Václav Klaus

Datum narození: 19.6.1941
Místo narození: Praha
Profese: bývalý prezident ČR, politik
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Osoba zakladatele ODS Václava Klause štěpí svět na dva tábory. Někteří mu hlasitě tleskají, jiní si plácají nevěřícně na čelo. Kromě nich rozdělil i Česko-Slovensko a Občanské fórum. Stal se jedním z nejvýznamnějších politiků porevoluční éry.

Vysokou školu ekonomickou absolvoval Václav Klaus v roce 1963. Studoval i v Itálii a ve Spojených státech. Pracoval v Ekonomickém ústavu Akademie věd. Za normalizace se stal nepohodlným a byl přeložen na nedůležitá místa Státní banky. Nikdy neusiloval o politický post. Až do Sametové revoluci. V prosinci 1989 se stal ministrem financí. O rok později vyhrál kandidaturu na prvního a zároveň posledního předsedu Občanského fóra, kde působil i jeho oponent a pozdější prezident Václav Havel.

VÁCLAV KLAUS PRO REFLEX

Po rozpadu Fóra založil Václav Klaus ODS, jednu z nejsilnějších stran u nás (nikdo z jeho následovníků v čele strany, ať už Mirek Topolánek či Petr Nečas, už neměl takovou autoritu, jako Václav Klaus). Po prvních svobodných volbách se stal předsedou vlády. Velkou měrou se podílel na transformaci ekonomiky, spojenou s privatizací státních podniků. S předsedou slovenské vlády Vladimírem Mečiarem se Václav Klaus v roce 1993 dohodl na vzniku samostatného Česka a Slovenska.

V roce 1996 se Václav Klaus stal premiérem podruhé. Kvůli finančnímu skandálu ale podal demisi. Po dohodě s Milošem Zemanem, tehdejším lídrem ČSSD, která vyhrála předčasné volby, se stal Václav Klaus předsedou Poslanecké sněmovny. V roce 2003 a poté znovu v roce 2008 byl zvolen hlavou České republiky. Ještě předtím byl jmenován profesorem Vysoké školy ekonomické. Získal mimoto přes čtyřicet čestných doktorátů a mezinárodních cen. Publikoval na čtyřicet knih.

Václav Klaus vždy kritizoval hlubší evropskou integraci. Lisabonskou smlouvu Evropské unie podepisoval v černé kravatě. Odmítl také teorii globálního oteplování způsobeného člověkem. K tomuto tématu napsal knihu Modrá, nikoli zelená planeta. Světovou celebritou se stal v roce 2011, kdy si při návštěvě jihoamerické Chile na tiskové konferenci nenápadně přivlastnil suvenýr v podobě protokolárního pera. Kamera ovšem zachytila samotný akt i prezidentovu „kulišáckou“ mimku a krátké video oblétlo celý svět - objevilo se jak ve zpravodajství nejrůznějších televizních stanic, tak se stalo hitem YouTube.

V roce 2012 byl na Václava Klause spáchán atentát, ovšem pouze atrapou opravdové zbraně. Přesto jeho ochránci nezareagovali a pokud by šlo o pravdovou zbraň, byl by v ohrožení života. Prezidentský mandát mu skončil v březnu 2013. Poté v Česku následovala historicky první přímá prezidentská volba, kterou vyhrál Miloš Zeman

O VÁCLAVU KLAUSOVI ČTĚTE ZDE>>

Celý život se Václav Klaus věnuje sportu. Basketbal hrál na vrcholové úrovni. Rád porážel soupeře v tenise a miluje lyžování.

S manželkou Lívií Klausovou (od ledna 2014 českou velvyslankyní na Slovensku) se poznal na studiích. Mají syny Václava, bývalého ředitele soukromého gymnázia, od voleb 2017 poslance, Jana, finančního manažera. Jejich manželství provázelo několik milostných afér Václava Klause, např. s letuškou vládního speciálu Petrou Bednářovou.

 

Články o celebritě

„Kradli jste. Vraždili.“ Ostré hádky poslanců o privatizaci, schytali to komunisté i Havel „Kradli jste. Vraždili.“ Ostré hádky poslanců o privatizaci, schytali to komunisté i Havel Ve Sněmovně to ve čtvrtek pořádně vřelo. Komunisté se dočkali a z jejich iniciativy se dnes poslanci… číst článek
Ovčáček strhal „fašistickou lůzu“. Zeman po svátečním mlčení přijal v Lánech experty Ovčáček strhal „fašistickou lůzu“. Zeman po svátečním mlčení přijal v Lánech experty V sobotu 17. listopadu se Miloš Zeman žádných akcí veřejně nezúčastnil. Pietních, ani oslavných.… číst článek
Bílá zrušila vystoupení na poslední chvíli: Odmítla zpívat před Babišem! Bílá zrušila vystoupení na poslední chvíli: Odmítla zpívat před Babišem! Ještě minulý rok na stejném místě převzala Řád Vavřínu za významné úspěchy v oblasti kultury i charitativní… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg
zobrazit profil Jiří Rusnok
Jiří Rusnok
zobrazit profil Jan Mládek
Jan Mládek
zobrazit profil Jiří Milek
Jiří Milek
zobrazit profil Jiří Míšenský
Jiří Míšenský
zobrazit profil Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová
zobrazit profil Antonín Prachař
Antonín Prachař
zobrazit profil Ivo Slavotínek
Ivo Slavotínek