Vojtěch Filip

Datum narození: 13.1.1955
Přezdívka: Falmer
Místo narození: Jedovary v Trhových Svinech
Profese: politik KSČM, právník

Související celebrity

Životopis

Politik Vojtěch Filip, od roku 2005 předsedou KSČM, se v parlamentních volbách 2017 stal lídrem komunistů v Jihočeském kraji.

Vojtěch Filip se narodil ve vsi s příznačným názvem Jedovary v Trhových Svinech do rodiny vojáka z povolání. Na gymnáziu vstoupil do Socialistického svazu mládeže, pak absolvoval práva na brněnské Purkyňově univerzitě. Poté pracoval jako právník v českobudějovické továrně Sfinx. 

Politická kariéra Vojtěcha Filipa začala v roce 1983, v němž vstoupil do Komunistické strany Československa. Od roku 1986 ho Státní bezpečnost čili StB evidovala pod krycím jménem Falmer jako spolupracovníka. Měl donášet na kolegy, co jezdili do ciziny.

Politický vaz to Vojtěchu Filipovi po Sametové revoluci 1989 nezlomilo. Českobudějovický okresní soud nejprve v roce 1992 rozhodl, že nešlo o vědomou spolupráci. V roce 2006 tentýž soud při novém projednání uvedl, že Vojtěch Filip závazek podepsal zpravodajské službě, podle soudu však netušil, že spadá pod StB.

CO ŘÍKÁ VOJTĚCH FILIP NAJDETE ZDE

V KSČM dlouho sváděl boj o moc s Miroslavem Grebeníčkem, jehož v roce 2005 vystřídal v předsednickém křesle. Jako komunista, který nepřehodnotil předlistopadové názory, Vojtěch Filip nejspíš představoval kompromis mezi skalním a spíše reformním stranickým křídlem.

Za některé své výroky Vojtěch Filip sklidil ostrou kritiku od ostatních politiků. Vyzýval například k návratu k leninismu a vzýval reálný socialismus. Když zničehonic odjel v roce 2014 do Moskvy, poslanci se usnesli na tom, že se od jeho cesty distancují. Přesto místopředsedou Sněmovny zůstal a dolní komora mu cestu zaplatila.

O VOJTĚCHU FILIPOVI ČTĚTE ZDE>>

Poslanecký mandát Vojtěch Filip poprvé získal roku 1990 a opakovaně jej obhájil. Do křesla místopředsedy Sněmovny usedl po volbách 2002. V parlamentních volbách 2017 se stal lídrem KSČM v Jihočeském kraji. Jeho motto zní: "Více suverenity naší vlasti."

S manželkou Ludmilou Filipovou má syna Robina a dceru Darinu. Choť Vojtěcha Filipa je zubařka; má soukromou ordinaci.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 NAJDETE ZDE>>

 

Články o celebritě

Babiš pogratuloval Filipovi k triumfu. „Vrazi, Putinovy děv*y,“ vypískali komunisty Babiš pogratuloval Filipovi k triumfu. „Vrazi, Putinovy děv*y,“ vypískali komunisty Komunisté v sobotu volili v Nymburku nové vedení a neobešlo se to bez protestů veřejnosti - demonstranti… číst článek
Komunistům předhodili „bordel za socialismu“ i oběti okupace. Dodávky do Íránu ale protlačili Komunistům předhodili „bordel za socialismu“ i oběti okupace. Dodávky do Íránu ale protlačili Sněmovna ve čtvrtek v prvním čtení i přes kritiku pravice podpořila návrh poslanců KSČM na zrušení… číst článek
Kalousek: „Jsme za kašpary.“ Babiše grilovali za Sýrii, komunisté strašili katastrofou Kalousek: „Jsme za kašpary.“ Babiše grilovali za Sýrii, komunisté strašili katastrofou To, že Andrej Babiš (ANO) označil v sobotu útok spojenců v Sýrii za nevyhnutelný a pak v neděli po… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Petr Holeček
Petr Holeček
zobrazit profil Lidie  Vajnerová
Lidie Vajnerová
zobrazit profil Miloslav Ransdorf
Miloslav Ransdorf
zobrazit profil Michal Pehr
Michal Pehr
zobrazit profil Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
zobrazit profil Marie Kaufmann
Marie Kaufmann
zobrazit profil Michael Canov
Michael Canov
zobrazit profil Donald Trump
Donald Trump