkou popularitu získali i protinacistickými pořady pro rozhlasovou stanici Hlas Ameriky.

Komunistický režim Werichovi nepřál

V roce 1945 se Jan Werich vrátil do osvobozeného Československa. Když o rok později přijel i Jiří Voskovec, založili spolu Divadlo V+W, ale kvůli politické situaci už nemohli uvádět peprné politicko-satirické hry a duo se brzkou emigrací Jiřho Voskovce rozpadlo.

Další roky prošel Jan Werich mnoha divadly. Na pár let se stal ředitelem Divadla ABC a po založení Divadla Voskovce a Wericha se jeho novým hereckým partnerem stal Miroslav Horníček. Jan Werich prošel i dalšími filmy - Císařův pekař a pekařův císař, Byl jednou jeden král, Pan Tau - ale i přesto, jak velkou lásku k filmu choval, nedostal tolik příležitostí, kolik by si přál. Ani komunistický režim mu nepřál.

Jan Werich napsal slavné Fimfárum

V 60. letech 20. století vyšla jeho první kniha humorných pohádek Fimfárum, které byly později zanimovány a postavičky dostaly hlas právě Jana Wericha. Další kniha Italské prázdniny zaznamenává jeho zážitky z cest.

V roce 1963 mu byl přidělen titul národní umělec, kterým Jan Werich skutečně byl. V rozsáhlé celospolečenské anketě Největší Čech, která v roce 2005 probíhala několik měsíců prostřednictvím televize (cílem bylo vybrat „největší osobnost naší historie i současnosti“) se Jan Werich umístil šestý, před Janem Husem. Předstihli ho Karel IV.,T. G. Masaryk, Václav Havel, J. A. Komenský a Jan Žižka.

O JANU WERICHOVI ČTĚTE ZDE>>

Jan Werich měl dvě děti. Z manželství vzešlou herečku Janu Werichovou a pak nemanželského Jiřího Petráška, který se o tom, kdo je jeho otec, dozvěděl až jako dospělý, a to po Werichově smrti. Pozoruhodné je, že se spekuluje i o tom, která z mnoha milenek Jana Wericha je jeho matka.

 

Články o celebritě

Jelínkova (†89) slavná třída: Už zbyli jen tři spolužáci! Jelínkova (†89) slavná třída: Už zbyli jen tři spolužáci! Poslední sbohem Rudolfu Jelínkovi (†89) alias neohroženému Jirkovi Hradci ze seriálu Třicet případů ... číst článek
Řekl: »Lásko má, já stůňu...« a dobyl srdce diváků! Noc na Karlštejně: 140 let na jevišti, 50 let ve filmu! Řekl: »Lásko má, já stůňu...« a dobyl srdce diváků! Noc na Karlštejně: 140 let na jevišti, 50 let ve filmu! Lidé se bavili, když na jaře 1884 poprvé z hlediště Národního divadla viděli veselohru Jaroslava Vrc... číst článek
Dvoje kulatiny Noci na Karlštejně: 140 let na jevišti, 50 ve filmu Dvoje kulatiny Noci na Karlštejně: 140 let na jevišti, 50 ve filmu Lidé se bavili, když na jaře 1884 poprvé z hlediště Národního divadla viděli veselohru Jaroslava Vrc... číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Julie Svěcená
Julie Svěcená
zobrazit profil Jiří Dědeček
Jiří Dědeček
zobrazit profil Jana Zelenková
Jana Zelenková
zobrazit profil Jonathan Groff
Jonathan Groff
zobrazit profil Roman Pomajbo
Roman Pomajbo
zobrazit profil Andrea Opavská
Andrea Opavská
zobrazit profil Tomáš Smička
Tomáš Smička