Lubomír Zaorálek

Datum narození: 6.9.1956
Místo narození: Ostrava
Profese: politik
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Věnoval se dramaturgii, ale po revoluci se pustil do politiky, ve které už zůstal. Sociální demokrat Lubomír Zaorálek se stal ministrem zahraničí v Sobotkově vládě.

Se svou bývalou manželkou má tři děti. Manželství ale nevydrželo a Lubomír Zaorálek je rozvedený. Jeho bývalá žena je sestrou ostravského primátora Petra Kajnara, (takže dokud byl Zaorálek ženat, mohl se chlubit, že do jeho rodiny patři jedna z nejpůvabnějších českých hereček, Zuzana Kajnarová)

Studoval na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně politickou ekonomii. Po studiích pracoval v Československé televizi Ostrava jako dramaturg, podílel se například na seriálu Velké sedlo, ve kterém si zahrál tehdejší herec a jeho pozdější sociálně demokratický souputník Vítězslav Jandák. Z politických důvodů ale místo v televizi opustil a od roku 1986 působil u Československé socialistické strany, kde zůstal do roku 1989. Téhož roku byl Lubomír Zaorálek spoluzakladatelem Občanského fora v Ostravě.

V lednu 1990 zasedl do Sněmovny lidu v rámci Federálního shromáždění jako poslanec za Občanské fórum. V roce 1996 byl Lubomír Zaorálek zvolen do Poslanecké sněmovny za ČSSD, poslanecký mandát obhájil i v letech 1998, 2002, 2006 a 2010. V letech 2002-2006 byl dokonce Předsedou Poslanecké sněmovny po Václavu Klausovi.

V roce 2010 se stal Lubomír Zaorálek 1. místopředsedou Poslanecké sněmovny a zároveň byl stínovým ministrem zahraničních věcí. Ve volbách 2013 svůj mandát znovu obhájil a v roce 2014 byl jmenován Sobotkovou vládou do postu ministra zahraničních věcí.

Lubomír Zaorálek ve funkci ministra zahraničí sklidil kritiku, když na návštěvě Číny řekl, že Česko není pro samostatnost Tibetu, což vyvolalo patřičný rozruch. Dále je o Lubomíru Zaorálkovi známo, že má v oblibě porušovat dopravní předpisy svojí nepřiměřenou rychlostí, ať už ve svém nebo vládním autě. Může se tedy "pyšnit" i titulem Pirát silnic.

 

Články o celebritě

Smrt Zdeňka M. táhne Zaorálek k soudu, chce zvrátit Britovo osvobození Smrt Zdeňka M. táhne Zaorálek k soudu, chce zvrátit Britovo osvobození Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) chce zpochybnit u Evropského soudu pro lidská práva rozsudek,… číst článek
Děláme ze sebe osly, tvrdí Kalouskův muž. Volá po zavření české ambasády v Sýrii Děláme ze sebe osly, tvrdí Kalouskův muž. Volá po zavření české ambasády v Sýrii První místopředseda Kalouskovy TOP 09 Marek Ženíšek patří mezi ty, kdo volají po zavření ambasády… číst článek
Děláme ze sebe osly, tvrdí Kalouskův muž. Volá po zavření české ambasády v Sýrii Děláme ze sebe osly, tvrdí Kalouskův muž. Volá po zavření české ambasády v Sýrii První místopředseda Kalouskovy TOP 09 Marek Ženíšek patří mezi ty, kdo volají po zavření ambasády… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Renata Chmelová
Renata Chmelová
zobrazit profil Jaroslav Foldyna
Jaroslav Foldyna
zobrazit profil Lubomír Franc
Lubomír Franc
zobrazit profil Martin Luther King
Martin Luther King
zobrazit profil Jaroslav Hejl
Jaroslav Hejl
zobrazit profil Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
zobrazit profil Zikmund Lucemburský
Zikmund Lucemburský
zobrazit profil Jaroslav  Chmelař
Jaroslav Chmelař