Lubomír Zaorálek

Datum narození: 6.9.1956
Místo narození: Ostrava
Profese: politik
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Věnoval se dramaturgii, ale po revoluci se pustil do politiky, ve které už zůstal. Sociální demokrat Lubomír Zaorálek se stal ministrem zahraničí v Sobotkově vládě.

Se svou bývalou manželkou má tři děti. Manželství ale nevydrželo a Lubomír Zaorálek je rozvedený. Jeho bývalá žena je sestrou ostravského primátora Petra Kajnara, (takže dokud byl Zaorálek ženat, mohl se chlubit, že do jeho rodiny patři jedna z nejpůvabnějších českých hereček, Zuzana Kajnarová)

Studoval na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně politickou ekonomii. Po studiích pracoval v Československé televizi Ostrava jako dramaturg, podílel se například na seriálu Velké sedlo, ve kterém si zahrál tehdejší herec a jeho pozdější sociálně demokratický souputník Vítězslav Jandák. Z politických důvodů ale místo v televizi opustil a od roku 1986 působil u Československé socialistické strany, kde zůstal do roku 1989. Téhož roku byl Lubomír Zaorálek spoluzakladatelem Občanského fora v Ostravě.

V lednu 1990 zasedl do Sněmovny lidu v rámci Federálního shromáždění jako poslanec za Občanské fórum. V roce 1996 byl Lubomír Zaorálek zvolen do Poslanecké sněmovny za ČSSD, poslanecký mandát obhájil i v letech 1998, 2002, 2006 a 2010. V letech 2002-2006 byl dokonce Předsedou Poslanecké sněmovny po Václavu Klausovi.

V roce 2010 se stal Lubomír Zaorálek 1. místopředsedou Poslanecké sněmovny a zároveň byl stínovým ministrem zahraničních věcí. Ve volbách 2013 svůj mandát znovu obhájil a v roce 2014 byl jmenován Sobotkovou vládou do postu ministra zahraničních věcí.

Lubomír Zaorálek ve funkci ministra zahraničí sklidil kritiku, když na návštěvě Číny řekl, že Česko není pro samostatnost Tibetu, což vyvolalo patřičný rozruch. Dále je o Lubomíru Zaorálkovi známo, že má v oblibě porušovat dopravní předpisy svojí nepřiměřenou rychlostí, ať už ve svém nebo vládním autě. Může se tedy "pyšnit" i titulem Pirát silnic.

 

Články o celebritě

Zoufalá vdova po Ransdorfovi: Úřady nám nabídly jen kontakt na advokáta Zoufalá vdova po Ransdorfovi: Úřady nám nabídly jen kontakt na advokáta Vlasta Ransdorfová s dcerou Anetou stále čekají na informace z případu jejich zesnulého manžela a… číst článek
Chovanec na Ostravsku jen remizoval s Tejcem. Sobotka si veze 13. nominaci Chovanec na Ostravsku jen remizoval s Tejcem. Sobotka si veze 13. nominaci Moravskoslezská ČSSD ve čtvrtek navrhla na předsedu strany Bohuslava Sobotku. Premiér a současný… číst článek
Sezení, chlebíčky a UHO! Ministři volají: Pomoc, (z)tloustneme! Sezení, chlebíčky a UHO! Ministři volají: Pomoc, (z)tloustneme! Školou povinných se týká takzvaná pamlsková vyhláška, kvůli níž se v jejich bufetech nesmí prodávat… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Libor Honzárek
Libor Honzárek
zobrazit profil Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker
zobrazit profil Jaroslav Hejl
Jaroslav Hejl
zobrazit profil Jiří Dienstbier ml.
Jiří Dienstbier ml.
zobrazit profil Vlastislav Navrátil
Vlastislav Navrátil
zobrazit profil Jiří Peřina
Jiří Peřina
zobrazit profil Jiří Míšenský
Jiří Míšenský
zobrazit profil Veronika Vrecionová
Veronika Vrecionová