Václav Klaus

Datum narození: 19.6.1941
Místo narození: Praha
Profese: bývalý prezident ČR, politik
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Osoba zakladatele ODS Václava Klause štěpí svět na dva tábory. Někteří mu hlasitě tleskají, jiní si plácají nevěřícně na čelo. Kromě nich rozdělil i Česko-Slovensko a Občanské fórum. Stal se jedním z nejvýznamnějších politiků porevoluční éry.

Vysokou školu ekonomickou absolvoval Václav Klaus v roce 1963. Studoval i v Itálii a ve Spojených státech. Pracoval v Ekonomickém ústavu Akademie věd. Za normalizace se stal nepohodlným a byl přeložen na nedůležitá místa Státní banky. Nikdy neusiloval o politický post. Až do Sametové revoluci. V prosinci 1989 se stal ministrem financí. O rok později vyhrál kandidaturu na prvního a zároveň posledního předsedu Občanského fóra, kde působil i jeho oponent a pozdější prezident Václav Havel.

VÁCLAV KLAUS PRO REFLEX

Po rozpadu Fóra založil Václav Klaus ODS, jednu z nejsilnějších stran u nás (nikdo z jeho následovníků v čele strany, ať už Mirek Topolánek či Petr Nečas, už neměl takovou autoritu, jako Václav Klaus). Po prvních svobodných volbách se stal předsedou vlády. Velkou měrou se podílel na transformaci ekonomiky, spojenou s privatizací státních podniků. S předsedou slovenské vlády Vladimírem Mečiarem se Václav Klaus v roce 1993 dohodl na vzniku samostatného Česka a Slovenska.

V roce 1996 se Václav Klaus stal premiérem podruhé. Kvůli finančnímu skandálu ale podal demisi. Po dohodě s Milošem Zemanem, tehdejším lídrem ČSSD, která vyhrála předčasné volby, se stal Václav Klaus předsedou Poslanecké sněmovny. V roce 2003 a poté znovu v roce 2008 byl zvolen hlavou České republiky. Ještě předtím byl jmenován profesorem Vysoké školy ekonomické. Získal mimoto přes čtyřicet čestných doktorátů a mezinárodních cen. Publikoval na čtyřicet knih.

Václav Klaus vždy kritizoval hlubší evropskou integraci. Lisabonskou smlouvu Evropské unie podepisoval v černé kravatě. Odmítl také teorii globálního oteplování způsobeného člověkem. K tomuto tématu napsal knihu Modrá, nikoli zelená planeta. Světovou celebritou se stal v roce 2011, kdy si při návštěvě jihoamerické Chile na tiskové konferenci nenápadně přivlastnil suvenýr v podobě protokolárního pera. Kamera ovšem zachytila samotný akt i prezidentovu „kulišáckou“ mimku a krátké video oblétlo celý svět - objevilo se jak ve zpravodajství nejrůznějších televizních stanic, tak se stalo hitem YouTube.

V roce 2012 byl na Václava Klause spáchán atentát, ovšem pouze atrapou opravdové zbraně. Přesto jeho ochránci nezareagovali a pokud by šlo o pravdovou zbraň, byl by v ohrožení života. Prezidentský mandát mu skončil v březnu 2013. Poté v Česku následovala historicky první přímá prezidentská volba, kterou vyhrál Miloš Zeman

O VÁCLAVU KLAUSOVI ČTĚTE ZDE>>

Celý život se Václav Klaus věnuje sportu. Basketbal hrál na vrcholové úrovni. Rád porážel soupeře v tenise a miluje lyžování.

S manželkou Lívií Klausovou (od ledna 2014 českou velvyslankyní na Slovensku) se poznal na studiích. Mají syny Václava, bývalého ředitele soukromého gymnázia, od voleb 2017 poslance, Jana, finančního manažera. Jejich manželství provázelo několik milostných afér Václava Klause, např. s letuškou vládního speciálu Petrou Bednářovou.

 

Články o celebritě

Valachová byla nejhorší ministryně školství, tvrdí učitelé. Za inkluzi jí naložili Valachová byla nejhorší ministryně školství, tvrdí učitelé. Za inkluzi jí naložili Vydržet v čele ministerstva školství celé funkční období je pomalu nadlidský úkol. I proto patří… číst článek
Miloš Zeman je oficiálně podruhé prezidentem: Tvrdá »Klausova« kritika Miloš Zeman je oficiálně podruhé prezidentem: Tvrdá »Klausova« kritika Znovujmenování prezidenta přineslo řadu překvapení. A do kritiky Miloše Zemana (73) se pustili i… číst článek
Klausův institut: Zeman dal při inauguraci průchod své mstivosti, celý akt poskvrnil Klausův institut: Zeman dal při inauguraci průchod své mstivosti, celý akt poskvrnil Prezident Miloš Zeman při čtvrteční inaugurační řeči dal průchod své mstivosti a posvátnost… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Radek Vondráček
Radek Vondráček
zobrazit profil Jiří Valenta
Jiří Valenta
zobrazit profil Libor Honzárek
Libor Honzárek
zobrazit profil Martin Půta
Martin Půta
zobrazit profil Tomio  Okamura
Tomio Okamura
zobrazit profil Letizia Ortiz Rocasolano
Letizia Ortiz Rocasolano
zobrazit profil Oľga Haláková
Oľga Haláková
zobrazit profil Věra Bartůňková
Věra Bartůňková