Juraj Kukura

Datum narození: 15.3.1947
Místo narození: Prešov
Profese: herec
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Juraj Kukura je slovenský filmový a divadelní herec s velkým charismatem. Je ředitelem divadla Aréna a oblíbeným hercem 70. a 80. let.

Po ukončení stavební průmyslovky v Bratislavě vystudoval Juraj Kukura herectví na VŠMU. Začínal v Divadle na korze, později působil v různých bratislavských divadlech, dokud ho v roce 1984 během natáčení seriálu Via Mala v zahraničí bezdůvodně neodsoudili za opuštění republiky a byl mu zabaven majetek. Domů se vrátit nemohl, a tak začínal znovu v Německu. Dostal angažmá v mnichovském divadle Münchner Kammerspiele, později v Basileji, Bonnu a od roku 1985 v Schauspielhausu v Hamburku, kde dodnes přechodně žije. V Německu dodnes patří k oblíbeným divadelním a televizním hercům. Hrál v několika dílech seriálu Místo činu, v seriálech Via Mala, Hotel RajHelicops. Kromě divadla účinkoval od roku 1966 ve víc než 30 celovečerních filmech, 130 televizních filmech a 37 seriálech.

NEODOLATELNÝ JURAJ KUKURA

Ke slovenskému i českému filmu se vrátil až po roce 1989, kdy se mohl vrátit z Německa. Režisér Juraj Jakubisko mu nabídl zajímavou roli ve snímku Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný (1992), dále si Juraj Kukura zahrál v detektivce Jak chutná smrt (1995) či v pohádce Král sokolů (2000).

Velkou hereckou příležitost zúročil ve Vláčilově dramatu Stíny horkého léta (1977) - tady ztvárnil horala Barana a jeho hereckými partnery byly například Jiří Bartoška či Marta Vančurová. V Čechách se Juraji Kukurovi daří. Paradoxně dostává filmové nabídky jen odsud, v slovenské produkci nebývá vidět. Nechal se zlákat i nabídkou pracovat s režisérem Filipem Renčem na seriálech Krutá nevěra a Dokonalý svět. Film s názvem Zrozen bez porodu je první částí triptychu Vetřelci a lovci. Scénář napsal známý publicista Josef Klíma a s Jurajem Kukurou si tam zahrála i Simona Stašová, Jan Hrušínský nebo Jiří Dvořák.

Ve filmu a televizi se uplatnil především jako představitel mužných a drsných hrdinů a Kukura je také s oblibou hraje. „Negativní postavy mají výhodu v jakémsi tajemství - dokázat zahrát padoucha tak, že lidi přitahuje a mají ho dokonce rádi. Právě chyby totiž dělají člověka člověkem. Já říkám, že mé chyby jsou to nejcennější, co mám. Odlišují mě od ostatních.“

Kromě filmu pravidelně účinkuje i v Činoherním klubu, kde měla v roce 2011 premiéru hra Martina Čičváka Kukura - monolog o životě umělce v zahraničním a domácím divadelním prostředí. Za herecký výkon v této hře o sobě samém byl nominován na nejprestižnější divadelní ocení Thália. V roce 2002 se stal ředitelem bratislavského Divadla Aréna , kde založil a s úspechcem vede Dětskou akademii.

Přesto, že Juraj Kukura patří mezi jednoho z nejvíce sexy herců, jeho mnohaletý vztah s manželkou Táňou neprovázejí žádné skandály, právě naopak. Juraj Kukura dodnes považuje za nejdůležitější okamžik svého života setkání se svou manželkou a neváhá jí kdekoliv veřejně vyznat lásku. Spolu mají dospělého syna Filipa, který je úspěšný vědec a žije v Anglii. Než se poznal s Táňou, žil Juraj Kukura sedm let se zpěvačkou a herečkou Zorou Kolínskou, první manželkou Milana Lasici. S Milanem Lasicou jej však nespojuje jen někdejší láska ke stejné ženě, ale i Emília Vášáryová, jeho dlouholetá dobrá  kamarádka a Lasicova švagrová.

 

Články o celebritě

Kukura sekl s chlastem? Kukura sekl s chlastem? Baví ho život! A čerstvý sedmdesátník Juraj Kukura to dokázal v centru Prahy, kde se procházel s… číst článek
Juraj Kukura na nákupech s manželkou, která nesnáší focení: Pořizoval vitaminy! Juraj Kukura na nákupech s manželkou, která nesnáší focení: Pořizoval vitaminy! Herec Juraj Kukura (70) se s manželkou Taťánou vydal na nákup. A jelikož se všechno nevlezlo do tašky,… číst článek
Topmodelka Vojtová v Praze: Juraj Kukura pátral v jejím výstřihu Topmodelka Vojtová v Praze: Juraj Kukura pátral v jejím výstřihu Topmodelka Linda Vojtová (31) je v České republice a rozhodně se nenudí. Pokaždé, když přijede, má… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Štěpánka Fingerhutová
Štěpánka Fingerhutová
zobrazit profil Zuzana Stivínová
Zuzana Stivínová
zobrazit profil Pavla Vojáčková
Pavla Vojáčková
zobrazit profil Vanda Hybnerová
Vanda Hybnerová
zobrazit profil Monika Horváthová
Monika Horváthová
zobrazit profil Hynek Čermák
Hynek Čermák
zobrazit profil Roger Moore
Roger Moore
zobrazit profil Tomáš Vorel ml.
Tomáš Vorel ml.