Lubomír Zaorálek

Datum narození: 6.9.1956
Místo narození: Ostrava
Profese: politik
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Věnoval se dramaturgii, ale po revoluci se pustil do politiky, ve které už zůstal. Sociální demokrat Lubomír Zaorálek se stal ministrem zahraničí v Sobotkově vládě.

Se svou bývalou manželkou má tři děti. Manželství ale nevydrželo a Lubomír Zaorálek je rozvedený. Jeho bývalá žena je sestrou ostravského primátora Petra Kajnara, (takže dokud byl Zaorálek ženat, mohl se chlubit, že do jeho rodiny patři jedna z nejpůvabnějších českých hereček, Zuzana Kajnarová)

Studoval na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně politickou ekonomii. Po studiích pracoval v Československé televizi Ostrava jako dramaturg, podílel se například na seriálu Velké sedlo, ve kterém si zahrál tehdejší herec a jeho pozdější sociálně demokratický souputník Vítězslav Jandák. Z politických důvodů ale místo v televizi opustil a od roku 1986 působil u Československé socialistické strany, kde zůstal do roku 1989. Téhož roku byl Lubomír Zaorálek spoluzakladatelem Občanského fora v Ostravě.

V lednu 1990 zasedl do Sněmovny lidu v rámci Federálního shromáždění jako poslanec za Občanské fórum. V roce 1996 byl Lubomír Zaorálek zvolen do Poslanecké sněmovny za ČSSD, poslanecký mandát obhájil i v letech 1998, 2002, 2006 a 2010. V letech 2002-2006 byl dokonce Předsedou Poslanecké sněmovny po Václavu Klausovi.

V roce 2010 se stal Lubomír Zaorálek 1. místopředsedou Poslanecké sněmovny a zároveň byl stínovým ministrem zahraničních věcí. Ve volbách 2013 svůj mandát znovu obhájil a v roce 2014 byl jmenován Sobotkovou vládou do postu ministra zahraničních věcí.

Lubomír Zaorálek ve funkci ministra zahraničí sklidil kritiku, když na návštěvě Číny řekl, že Česko není pro samostatnost Tibetu, což vyvolalo patřičný rozruch. Dále je o Lubomíru Zaorálkovi známo, že má v oblibě porušovat dopravní předpisy svojí nepřiměřenou rychlostí, ať už ve svém nebo vládním autě. Může se tedy "pyšnit" i titulem Pirát silnic.

 

Články o celebritě

Bez motýlka i ženy, zato s vodní dýmkou: Kmoníček odletěl velvyslancovat do USA Bez motýlka i ženy, zato s vodní dýmkou: Kmoníček odletěl velvyslancovat do USA Hynek Kmoníček skončil v čele zahraničního odboru Pražského hradu a nastupuje jako velvyslanec v… číst článek
Britové o krok blíž k odchodu z EU. Prošel zákon umožňující brexit Britové o krok blíž k odchodu z EU. Prošel zákon umožňující brexit Britský parlament krátce před pondělní půlnocí schválil zákon, který vládě premiérky Theresy Mayové… číst článek
Tejc přiznal čestnou prohru. Politolog: A Sobotka si ošetřil „handly“ na baru Tejc přiznal čestnou prohru. Politolog: A Sobotka si ošetřil „handly“ na baru Chtěl o post druhého muže ČSSD připravit Milana Chovance. Neuspěl. A navrch nezískal ani post řadového… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Klára Dostálová
Klára Dostálová
zobrazit profil Jan Zahradil
Jan Zahradil
zobrazit profil Martin Bursík
Martin Bursík
zobrazit profil Václav Šlajs
Václav Šlajs
zobrazit profil Milan Kolář
Milan Kolář
zobrazit profil Tomáš Czernin
Tomáš Czernin
zobrazit profil Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
zobrazit profil Donald Trump
Donald Trump