Michael Kocáb

Datum narození: 28.7.1954
Místo narození: Praha
Profese: Zpěvák, exministr vlády České republiky pro lidská práva
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Skladatel, zpěvák, politik a podnikatel Michael Kocáb založil v roce 1977 legendární Pražský výběr a o patnáct let později vystrnadil se sametovým klidem sovětské tanky.

Po gymnáziu vystudoval pražskou konzervatoř. S Pražským výběrem se Michael Kocáb pohyboval na hraně tehdejšího zákona. Pět let byla skupina i zakázána. Obnovil ji až v roce 2006. Na jaře roku 1989 založil se skladatelem a spisovatelem Michalem Horáčkem iniciativu Most, která dotlačila komunisty ke kulatému stolu s představiteli disentu. Koncem roku 1989 spoluzaložil politický subjekt Občanské fórum. Zasloužil se také o zvolení Václava Havla prezidentem. V Občanském fóru byl Michael Kocáb členem krizového štábu.

Dostal se i do federálního parlamentu. Stál v čele komise pro dohled nad odsunem sovětských vojsk. Při odchodu posledního vojáka opustil i on veřejné funkce. Mise splněna. Ale vůně politiky ho nenechala spát a vrátil se. Deset let byl Michael Kocáb poradcem Václava Havla. Naplno se snažil vrátit v roce 2008, kdy neúspěšně kandidoval v senátních volbách za Stranu zelených. Ti ho ale nakonec protlačili aspoň do Topolánkovy vlády, kde byl v letech 2009 a 2010 v ministrem pro oblast lidských práv a národnostních menšin. Tehdy už začal Michael Kocáb jako politik popularitu ztrácet. Média si často vypůjčovala v souvislosti s jeho působením tituly písní Pražského výběru, jako např. Tarman nebo Povídali, že mu hráli a podobně. Tehdy si také začal se svou o 26 let mladší mluvčí Lejlou Abbasovou.

Hudebník Michael Kocáb skládal také hudbu k filmům. Za noty pro snímek Král zlodějů získal sošku Českého lva. Podílel se také na filmu Pražákům, těm je hej, v němž skončil na popravišti. 

Stál v čele několika mediálních a producentských společností. Dodnes má v několika firmách svůj podíl. Členem správní rady je i ve své Nadaci Michaela Kocába.

Svoji budoucí ženu potkal Michael Kocáb v Mnichově. Marsha Kocábová se kvůli němu přestěhovala do komunistického Československa a vzdala se taneční kariéry. Porodila mu dceru Natálii, nynější zpěvačku a spisovatelku, dceru Jessiku a syna Michaela. Rozvedla se s ním po zjištění, že má milenku, svou ministerskou mluvčí Lejlu Abbasovou. S ní má Kocáb syna Davida. Během manželství chodil i se zpěvačkou své skupiny, Zlatou Emily Kinskou. Mezi jeho expartnerky patří i Dagmar Patrasová.

 

Články o celebritě

Abbasová v péči psychologa! Co se děje? Abbasová v péči psychologa! Co se děje? Lejla Abbasová (37) to neměla v životě zrovna jednoduché. Dětství prožila bez táty, musela čelit… číst článek
Čerstvý ženáč Ondřej Soukup: Tři týdny po svatbě je bez snubáku! Čerstvý ženáč Ondřej Soukup: Tři týdny po svatbě je bez snubáku! Letos 7. ledna se Ondřej Soukup (65) tajně oženil s dlouholetou partnerkou Lucií Šoralovou (40).… číst článek
Vlk samotář Michael Kocáb: Co řekl o svatbě kamaráda Soukupa? Vlk samotář Michael Kocáb: Co řekl o svatbě kamaráda Soukupa? Hudebnímu skladateli Ondřeji Soukupovi (65) odsvědčil svatbu s Lucií Šoralovou (40) kamarád, muzikant… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Cher Lloyd
Cher Lloyd
zobrazit profil Petr Novák
Petr Novák
zobrazit profil Pink
Pink
zobrazit profil Leona Machálková
Leona Machálková
zobrazit profil Rapper Řezník (Martin Pohl)
Rapper Řezník (Martin Pohl)
zobrazit profil David  Gránský
David Gránský
zobrazit profil Ewa Farna
Ewa Farna
zobrazit profil Eminem (Marshall Matthers)
Eminem (Marshall Matthers)