Jiří Klem

Datum narození: 18.3.1944
Místo narození: Liberec
Profese: herec a dabér
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Herec a dabér Jiří Klem před kamerou ztvárnil na devět desítek zejména epizodních rolí. Byl dlouholetý pedagog - do roku 1990, vyučoval herectví na pražské DAMU.

Jiří Klem ochotničil již od mládí. Po střední škole nastoupil na DAMU; absolvoval v roce 1966. První angažmá dostal v souboru Divadla za branou. Téměř 25 let působil na prknech smíchovského Realistického divadla Zdeňka Nejedlého (později Divadlo Labyrint, a od roku 2002 Švandovo divadlo). Objevil se i na dalších scénách: Divadlo Radka Brzobohatého, Letní shakespearovské slavnosti, Divadlo U Hasičů, Divadlo Komedie, Divadlo v Dlouhé, Divadlo v Řeznické. Po Sametové revoluci měl úraz a byl bez stálého angažmá. Uplatnění našel v Městských divadlech pražských. Jmenujme některá představení: Pan Kaplan má třídu rád (s Oldřichem Víznerem v hlavní roli); Sen čarovné noci; Drž mě pevně, miluj mě zlehka; Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách.

JIŘÍ KLEM - „TREST“ ZA MAJORA ZEMANA

Už od dob studií se Jiří Klem objevuje ve filmu a v televizi. Má na kontě na devět desítek především menších rolí (Osud jménem Kamila, Noc nevěsty, Sokolovo, Osvobození Prahy, Putování Jana Amose, Malý Pitaval z velkého města, Hraběnky). Snad jedinou výjimkou je pohádka režiséra Antonína Moskalyka z roku 1971 Kráska a zvíře, kde si po boku krásné Jany Šulcové zahrál hlavní roli, a to prince.

Jako nerudný důchodce Svatopluk Suchý, otec seriálového primáře chirurgie Davida Suchého v podání Jana Čenského, se Jiří Klem představil v Ordinaci v růžové zahradě.

Svůj příjemný výrazný hlas Jiří Klem uplatnil v dabingu. Daboval snad stovky postav. Napřiklad Dartha Vadera ve Star Wars.

Nezanedbatelná je i jeho práce pedagogická, v letech 1975 až 1990 byl profesorem herectví na DAMU.

 

Další Herci

zobrazit profil Liam  Neeson
Liam Neeson
zobrazit profil Hugh Grant
Hugh Grant
zobrazit profil Veronika Kubařová
Veronika Kubařová
zobrazit profil Jitka Kocurová
Jitka Kocurová
zobrazit profil Kristýna Janáčková
Kristýna Janáčková
zobrazit profil Marek Němec
Marek Němec
zobrazit profil Čestmír Řanda jr.
Čestmír Řanda jr.
zobrazit profil Barbora Lukešová
Barbora Lukešová