Marta Kubišová

Datum narození: 1.11.1942
Místo narození: České Budějovice
Profese: Zpevačka a herečka
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Tisíce lidí ji poslouchaly pod nadějí planoucími národními vlajkami. Marta Kubišová jim zpívala na Václavském náměstí při Sametové revoluci. V roce 1977 podepsala Kubišová Chartu, na několik měsíců byla i její mluvčí. Pronásledovala ji kvůli tomu Státní bezpečnost. Režim jí zakázal zpívat.

Kvůli svému původu se tehdy ještě neznámá Marta Kubišová nedostala na vysokou školu. S rodinou se musela přestěhovat do Pardubic, kde pracovala ve sklárně. Na konkurz do pardubického Stop divadla šla v roce 1962. Vzali ji. Po roce přešla do Plzně a poté do Prahy, kde nastoupila do Divadla Rokoko. V zimě roku 1965 tam poprvé potkala zpěvačku Helenu Vondráčkovou a jejího kolegu Václava Neckáře. Hudební skladatel Bohuslav Ondráček je pozlatil – vzniklo trio Golden Kids.

A Golden Kids vyprodávali jeden koncert za druhým. S písní Oh, Baby, Baby byli v Bratislavské lyře druzí. V roce 1967 vyhrála Kubišová svého prvního Zlatého slavíka. Vystupovala i v Paříži, kde se setkala Arethou Franklinovou, americkou soulovou zpěvačkou. Poté hrála v seriálu Piseň pro Rudolfa III., kde vznikla i Modlitba pro Martu, která se stala protestsongem proti okupaci vojsk Varšavské smlouvy. V roce 1969 získala druhého Slavíka. O rok později třetího.

Režim ji po té nařkl z pornografie. Stačilo mu k tomu pár zfalšovaných fotografií. Zpěvačka Marta Kubišová dostala zákaz snad na všechno. Jinou práci se jí najít nedařilo. Lepila sáčky na hračky. Finančně jí pomáhal bratr Jan, který emigroval do Ameriky, nebo pěvecký král Karel Gott. Její mrazivě hluboký a myticky silný alt se znovu rozezvučel až v roce 1988. Na demonstraci zpívala hymnu. Touha po svobodě rostla jako nikdy předtím.

Po revoluci dostala doživotního Slavíka. Prezident Václav Havel ji vyznamenal Medailí Za zásluhy. Modlitba zněla i na jeho pohřbu. Byla jí udělena i Čestná medaile T. G. Masaryka. Vstoupila do Sině slávy Akademie populární hudby. Vyšly dvě knihy o jejím životě. Kromě svého prvního alba Songy a balady jich vydala Marta Kubišová ještě osm. Hity Depeše, Řekni, kde ty kytky jsou nebo Nechte zvony znít žijí dodnes.

Stále angažmá má v pražském Divadle Ungelt. Za roli v muzikálu Líp se loučí v neděli získala cenu Thálie. Každoročně moderuje Adventní koncerty. Rodiny hledá domácím mazlíčkům v pořadu Chcete mě?.

Hvězdé trio Golden kids mělo neslavnou dohru. Helena Vondráčková chtěla obnovit toto slavné trio, Kubišová souhlasila, nakonec z akce ale z osobních důvodů vycouvala a Helena Vodnráčková se s ní začala soudit. To navždy rozdělilo kdysi velké kamarádky. 

Poprvé se Marta Kubišová vdala za režiséra Jana Němce. Své první dítě kvůli hektické době potratila. Dvakrát prodělala i klinickou smrt. Po Němcově emigraci si vzala režiséra Jana Moravce, se kterým má dceru Kateřinu.

 

Články o celebritě

Darujte si k Vánocům Štroodle: Poslechněte si nadějné speakery v čele s Martou Kubišovou Darujte si k Vánocům Štroodle: Poslechněte si nadějné speakery v čele s Martou Kubišovou Možná už máte nakoupené dárky pro celou rodinu, ale nezapomněli jste něco malého nadělit i sami sobě?… číst článek
To je konec Slavíka! Fraška! Podvod! České pěvecké hvězdy mají o manipulacích jasno To je konec Slavíka! Fraška! Podvod! České pěvecké hvězdy mají o manipulacích jasno Kolem letošního předávání cen Český slavík se strhla velká aféra s údajnými manipulacemi organizátorů… číst článek
Co jste v televizi neviděli: Zpackaný pokus o usmíření Vondráčkové s Kubišovou! Co jste v televizi neviděli: Zpackaný pokus o usmíření Vondráčkové s Kubišovou! Měli velký plán! Ocenit za celoživotní přínos Slavíkem popové legendy Martu Kubišovou (75) a Helenu… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Marian Vojtko
Marian Vojtko
zobrazit profil Lucia Šoralová
Lucia Šoralová
zobrazit profil Martin Mihalčín
Martin Mihalčín
zobrazit profil Lisa Marie Presley
Lisa Marie Presley
zobrazit profil Markéta Irglová
Markéta Irglová
zobrazit profil Marcela Holanová
Marcela Holanová
zobrazit profil Natálie Grossová
Natálie Grossová
zobrazit profil Petr Sepéši
Petr Sepéši