Hana Zagorová

Datum narození: 6.9.1946
Přezdívka: Hanička písnička
Místo narození: Petřkovice u Ostravy
Profese: zpěvačka, textařka, moderátorka, herečka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Nazpívala přes osm set písní, vydala na šest desítek alb, odnesla si devět Slavíků. Hana Zagorová patří mezi nejvýznamnější zpěvačky České republiky.

Hana Zagorová měla sen: být herečkou, nikoli zpěvačkou. Ke studiu herectví nastoupila v roce 1964 na brněnské JAMU, a to i přesto, že o rok dříve vyhrála hudební soutěž Hledáme nové talenty. O její pěvecké kariéře rozhodla až spolupráce s ostravským rozhlasem, kde nahrála svoje první písně. Později přesídlila na televizní obrazovky, kde vystupovala se skupinou Flamingo, jíž následoval soubor Sodoma-Gomora. Hrála v divadle Apollo a tři sezóny účinkovala v Kytici Divadla Semafor.

Zpívala s Petrem Rezkem, Petrem Kotvaldem nebo Stanislavem Hložkem. Osudové pracovní spojení navázala Hana ZagorováKarlem Vágnerem, který jí dělal kapelníka, manažera, skladatele i milence. Nahráli spolu hudební pecky jako Je naprosto nezbytné, Duhová víla, Já se vznáším, Líto, je mi líto či Hej, mistře basů. Koncertovali po Evropě, Asii i po Americe.

V roce 1989 podepsala petici za svobodu slova a propuštění politických vězňů nazvanou Několik vět. V revolučních dnech pak Hana Zagorová přednesla spolu s hudebníkem Jaroslavem Hutkou hymnu na Václavském náměstí.

Moderovala pořady Dluhy Hany Zagorové, Když nemůžu spát nebo Hogo Fogo. Pár jich uváděla i v zahraničí. Objevila se mimo jiné i v německé pohádce Peter Pan či v komedii Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště. Známější je ale její hlavní role z parodického Trháku natočeného v roce 1980. Hana Zagorová se rovněž předvedla v muzikálech Jack Rozparovač a Mona Lisa. Napsala několik knih.

Kromě Slavíků se může pochlubit i bulharským Zlatým Orfeem nebo kubánskou Cenou Světového festivalu. V roce 1983 získala titul zasloužilé umělkyně a Zlatou desku Supraphonu za milion prodaných LP desek.

Hana Zagorová měla šest let za manžela českého krále baletu Vlastimila Harapese. Vzali se v roce 1986. Brzy po rozvodu vstoupila do manželství se slovenským tenoristou  Štefanem Margitou. Děti mít Hana Zagorová kvůli těžké poruše krvetvorby mít nemůže.

 

Články o celebritě

Lída Nopová, máma Lindy Finkové, slavila »70«: Vágner kvůli ní skočil z okna! Lída Nopová, máma Lindy Finkové, slavila »70«: Vágner kvůli ní skočil z okna! Dlouho skrývané tajemství vyšlo najevo na oslavě 70. narozenin Lídy Nopové. Zpěvačka a maminka Lindy… číst článek
Borhyová přiznala chlapa: Všechno o jejich lásce! Borhyová přiznala chlapa: Všechno o jejich lásce! Zamilované objetí, něžné doteky a šťastný úsměv! Lucie Borhyová (39) se poprvé ukázala na společné… číst článek
Ťukněte si s celebritou! Zpěvák Petr Janda slaví 75 Ťukněte si s celebritou! Zpěvák Petr Janda slaví 75 75. narozeniny dnes slaví zpěvák Petr Janda. Přejeme všechno nejlepší, hodně štěstí, lásky… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil František Nedvěd
František Nedvěd
zobrazit profil zpěvačka Victoria
zpěvačka Victoria
zobrazit profil Lenny  Filipová
Lenny Filipová
zobrazit profil Andrea Bocelli
Andrea Bocelli
zobrazit profil Tony  Bennett
Tony Bennett
zobrazit profil Gábina Partyšová
Gábina Partyšová
zobrazit profil Ivan Mládek
Ivan Mládek
zobrazit profil Josef Vojtek
Josef Vojtek