Michael Kocáb

Datum narození: 28.7.1954
Místo narození: Praha
Profese: zpěvák, skladatel, exministr pro lidská práva
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Zpěvák a skladatel Michael Kocáb, zakladatel legendární skupiny Pražský výběr, vystrnadil se sametovým klidem sovětské tanky a stal se i politikem a podnikatelem.

Po gymnáziu Michael Kocáb vystudoval pražskou konzervatoř. S Pražským výběrem, který založil roku 1977, se pohyboval na hraně tehdejších totalitních zákonů. Pět let byla skupina i zakázána. Obnovil ji až v roce 2006.

MICHAEL KOCÁB: BABIŠ MŮŽE VLÁDNOUT Z KRIMINÁLU

Na jaře před Sametovou revolicí 1989 založil se skladatelem a spisovatelem Michalem Horáčkem iniciativu Most, která dotlačila komunisty ke kulatému stolu s představiteli disentu. Koncem roku 1989 stál u zrodu politického subjektu Občanské fórum. Zasloužil se také o zvolení Václava Havla prezidentem. V OF byl Michael Kocáb členem krizového štábu.

Dostal se i do federálního parlamentu. Stál v čele komise pro dohled nad odsunem sovětských vojsk. Při odchodu posledního vojáka opustil i on veřejné funkce. Mise splněna. Ale vůně politiky ho nenechala spát a vrátil se. Deset let byl Michael Kocáb poradcem Václava Havla.

Naplno se Michael Kocáb snažil vrátit v roce 2008, kdy neúspěšně kandidoval do Senátu za Stranu zelených. Ti ho nakonec protlačili aspoň do vlády Mirka Topolánka, kde byl v letech 2009 a 2010 ministrem pro oblast lidských práv a národnostních menšin. Tehdy už ale začal jako politik popularitu ztrácet. Média si často vypůjčovala v souvislosti s jeho působením tituly písní Pražského výběru, jako např. Tatrman a Povídali, že mu hráli

Hudebník Michael Kocáb skládal také hudbu k filmům. Za noty pro celovečerní drama Král zlodějů (2004) získal sošku Českého lva. Podílel se na filmu Pražákům, těm je hej, v němž skončil na popravišti.

O MICHAELU KOCÁBOVI ČTĚTE ZDE>> 

Svoji budoucí ženu Michael Kocáb potkal roku 1981 v Mnichově. Americká tanečnice Marsha Kocábová, rozená Crew, se kvůli němu přestěhovala do tehdy komunistického Československa a vzdala se kariéry. Porodila mu dcery Natálii, zpěvačku a spisovatelku, Jessiku a syna Michaela.

Manželka se s Michaelem Kocábem rozvedla roku 2011, a to po zjištění, že má milenku, jíž byla jeho o 26 let mladší tehdejší ministerská mluvčí Lejla Abbasová. Ta mu porodila syna Davida. Během manželství s Marshou Kocábovou chodil i se zpěvačkou své skupiny Zlatou Emily Kinskou. Do řady jeho expartnerek patří údajně také Dagmar Patrasová.

 

Články o celebritě

Bohdalová má "padělané" obrazy zpět: Díky Kocábovi! Co s nimi udělá? Bohdalová má "padělané" obrazy zpět: Díky Kocábovi! Co s nimi udělá? Na 29 dní je rozplánovaný soud s obchodníky s uměním, kteří prodávali "padělané" obrazy. V kauze… číst článek
Kauza padělaných uměleckých děl: Policie vyřadila dva obrazy Bohdalové Kauza padělaných uměleckých děl: Policie vyřadila dva obrazy Bohdalové Dva ze tří obrazů, které policie zabavila pro potřeby vyšetřování kauzy údajných padělků (Aha! informovalo),… číst článek
Královna luxusu Dagmar Havlová: Kabelku za 100 tisíc hodila do kouta! Královna luxusu Dagmar Havlová: Kabelku za 100 tisíc hodila do kouta! Kabelka značky Chanel v hodnotě 100 000 korun hozená v koutě, jako by to byla plátěná taška za třicet… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Olga Schoberová
Olga Schoberová
zobrazit profil Zdeněk Jurečka
Zdeněk Jurečka
zobrazit profil Ivana Chýlková
Ivana Chýlková
zobrazit profil Roman Červenka
Roman Červenka
zobrazit profil Osmany Laffita
Osmany Laffita
zobrazit profil Ivana Korolová
Ivana Korolová
zobrazit profil Ashton Kutcher
Ashton Kutcher
zobrazit profil Eva Děpoltová
Eva Děpoltová