Hana Zagorová

Datum narození: 6.9.1946
Přezdívka: Hanička písnička
Místo narození: Petřkovice u Ostravy
Profese: zpěvačka, textařka, moderátorka, herečka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Nazpívala přes osm set písní, vydala na šest desítek alb, odnesla si devět Slavíků. Hana Zagorová patří mezi nejvýznamnější zpěvačky České republiky.

Hana Zagorová měla sen: být herečkou, nikoli zpěvačkou. Ke studiu herectví nastoupila v roce 1964 na brněnské JAMU, a to i přesto, že o rok dříve vyhrála hudební soutěž Hledáme nové talenty. O její pěvecké kariéře rozhodla až spolupráce s ostravským rozhlasem, kde nahrála svoje první písně. Později přesídlila na televizní obrazovky, kde vystupovala se skupinou Flamingo, jíž následoval soubor Sodoma-Gomora. Hrála v divadle Apollo a tři sezóny účinkovala v Kytici Divadla Semafor.

Zpívala s Petrem Rezkem, Petrem Kotvaldem nebo Stanislavem Hložkem. Osudové pracovní spojení navázala Hana ZagorováKarlem Vágnerem, který jí dělal kapelníka, manažera, skladatele i milence. Nahráli spolu hudební pecky jako Je naprosto nezbytné, Duhová víla, Já se vznáším, Líto, je mi líto či Hej, mistře basů. Koncertovali po Evropě, Asii i po Americe.

V roce 1989 podepsala petici za svobodu slova a propuštění politických vězňů nazvanou Několik vět. V revolučních dnech pak Hana Zagorová přednesla spolu s hudebníkem Jaroslavem Hutkou hymnu na Václavském náměstí.

Moderovala pořady Dluhy Hany Zagorové, Když nemůžu spát nebo Hogo Fogo. Pár jich uváděla i v zahraničí. Objevila se mimo jiné i v německé pohádce Peter Pan či v komedii Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště. Známější je ale její hlavní role z parodického Trháku natočeného v roce 1980. Hana Zagorová se rovněž předvedla v muzikálech Jack Rozparovač a Mona Lisa. Napsala několik knih.

Kromě Slavíků se může pochlubit i bulharským Zlatým Orfeem nebo kubánskou Cenou Světového festivalu. V roce 1983 získala titul zasloužilé umělkyně a Zlatou desku Supraphonu za milion prodaných LP desek.

Hana Zagorová měla šest let za manžela českého krále baletu Vlastimila Harapese. Vzali se v roce 1986. Brzy po rozvodu vstoupila do manželství se slovenským tenoristou  Štefanem Margitou. Děti mít Hana Zagorová kvůli těžké poruše krvetvorby mít nemůže.

 

Články o celebritě

Gott nedorazil na pohřeb Špinarové: Složil jí hold z domova! Gott nedorazil na pohřeb Špinarové: Složil jí hold z domova! Květina, vzpomínka nebo i slzička. To vše věnovali Věře Špinarové (†65) po její smrti i na posledním… číst článek
Vzpomínky slavných na Špinarovou (†65): Ostrava tě bude vždy milovat a my taky! Vzpomínky slavných na Špinarovou (†65): Ostrava tě bude vždy milovat a my taky! Zpráva o smrti Věry Špinarové (†65) se nesla od pondělního rána Českem jako lavina. Nebyl snad nikdo,… číst článek
Oslava narozenin Vágnera: Udělali z Havlové babičku! Oslava narozenin Vágnera: Udělali z Havlové babičku! Stovky přátel a rozvětvená rodina. Karel Vágner měl obří narozeninovou oslavu. Nechyběli na ní Hana… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil David Koller
David Koller
zobrazit profil Madonna
Madonna
zobrazit profil David Bowie
David Bowie
zobrazit profil Jiří Macháček
Jiří Macháček
zobrazit profil Jaromír Nohavica
Jaromír Nohavica
zobrazit profil Albert Černý
Albert Černý
zobrazit profil Eva Urbanová
Eva Urbanová
zobrazit profil Whitney Houston
Whitney Houston