Květa Fialová

Datum narození: 1.9.1929
Místo narození: Vel'ké Dravce
Profese: herečka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Sexy symbol své doby, Květa Fialová, je skvělá herečka, která tíhne k esoterice a duchovnu. Celý život ji provázejí role osudových žen a komplikované vztahy k mužům.

Oblíbená filmová a divadelní herečka Květa Fialová se narodila v dnešním Slovensku. Její matka byla sochařka a výtvarnice Květoslava Fialová a otcem byl český legionář Vlastimil Fiala. Na Slovensku rodina žila do roku 1938, kdy byli přinucení slovenskými nacionalisty odejít do Čech. Jejich novým domovem se stal Žďár u Police nad Metují a později Borohrádek. Na druhou světovou válku má Květa traumatizující zážitky, společně s matkou byla znásilněna v šestnácti letech sovětskými vojáky, proto asi na muže zanevřela. Po ukončení války Květa Fialová vystudovala JAMU v Brně, kterou ukončila v roce 1950. Ještě za studií si zahrála ve snímku Velká příležitost. V té době už působila v divadle v Českém Těšíně, Opavě, Kolíně, Českých Budějovicích, ale i na Slovensku v Martině. V roce 1958 dostala Květa Fialová angažmá v pražském Divadle ABC, které řídil Jan Werich. Působila zde i po sloučení s Městskými divadly pražskými v letech 1963-1990.

Na filmovém plátně se objevovala už ve 40. letech a za hrála si řadu postav. Působila i v televizních seriálech a inscenacích. Objevila se například v dramatech Smrt si říká Engelschen (s Janem Kačerem), nebo Ostře sledované vlaky (kde zasvěcovala do tajů sexu Václava Neckáře). Květa Fialová byla ideální představitelkou krásných osudových žen a stala se sexy symbolem pro muže, byť se nikdy netajila tím, že sex nesnáší (stejně jako politiku a kolektivní sporty).

Její životní rolí se stala postava barové zpěvačky v komedii Limonádový Joe aneb Koňská opera (kde se objevila po boku Miloše Kopeckého a Karla Fialy, jemuž tehdy propůjčil hlas Karel Gott). Podobné role si zopakovala i ve filmech Fantom Morrisvillu, Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky, Partie krásného dragouna (tam zase sváděla Josefa Abrháma), nebo Adéla ještě nevečeřela. V 60. letech se také často objevovala v televizi. Například v inscenaci Vajíčko, Charlieho teta, nebo v seriálu Hříšní lidé města pražského. Květa Fialová v pozdějších letech hrála hlavně postavy komicky výstředních starších dam, ve kterých našla svou parketu. Například ve filmech Tři Alberti a slečny Matylda, Záhadná paní Savageová, nebo Tři dámy s pistolí.

I v důchodovém věku zůstala Květa Fialová oblíbenou a často obsazovanou herečkou. Hrála většinou komediální divadelní role jako například ve hrách Jezinky a bezinky, nebo Harold a Maude, za kterou v roce 2010 získala cenu Thálie. Z novějších filmů uveďme například Účastníci zájezdu. Do vysokého věku si udržela vitalitu, vtip a nadhled, což se ukázalo třeba při sporu s baletním mistrem Vlastimilem Harapesem, jehož označila z homosexuála.

V soukromém životě se Květa Fialová poprvé provdala ve svých 21 letech. Vzhledem k jejímu svéráznému vztahu k mužům, které označuje za "zvoraný poddruh" (patrně pozůstatek znásilnění rudoarmějci-"osvoboditeli") herečku manželství tak vyděsilo, že od muže utekla. Jejím druhým mužem se stal režisér Pavel Háša, kterého poznala v roce 1957. Jejich manželství bylo šťastné a vydrželo až do smrti manžela v roce 2009. Manželé k sobě byly tolerantní a dopřávali si dostatek svobody. V prosinci roku 1962 se jim narodila dcera Zuzana, která už má také dítě, takže Květa Fialová se stala babičkou.

 

Články o celebritě

Hvězda StarDance Piškula: Sváděl starší kolegyni! Hvězda StarDance Piškula: Sváděl starší kolegyni! Ponížení se mu vyplatilo. Nejmladší účastník StarDance Zdeněk Piškula (18) by se nikdy nedostal do… číst článek
Adéla ještě nevečeřela: Obnovená premiéra muzikálu za 7,5 milionu! Adéla ještě nevečeřela: Obnovená premiéra muzikálu za 7,5 milionu! Na divadelních prknech se už v říjnu opět objeví oblíbený muzikál Adéla ještě nevečeřela, jehož předlohou… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Marek Taclík
Marek Taclík
zobrazit profil Zuzana Bydžovská
Zuzana Bydžovská
zobrazit profil Jan Cina
Jan Cina
zobrazit profil Sara Sandeva
Sara Sandeva
zobrazit profil Veronika Kubařová
Veronika Kubařová
zobrazit profil Hana Holišová
Hana Holišová
zobrazit profil Pavel Kikinčuk
Pavel Kikinčuk
zobrazit profil Dagmar Čárová
Dagmar Čárová