Michael Kocáb

Datum narození: 28.7.1954
Místo narození: Praha
Profese: Zpěvák, exministr vlády České republiky pro lidská práva
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Skladatel, zpěvák, politik a podnikatel Michael Kocáb založil v roce 1977 legendární Pražský výběr a o patnáct let později vystrnadil se sametovým klidem sovětské tanky.

Po gymnáziu vystudoval pražskou konzervatoř. S Pražským výběrem se Michael Kocáb pohyboval na hraně tehdejšího zákona. Pět let byla skupina i zakázána. Obnovil ji až v roce 2006. Na jaře roku 1989 založil se skladatelem a spisovatelem Michalem Horáčkem iniciativu Most, která dotlačila komunisty ke kulatému stolu s představiteli disentu. Koncem roku 1989 spoluzaložil politický subjekt Občanské fórum. Zasloužil se také o zvolení Václava Havla prezidentem. V Občanském fóru byl Michael Kocáb členem krizového štábu.

Dostal se i do federálního parlamentu. Stál v čele komise pro dohled nad odsunem sovětských vojsk. Při odchodu posledního vojáka opustil i on veřejné funkce. Mise splněna. Ale vůně politiky ho nenechala spát a vrátil se. Deset let byl Michael Kocáb poradcem Václava Havla. Naplno se snažil vrátit v roce 2008, kdy neúspěšně kandidoval v senátních volbách za Stranu zelených. Ti ho ale nakonec protlačili aspoň do Topolánkovy vlády, kde byl v letech 2009 a 2010 v ministrem pro oblast lidských práv a národnostních menšin. Tehdy už začal Michael Kocáb jako politik popularitu ztrácet. Média si často vypůjčovala v souvislosti s jeho působením tituly písní Pražského výběru, jako např. Tarman nebo Povídali, že mu hráli a podobně. Tehdy si také začal se svou o 26 let mladší mluvčí Lejlou Abbasovou.

Hudebník Michael Kocáb skládal také hudbu k filmům. Za noty pro snímek Král zlodějů získal sošku Českého lva. Podílel se také na filmu Pražákům, těm je hej, v němž skončil na popravišti. 

Stál v čele několika mediálních a producentských společností. Dodnes má v několika firmách svůj podíl. Členem správní rady je i ve své Nadaci Michaela Kocába.

Svoji budoucí ženu potkal Michael Kocáb v Mnichově. Marsha Kocábová se kvůli němu přestěhovala do komunistického Československa a vzdala se taneční kariéry. Porodila mu dceru Natálii, nynější zpěvačku a spisovatelku, dceru Jessiku a syna Michaela. Rozvedla se s ním po zjištění, že má milenku, svou ministerskou mluvčí Lejlu Abbasovou. S ní má Kocáb syna Davida. Během manželství chodil i se zpěvačkou své skupiny, Zlatou Emily Kinskou. Mezi jeho expartnerky patří i Dagmar Patrasová.

 

Články o celebritě

Lejla Abbasová: Doma jsem chtěla rodit už poprvé, zakázal to Kocáb! Lejla Abbasová: Doma jsem chtěla rodit už poprvé, zakázal to Kocáb! Moderátorka Lejla Abbasová (37), která o víkendu přivedla na svět dceru Iman, si nemůže vynachválit… číst článek
Lejla Abbasová je podruhé mámou: Porodila doma! Lejla Abbasová je podruhé mámou: Porodila doma! Moderátorka Lejla Abbasová (37) září štěstím. Porodila totiž svého druhého potomka, kterého zplodila… číst článek
Kocáb svůj slib nedodržel: Občas si zapálím! Kocáb svůj slib nedodržel: Občas si zapálím! V předvečer platnosti protikuřáckého zákona slíbil hudebník Michael Kocáb (62), že přestane kouřit.… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Joakim Brodén
Joakim Brodén
zobrazit profil Freddie Mercury
Freddie Mercury
zobrazit profil Petr Kolář
Petr Kolář
zobrazit profil Marcela Březinová
Marcela Březinová
zobrazit profil Olivie Žižková
Olivie Žižková
zobrazit profil George Michael
George Michael
zobrazit profil Michal Penk
Michal Penk
zobrazit profil Michaela Nosková Bábor
Michaela Nosková Bábor