Jiří Strach

Datum narození: 29.9.1973
Místo narození: Praha
Profese: režisér, herec, dabér
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Jiří Strach alias Lotrando. Od herectví zběhl k režisérskému křeslu. Mezi jeho filmy patří Anděl Páně, Operace Silver A, Brainstorm či Vrásky z lásky.

Jiří Strach byl původně dětský herec, pro film ho objevila režisérka Drahomíra Králová. Mnozí si ho pamatují ze seriálu Bylo nás pět, kde hrál staršího bratra hlavního hrdiny Péti, nebo jako Lotranda z pohádky Lotrando a Zubejda. Stejně jako Lotrando zběhl od loupežnictví, zanechal i Jiří Strach herectví a stal se režisérem, jelikož měl dojem, že k herectví nemá vlohy. Sám tvrdí, že si z natáčení z dětství odnesl zkušenosti, které jako režisér zúročil. Jeho režisérskými vzory byli třeba Karel Kachyňa či Zdeněk Sirový.

Studium režie dokončil Jiří Strach v roce 1999, ale první film Svědectví natočil už dva roky předtím. Režijní debut v kinech přišel v roce 2005 s pohádkou Anděl PáněIvanem Trojanem v titulní roli. Pohádka se stala nejsledovanějším českým filmem roku, přišlo na ni přes čtyři miliony diváků. Za dva své filmy Overace Silver A a Brainstorm získal cenu Elsa za režii. Neméně úspěšné byly jeho mysteriózní detektivní série Ďáblova lest a Ztracená brána s Jiřím Dvořákem, Aňou Geislerovou a Ivanem Trojanem. V roce 2012 se mu podařil husarský kousek – sehnat do filmu Vrásky z lásky dva skvělé herce a bývalé manžele Radoslava Brzobohatého a Jiřinu Bohdalovou, kteří se od rozvodu odmítali postavit společně před kameru.

Pokračování úspěšné pohádky Jiřího Stracha, natočená na nomotivy kouzelných příběhů Boženy Němcové, Anděl Páně 2 (2016), získalo nominací na Českého lva, a to v šesti kategoriích: Ivan Trojan (Hlavní herec), Bolek Polívka (Vedlejší herec), Jan Mattlach (Nejlepší střih), Radim Hladík ml. (Nejlepší zvuk), Katarína Hollá (Nejlepší kostýmy), Andrea McDonaldová (Nejlepší masky).

CO JIŘÍ STRACH TAJIL O ANDĚLU PÁNĚ?

Jiří Strach se věnuje také režii dabingů, na svědomí má české verze např. filmů jako Flashdance, Jeden a půl policajta, Agent WC 40 či dabing animovaných pohádek Hledá se Nemo, Auta, Úžasňákovi… Sem tam si i nějakou postavičku sám nadaboval, třeba právě v Úžasňácích propůjčil hlas módní návrhářce Edně Módní.

O JIŘÍM STRACHOVI ČTĚTE ZDE>>

Co se týče osobního života, Jiří Strach se netají tím, že je katolík, dokonce prý v dětství chtěl být farářem. Razí názor, že i ve filmové branži se dá žít podle desatera. Přes postel role prý nedává a podle něj je jedním z jeho hříchů kouření. V roce 2006 se oženil s Magdalenou Stupkovou.

 

Články o celebritě

Anděla Páně 2 přemohly Hvězdné války. Ale jen v tržbách, lidí přilákal víc Anděla Páně 2 přemohly Hvězdné války. Ale jen v tržbách, lidí přilákal víc Snímek Rogue One: Star Wars Story, který natočil režisér Gareth Edwards, ve víkendové tabulce… číst článek
Strachovi s Andělem Páně 2 pomáhal Bůh: Prosil prostřednictvím modliteb Strachovi s Andělem Páně 2 pomáhal Bůh: Prosil prostřednictvím modliteb Ačkoliv se většinou pokračování úspěšných filmů ani zdaleka nedokáží vyrovnat prvnímu dílu, v případě… číst článek
Abrhámovi je 77: Dva roky byl nevěrný, teď je sám za paroháče! Abrhámovi je 77: Dva roky byl nevěrný, teď je sám za paroháče! Boží mlýny melou...! Přestože manželství Josefa Abrháma, který dnes slaví 77. narozeniny, a Libuše… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Julius Ševčík
Julius Ševčík
zobrazit profil Jan Hřebejk
Jan Hřebejk
zobrazit profil Jiří Chlumský
Jiří Chlumský
zobrazit profil Olga Menzelová-Kelymanová
Olga Menzelová-Kelymanová
zobrazit profil Andrzej Wajda
Andrzej Wajda
zobrazit profil Petr Jarchovský
Petr Jarchovský
zobrazit profil Dušan  Klein
Dušan Klein
zobrazit profil Lucie Konášová
Lucie Konášová

Nejnovější profily celebrit