Libuše Šafránková

Datum narození: 7.6.1953
Místo narození: Šlapanice u Brna
Profese: herečka
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Nezapomenutelná Popelka, Večernice, vodnice Jana... oblíbená, krásná a nestárnoucí herečka Libuše Šafránková se vryla do pamětí diváků všech generací.

Po brněnské konzervatoři předvedla Libuše Šafránková své první role v Mahenově divadle nebo v divadle Za branou. Poté přešla do pražského Činoherního klubu. Excelovala v Žebrácké opeře od Václava Havla, Gogolově Ženitbě nebo v dramatu od Jiřího Menzela Tři v tom. Pak začala působit na prknech Národního divadla.

Kromě pohádek si Libuše Šafránková zahrála i v řadě komedií: ve Vrchní, prchni! od Svěráka a Smoljaka, ve Vorlíčkově Jak utopit doktora Mráčka, či v Báječných létech pod psa podle románu Michala Viewegha. Objevila se i v seriálových Četnických humoreskách po boku Tomáše Töpfera. V Malé mořské víle se objevila po boku své sestry Miroslavy Šafránkové. Z novějších snímků byla k vidění v pohádce Micimutr či v seriálu Gympl s (r)učením omezeným.

Nezapomenutelnou je herečka Libuše Šafránková pro všechny české děti v pohádkách Princ a Večernice, Třetí princ a především Tři oříšky pro popelku (prince jí skvěle ztvárnil Pavel Trávníček), která po několik generací patří k oblíbené a neodmyslitelné vánoční klasice nejen v Česku, ale i v Německu a dokonce Norsku (když tamní veřejnoprávní televize NRK po dvaceti letech opakovaného štědrovečerního vysílání Popelku v roce 1993 stáhla, zaplavila ji lavina stížností a rok na to se Libuška Šafránková ke svým norským divákům opět vrátila - v pětimilionovém Norsku si ji rok co rok nenechá ujít milion diváků). 

Za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli v oscarovém filmu Jana Svěráka Kolja získala Libuše Šafránková Českého lva. V roce 2008 se stala nejoblíbenější českou herečkou všech dob v rozsáhlé anketě Hvězda mého srdce.

Její manžel Josef Abrhám (mají spolu syna Josefa) jí stojí vždy po boku, což se ukázalo jako velmi potřebné, když ji po šedesátce operovali kvůli rakovině.

 

Články o celebritě

Krásná Ina z Nemocnice na kraji města: Ženy mě nenáviděly! Krásná Ina z Nemocnice na kraji města: Ženy mě nenáviděly! Herectví pověsila představitelka krásné a mlčenlivé Iny z Dietlova legendárního seriálu Nemocnice… číst článek
Svěrákův film Po strništi bos: Pracují na něm Češi, Slováci, Dánové i Němci Svěrákův film Po strništi bos: Pracují na něm Češi, Slováci, Dánové i Němci Na vzpomínkách svého otce z dětství založil režisér a producent Jan Svěrák film Po strništi bos,… číst článek
Vzkaz Libušky Šafránkové pro čtenáře Blesku: Tohle vám máme vyřídit! Vzkaz Libušky Šafránkové pro čtenáře Blesku: Tohle vám máme vyřídit! Zdálo se, že před kamerou se už Libuše Šafránková (63) nikdy neobjeví. Nyní se ale v rozhovoru Blesku… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Tomáš Dastlík
Tomáš Dastlík
zobrazit profil Klára Cibulková
Klára Cibulková
zobrazit profil Rebecca  Ferguson
Rebecca Ferguson
zobrazit profil Roman Štabrňák
Roman Štabrňák
zobrazit profil Jiří Hána
Jiří Hána
zobrazit profil Petr Oliva
Petr Oliva
zobrazit profil Miroslava Součková
Miroslava Součková
zobrazit profil Alan Rickman
Alan Rickman