Po studiích na pražské DAMU působil Ladislav Mrkvička v ostravském Divadle Petra Bezruče (1962 až 1967) a poté přešel do Klicperova divadla v Hradci Králové. V letech 1968 až 1974 byl členem Divadla S. K. Neumanna v Libni (dnešní Divadlo pod Palmovkou), posléze (1977 až 1990) působil v Divadle Na zábradlí. Roku 1991 se stal členem Činohry Národního divadla v Praze.
LADISLAV MRKVIČKA - SYN PODLEHL DROGÁM
Na filmovém plátně se Ladislav Mrkvička poprvé objevil roku 1959, a to ve válečném dramatu natočeném podle předlohy Jana Otčenáška Romeo, Julie a tma. Svou první významnou roli ztvárnil v historickém snímku Atentát (1964) - po boku Radoslava Brzobohatého, Rudolfa Jelínka a Luďka Munzara.
Výrazně se Ladislav Mrkvička do povědomí diváků zapsal rolí kriminalisty Stejskala v normalizačním seriálu Třicet případů majora Zemana (1978). Podobně také postavami žokejů jak ve filmu Dostih (1981), tak v seriálu Dobrá voda (1982) s Petrem Haničincem a Vladimírem Dlouhým.
Ladislav Mrkvička se předvedl v řadě filmů (Grandhotel, Celebrity s.r,o., Tenkrát v ráji), televizních inscenací a pohádek (Pták Žal, Paní Mlha, Kouzelnice, Korunní princ) či seriálů (mj. Panoptikum města pražského, Dobrodružství kriminalistiky, Policie Modrava).
LADISLAV MRKVIČKA ČELIL ZA TOTALITY REPRESÍM
Kromě herectví se Ladislav Mrkvička vždy věnoval dabingu. Jeho hlasem promlouvají mj. Dustin Hoffman či Jean-Paul Belmondo. V roce 2012 získal Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Stal se též uznávaným recitátorem a roku 1998 pedagogem na DAMU.
V roce 2019 Ladislav Mrkvička obdržel Cenu Thálie na celoživotní mistrovství v činohře. Rok nato dostal Českého lva za svůj výkon v road movie Staříci.
O LADISLAVU MRKVIČKOVI ČTĚTE ZDE>>
Herec a dabér Ladislav Mrkvička se ženil dvakrát. Měl pět potomků, z toho dva nemanželské.
Ladislav Mrkvička zemřel 27. prosince 2020.