Pěveckou kariéru měl Jaromír Nohavica jasně nalajnovanou od mládí. První píseň napsal už v osmi letech. Na kytaru, svůj nejoblíbenější nástroj, začal hrát ve třinácti.
JAROMÍR NOHAVICA SE PUSTIL DO KLAUSE A HALVOVÉ
Nebyl zrovna pilný student. Po přerušení školy Jaromír Nohavica vystřídal několik zaměstnání, aby se nakonec stal tím, čím vždy chtěl - volným textařem. V tomto oboru se proslavil spoluprací s Marií Rottrovou. Psal také mj. pro Věru Špinarovou.
V roce 2004 časopis Rock & pop vyhodnotil album Jaromíra Nohavici Divné století nejlepším od roku 1989. Akademie populární hudby ho v rámci Ceny Anděl 2003 zařadila do Síně slávy.
Po odtajnění spolupracovníků komunistické StB se zjistilo, že Jaromír Nohavica pod krycím jménem Mirek donášel na své kolegy. Písničkář spolupráci přiznal, ovšem zdůraznil, že neříkal nic, co už by totalitní státní bezpečnost nevěděla a že nikomu neubližoval. Některé materiály ovšem hovoří o opaku. Mnoho lidí především zasáhlo údajné donášení na zpěváka Karla Kryla. Kolega písničkář Jaroslav Hutka o něm dokonce složil píseň Udavač z Těšína.
Přes stigma přisluhovače totalitnímu režimu se Jaromír Nohavica zařadil mezi nejpopulárnější české hudebníky. Hity se staly jeho písně Milionář, Pane prezidenta, Ostravo, Mám jizvu na rtu nebo Mám křídla z mýdla, kterou nazpíval s Richardem Krajčem a jeho kapelou Kryštof.
V roce 2002 Jaromíra Nohavicu režisér Petr Zelenka obsadil do hlavní role tragikomedie Rok ďábla, kde si písničkář zahrál sám sebe. Za hudbu k tomuto filmu dostal písničkář roku 2002 spolu se skupinou Čechomor Českého lva.
Mezi koníčky Jaromíra Nohavici patří fotbal. Písničkář je vášnivým fanouškem fotbalového klubu Baník Ostrava, pro který také složil klubovou hymnu Baníčku, my jsme s tebou!
O JAROMÍRU NOHAVICOVI ČTĚTE ZDE>>
Jaromír Nohavica má s manželkou Martinou, s níž se oženil roku 1973, syna Jakuba a dceru Lenku.