Vojtěch Filip

Datum narození: 13.1.1955
Přezdívka: Falmer
Místo narození: Jedovary
Profese: politik

Související celebrity

Životopis

Vojtěch Filip je právník a komunista. Právník byl podnikový, komunista není lecjaký, předsedá od roku 2005 Komunistické straně Čech a Moravy. Poslancem je od 90. let, od roku 2002 střídavě zastává ústavní funkci místopředsedy Poslanecké sněmovny.

Vojtěch Filip se narodil ve vsi s příznačným názvem Jedovary v Trhových Svinech na Českobudějovicku do rodiny vojáka z povolání. Na gymnáziu v Trhových Svinech vstoupil do Socialistického svazu mládeže, pak absolvoval práva na brněnské Purkyňově univerzitě.

Pracoval jako právník v českobudějovické továrně Sfinx, v roce 1979 se oženil a s manželkou Ludmilou Filipovou má syna Robina Filipa a dceru Darinu Filipovou. Manželka Vojtěcha Filipa  je zubařkou a má soukromou ordinaci.

Politická kariéra Vojtěcha Filipazačala v roce 1983, v němž vstoupil do Komunistické strany Československa. Od roku 1986 ho Státní bezpečnost čili StB evidovala pod krycím jménem Falmer jako spolupracovníka. Měl donášet na kolegy, co jezdili do ciziny.

Politický vaz to Vojtěchu Filipovi po sametové revoluci nezlomilo. Českobudějovický okresní soud nejprve v roce 1992 rozhodl, že nešlo o vědomou spolupráci. V roce 2006 tentýž soud při novém projednání  uvedl, že Vojtěch Filip závazek podepsal zpravodajské službě, podle soudu však netušil, že spadá pod StB.

CO ŘÍKÁ VOJTĚCH FILIP JE ZDE

V KSČM dlouho sváděl Vojtěch Filip boj o moc s Miroslavem Grebeníčkem, jehož v roce 2005 vystřídal v předsednickém křesle. Jako komunista, který nepřehodnotil předlistopadové názory,Vojtěch Filioppředstavoval jnejšpíš kompromis mezi skalním a spíše reformním stranickým křídlem.

Za některé své výroky Vojtěch Filip sklidil ostrou kritiku od ostatních politiků. Vyzýval například k návratu k leninismu a vzýval reálný socialismus. Když zničehonic odjel v roce 2014 do Moskvy, poslanci se usnesli na tom, že se od jeho cesty distancují. Přesto Vojtěch Filip místopředsedou sněmovny zůstal a dolní komora českého parlamentu mu cestu také zaplatila.

 

Další Politici

zobrazit profil Martin Havel
Martin Havel
zobrazit profil Jaroslav Havelka
Jaroslav Havelka
zobrazit profil Michal Kováč
Michal Kováč
zobrazit profil Václav Havel
Václav Havel
zobrazit profil Recep Erdogan
Recep Erdogan
zobrazit profil Peter Hromádka
Peter Hromádka
zobrazit profil Jan Chvojka
Jan Chvojka
zobrazit profil Ivan Adamec
Ivan Adamec