Vojtěch Filip

Datum narození: 13.1.1955
Přezdívka: Falmer
Místo narození: Jedovary
Profese: politik

Související celebrity

Životopis

Vojtěch Filip je právník a komunista. Právník byl podnikový, komunista není lecjaký, předsedá od roku 2005 Komunistické straně Čech a Moravy. Poslancem je od 90. let, od roku 2002 střídavě zastává ústavní funkci místopředsedy Poslanecké sněmovny.

Vojtěch Filip se narodil ve vsi s příznačným názvem Jedovary v Trhových Svinech na Českobudějovicku do rodiny vojáka z povolání. Na gymnáziu v Trhových Svinech vstoupil do Socialistického svazu mládeže, pak absolvoval práva na brněnské Purkyňově univerzitě.

Pracoval jako právník v českobudějovické továrně Sfinx, v roce 1979 se oženil a s manželkou Ludmilou Filipovou má syna Robina Filipa a dceru Darinu Filipovou. Manželka Vojtěcha Filipa  je zubařkou a má soukromou ordinaci.

Politická kariéra Vojtěcha Filipazačala v roce 1983, v němž vstoupil do Komunistické strany Československa. Od roku 1986 ho Státní bezpečnost čili StB evidovala pod krycím jménem Falmer jako spolupracovníka. Měl donášet na kolegy, co jezdili do ciziny.

Politický vaz to Vojtěchu Filipovi po sametové revoluci nezlomilo. Českobudějovický okresní soud nejprve v roce 1992 rozhodl, že nešlo o vědomou spolupráci. V roce 2006 tentýž soud při novém projednání  uvedl, že Vojtěch Filip závazek podepsal zpravodajské službě, podle soudu však netušil, že spadá pod StB.

CO ŘÍKÁ VOJTĚCH FILIP JE ZDE

V KSČM dlouho sváděl Vojtěch Filip boj o moc s Miroslavem Grebeníčkem, jehož v roce 2005 vystřídal v předsednickém křesle. Jako komunista, který nepřehodnotil předlistopadové názory,Vojtěch Filioppředstavoval jnejšpíš kompromis mezi skalním a spíše reformním stranickým křídlem.

Za některé své výroky Vojtěch Filip sklidil ostrou kritiku od ostatních politiků. Vyzýval například k návratu k leninismu a vzýval reálný socialismus. Když zničehonic odjel v roce 2014 do Moskvy, poslanci se usnesli na tom, že se od jeho cesty distancují. Přesto Vojtěch Filip místopředsedou sněmovny zůstal a dolní komora českého parlamentu mu cestu také zaplatila.

 

Další Politici

zobrazit profil Pavel Svoboda
Pavel Svoboda
zobrazit profil Adolf Klepš
Adolf Klepš
zobrazit profil Ivo Svoboda
Ivo Svoboda
zobrazit profil Anna Falcká
Anna Falcká
zobrazit profil Barack Obama
Barack Obama
zobrazit profil Vítězslav Jandák
Vítězslav Jandák
zobrazit profil Jaroslav  Doubrava
Jaroslav Doubrava
zobrazit profil Hillary Clintonová
Hillary Clintonová