Michael Kocáb

Datum narození: 28.7.1954
Místo narození: Praha
Profese: Zpěvák, exministr vlády České republiky pro lidská práva
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Skladatel, zpěvák, politik a podnikatel Michael Kocáb založil v roce 1977 legendární Pražský výběr a o patnáct let později vystrnadil se sametovým klidem sovětské tanky.

Po gymnáziu vystudoval pražskou konzervatoř. S Pražským výběrem se Michael Kocáb pohyboval na hraně tehdejšího zákona. Pět let byla skupina i zakázána. Obnovil ji až v roce 2006. Na jaře roku 1989 založil se skladatelem a spisovatelem Michalem Horáčkem iniciativu Most, která dotlačila komunisty ke kulatému stolu s představiteli disentu. Koncem roku 1989 spoluzaložil politický subjekt Občanské fórum. Zasloužil se také o zvolení Václava Havla prezidentem. V Občanském fóru byl Michael Kocáb členem krizového štábu.

Dostal se i do federálního parlamentu. Stál v čele komise pro dohled nad odsunem sovětských vojsk. Při odchodu posledního vojáka opustil i on veřejné funkce. Mise splněna. Ale vůně politiky ho nenechala spát a vrátil se. Deset let byl Michael Kocáb poradcem Václava Havla. Naplno se snažil vrátit v roce 2008, kdy neúspěšně kandidoval v senátních volbách za Stranu zelených. Ti ho ale nakonec protlačili aspoň do Topolánkovy vlády, kde byl v letech 2009 a 2010 v ministrem pro oblast lidských práv a národnostních menšin. Tehdy už začal Michael Kocáb jako politik popularitu ztrácet. Média si často vypůjčovala v souvislosti s jeho působením tituly písní Pražského výběru, jako např. Tarman nebo Povídali, že mu hráli a podobně. Tehdy si také začal se svou o 26 let mladší mluvčí Lejlou Abbasovou.

Hudebník Michael Kocáb skládal také hudbu k filmům. Za noty pro snímek Král zlodějů získal sošku Českého lva. Podílel se také na filmu Pražákům, těm je hej, v němž skončil na popravišti. 

Stál v čele několika mediálních a producentských společností. Dodnes má v několika firmách svůj podíl. Členem správní rady je i ve své Nadaci Michaela Kocába.

Svoji budoucí ženu potkal Michael Kocáb v Mnichově. Marsha Kocábová se kvůli němu přestěhovala do komunistického Československa a vzdala se taneční kariéry. Porodila mu dceru Natálii, nynější zpěvačku a spisovatelku, dceru Jessiku a syna Michaela. Rozvedla se s ním po zjištění, že má milenku, svou ministerskou mluvčí Lejlu Abbasovou. S ní má Kocáb syna Davida. Během manželství chodil i se zpěvačkou své skupiny, Zlatou Emily Kinskou. Mezi jeho expartnerky patří i Dagmar Patrasová.

 

Články o celebritě

Manifest Několik vět opět ožil: Podepsali ho Kocáb, Kalvoda i Mádl Manifest Několik vět opět ožil: Podepsali ho Kocáb, Kalvoda i Mádl Politická platforma Spravedlnost a inovace (SPIN) zveřejnila manifest Několik vět 2017, v němž kritizuje… číst článek
Nevidomý zpěvák na albu jednoho z nejlepších českých skladatelů potkal hvězdy Nevidomý zpěvák na albu jednoho z nejlepších českých skladatelů potkal hvězdy Přestože v zahraničí patří mezi respektované české umělce, českým posluchačům nezní jméno Tomáš Kympl… číst článek
Rozvedená Kocábová: Nový chlap a stěhování k rodičům! Rozvedená Kocábová: Nový chlap a stěhování k rodičům! Rozvod byl pro Natálku Kocábovou hodně bolestný, přesto se zněho pomalu oklepává a dokonce si už… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Helena Vondráčková
Helena Vondráčková
zobrazit profil Lenny  Filipová
Lenny Filipová
zobrazit profil Helena Zeťová
Helena Zeťová
zobrazit profil Justin Bieber
Justin Bieber
zobrazit profil José Carreras
José Carreras
zobrazit profil Jarmila Šuláková
Jarmila Šuláková
zobrazit profil Katy Perry
Katy Perry
zobrazit profil Albert Černý
Albert Černý