Libuše Šafránková

Datum narození: 7.6.1953
Místo narození: Šlapanice u Brna
Profese: herečka
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Nezapomenutelná Popelka, Večernice, vodnice Jana... oblíbená, krásná a nestárnoucí herečka Libuše Šafránková se vryla do pamětí diváků všech generací.

Po brněnské konzervatoři předvedla Libuše Šafránková své první role v Mahenově divadle nebo v divadle Za branou. Poté přešla do pražského Činoherního klubu. Excelovala v Žebrácké opeře od Václava Havla, Gogolově Ženitbě nebo v dramatu od Jiřího Menzela Tři v tom. Pak začala působit na prknech Národního divadla.

Kromě pohádek si Libuše Šafránková zahrála i v řadě komedií: ve Vrchní, prchni! od Svěráka a Smoljaka, ve Vorlíčkově Jak utopit doktora Mráčka, či v Báječných létech pod psa podle románu Michala Viewegha. Objevila se i v seriálových Četnických humoreskách po boku Tomáše Töpfera. V Malé mořské víle se objevila po boku své sestry Miroslavy Šafránkové. Z novějších snímků byla k vidění v pohádce Micimutr či v seriálu Gympl s (r)učením omezeným.

Nezapomenutelnou je herečka Libuše Šafránková pro všechny české děti v pohádkách Princ a Večernice, Třetí princ a především Tři oříšky pro popelku (prince jí skvěle ztvárnil Pavel Trávníček), která po několik generací patří k oblíbené a neodmyslitelné vánoční klasice nejen v Česku, ale i v Německu a dokonce Norsku (když tamní veřejnoprávní televize NRK po dvaceti letech opakovaného štědrovečerního vysílání Popelku v roce 1993 stáhla, zaplavila ji lavina stížností a rok na to se Libuška Šafránková ke svým norským divákům opět vrátila - v pětimilionovém Norsku si ji rok co rok nenechá ujít milion diváků). 

Za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli v oscarovém filmu Jana Svěráka Kolja získala Libuše Šafránková Českého lva. V roce 2008 se stala nejoblíbenější českou herečkou všech dob v rozsáhlé anketě Hvězda mého srdce.

Její manžel Josef Abrhám (mají spolu syna Josefa) jí stojí vždy po boku, což se ukázalo jako velmi potřebné, když ji po šedesátce operovali kvůli rakovině.

 

Články o celebritě

Šafránková aktuálně: Neví, zda to s Abrhámem zvládnou... Šafránková aktuálně: Neví, zda to s Abrhámem zvládnou... Po oblíbené herečce se doslova slehla zem. Že by to souviselo s jejím problematickým zdravotním stavem?… číst článek
Popelka Libuše Šafránková exkluzivně pro Blesk: Jestli jsem zdravá? To ví jen Bůh... Popelka Libuše Šafránková exkluzivně pro Blesk: Jestli jsem zdravá? To ví jen Bůh... Před více než dvěma roky kvůli nádoru podstoupila operaci plic. V poslední době se ale po Libuši… číst článek
Urbánková vzpomíná na Antichartu: Před podpisem mě zachránil porod Urbánková vzpomíná na Antichartu: Před podpisem mě zachránil porod Přesně 40 let uběhlo od doby, kdy byli naši umělci nuceni podepsat tzv. Antichartu. V opačném případě… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Miroslav Šimůnek
Miroslav Šimůnek
zobrazit profil Pavla Tomicová
Pavla Tomicová
zobrazit profil Sharon Pink
Sharon Pink
zobrazit profil Klára Jerneková
Klára Jerneková
zobrazit profil Linda Rybová
Linda Rybová
zobrazit profil Martin Stránský
Martin Stránský
zobrazit profil Paweł  Deląg
Paweł Deląg
zobrazit profil Maroš Kramár
Maroš Kramár