Alois Švehlík

Datum narození: 30.7.1939
Místo narození: Pardubice
Profese: herec, dabér, pedagog
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Několikrát oceněný Alois Švehlík se dokázal porvat jak s rolemi fimovými, tak životními. Ačkoli neustále bojuje s rakovinou, kvůli které dokonce ztratil hlasivky, rozhodně neplánuje vymizet ze scény.

Jak Aloise Švehlíka, tak jeho bratra Jaroslava, už odmalička sváděl působivý svět herců. Nejprve vyzkoušeli prkna Salesiánského divadla, sám Alois Švehlík pak dokonce začal ochotnicky hrát v chrámovém divadelním souboru. Zřejmě tušil, že to nebude Střední průmyslová škola strojní v Chrudimi (kde studoval), která mu definitivně určí místo ve světě dospělých.

Během krátké doby, kdy pracoval v továrně, došlo na seznámení s jeho budoucí manželkou, nyní ekonomkou Florentinou Švehlíkovou (Štěpánovou) – spolu mají tři děti, Terezu, Andreu a Davida. Jeho pokusy dostat se na DAMU byly neúspěšné, přesto boj nevzdával a nastoupil jako elév do Středočeského divadla v Kladně.

Výraznější posun přišel až spolu se 70. léty, během kterých se objevil ve snímcích jako Sokolovo nebo Osvobození Prahy. Hlavní a výraznější roli získal ale až s filmem Odyssues a hvězdy. 80. léta se pak nesla hlavně v duchu seriálů (Dobrá voda nebo Bylo nás šest), i když filmová role rozvědčíka ve filmu Karla Kachyni Smrt krásných srnců, kde si zahrál po boku Karla Heřmánka, Rudolfa Hrušínského nebo Jiřího Krampola, byla také skvostná.

Dokud nebyl Alois Švehlík poznamenán ztrátou hlasivek kvůli rakovině štítné žlázy, propůjčoval svůj hlas i několika filmovým hrdinům. Daboval krimiseriály jako Profesionálové nebo Dempsey a Makepeacová, jeho hlas zaznívá těž z úst například Jacka Nicholsona, Charlese Bronsona, Anthonyho Hopkinse či Roberta De Nira. Za dabing Jacka Nicholsona ve filmu Lepší už to nebude získal Cenu Františka Filipovského. V roce 2014 musel dočasně přerušit právě kvůli hlasivkám roli v seriálu Jiřího Adamce Cesty domů.

 

Články o celebritě

Mádl prozradil, kdo nahradí zesnulého Jana Třísku (†80)! Loni jeho smrt zhatila natáčení! Mádl prozradil, kdo nahradí zesnulého Jana Třísku (†80)! Loni jeho smrt zhatila natáčení! Když loni tragicky zahynul slavný herec Jan Tříska (†80) poté, co spadl do Vltavy z Karlova mostu,… číst článek
Přiznání Václava Postráneckého (74): Boj s vážnou nemocí! Nechci se skrývat, čelím tomu Přiznání Václava Postráneckého (74): Boj s vážnou nemocí! Nechci se skrývat, čelím tomu Herec Václav Postránecký (74) se pere se zákeřným onemocněním, které změnilo jeho život. Ale nevzdává… číst článek
Václav Postránecký podstoupil zákrok v nemocnici: Tajná operace! Václav Postránecký podstoupil zákrok v nemocnici: Tajná operace! Hvězda komedie století S tebou mě baví svět skončila na operačním sále. Co se Václavu Postráneckému… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Jiří Voskovec
Jiří Voskovec
zobrazit profil Hedy Lamarr
Hedy Lamarr
zobrazit profil Petr Franěk
Petr Franěk
zobrazit profil Stanislav Remunda
Stanislav Remunda
zobrazit profil Sandra Nováková
Sandra Nováková
zobrazit profil Ondřej Rychlý
Ondřej Rychlý
zobrazit profil Tomáš Krejčíř
Tomáš Krejčíř
zobrazit profil Věra Křesadlová
Věra Křesadlová