David Prachař

Datum narození: 15.1.1959
Místo narození: Praha
Profese: herec

Související celebrity

Životopis

David Prachař je významný český herec. Jeho umělecké kořeny prorůstají až o několik desetiletí nazpět. Hrál i jeho otec Ilja a matka Jana.

Své umění předvedl David Prachař na prknech několika divadel. Obdržel za něj i několikero ocenění. Od mládí hrál na housle, kytaru a saxofon. Po pražské DAMU nastoupil angažmá v Divadle S. K. Neumanna. Několik rolí ztvárnil i v Divadle E. F. Buriana nebo v Činoherním klubu. V Divadle Komedie působil až do jeho zániku. Předvedl se ve hrách Tři sestry, Král Lear nebo Okno do hlavy. V pražském Národním divadle debutoval Cyranem z Bergeracu. Nedávno zrežíroval svou první hru Opona nahoru!.

Za jedinečné výkony v dramatech Hamlet a Tragická historie o doktoru Faustovi obdržel David Prachař divadelní cenu Alfréda Radoka. Za mimořádný mužský herecký výkon v inscenaci Novocento získal v roce 2007 cenu Thálie.

Jeho tvář se objevuje i ve filmu a na televizních obrazovkách. Zahrál si například v seriálu Pojišťovna štěstí, Ordinace v růžové zahradě, Doktoři z Počátků nebo ve snímku Ať žijí rytíři. Za počeštění hlavního hrdiny italské komedie Život je krásný si vysloužil David Prachař dabérskou cenu Františka Filipovského.

Dvacet let žil David Prachař s herečkou Danou Batulkovou. Má s ní syna Jakuba Prachaře, oblíbeného moderátora, a dceru Marianu. Manželství páru ale nevyšlo. David Prachař se zamiloval do kolegyně Lindy Rybové. Vychovávají dcery Rozárii a Josefínu a syna Františka.

 

Články o celebritě

David Prachař (59): Tohle nikdy nepřipustí! David Prachař (59): Tohle nikdy nepřipustí! Herec David Prachař, syn Ilji Prachaře a otec Jakuba Prachaře, si nemůže stěžovat na nedostatek práce.… číst článek
David Prachař režíruje hru vnučky slavného spisovatele: Stárnoucí muž? To jsem já! David Prachař režíruje hru vnučky slavného spisovatele: Stárnoucí muž? To jsem já! V nezvyklé pozici režiséra se představí David Prachař! Pro festival francouzského divadla Sněz tu… číst článek
Bílá přišla o kšeft, balík shrábne mladší! Bílá přišla o kšeft, balík shrábne mladší! Tak to je překvapení. V nové řadě show Česko Slovensko má talent už na porotcovskou židli neusedne… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Naomi Campbell
Naomi Campbell
zobrazit profil Felicitas Rombold
Felicitas Rombold
zobrazit profil Matěj Ruppert
Matěj Ruppert
zobrazit profil Daniela Drtinová
Daniela Drtinová
zobrazit profil Arnošt Lustig
Arnošt Lustig
zobrazit profil Vincent Kartheiser
Vincent Kartheiser
zobrazit profil Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
zobrazit profil Tomáš Linhart
Tomáš Linhart