Lubomír Zaorálek

Datum narození: 6.9.1956
Místo narození: Ostrava
Profese: politik ČSSD
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Sociální demokrat Lubomír Zaorálek se věnoval dramaturgii, ale po Sametové revoluci 1989 se pustil do politiky. Ve vládě Bohuslava Sobotky se stal ministrem zahraničí.

Se svou bývalou manželkou má tři děti. Manželství ale nevydrželo a Lubomír Zaorálek je rozvedený. Jeho bývalá žena je sestrou někdejšího ostravského primátora Petra Kajnara, takže dokud byl Lubomír Zaorálek ženat, mohl se chlubit, že do jeho rodiny patři jedna z nejpůvabnějších českých hereček Zuzana Kajnarová.

Studoval na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně politickou ekonomii. Poté pracoval v Československé televizi Ostrava jako dramaturg, podílel se např. na seriálu Velké sedlo, ve kterém si zahrál tehdejší herec a jeho pozdější sociálně demokratický souputník Vítězslav Jandák. Z politických důvodů ale místo v televizi opustil a od roku 1986 působil u Československé socialistické strany, kde zůstal do roku 1989. Téhož roku byl Lubomír Zaorálek spoluzakladatelem Občanského fora v Ostravě.

V lednu 1990 zasedl do Sněmovny lidu v rámci Federálního shromáždění jako poslanec za Občanské fórum. V roce 1996 byl Lubomír Zaorálek zvolen do Poslanecké sněmovny za ČSSD, poslanecký mandát obhájil i v letech 1998, 2002, 2006 a 2010. V letech 2002-2006 byl dokonce Předsedou Poslanecké sněmovny po Václavu Klausovi.

V roce 2010 se stal Lubomír Zaorálek 1. místopředsedou Poslanecké sněmovny a zároveň byl stínovým ministrem zahraničních věcí. Ve volbách 2013 svůj mandát znovu obhájil a v roce 2014 byl jmenován Sobotkovou vládou do postu ministra zahraničních věcí.

O LUBOMÍRU ZAORÁLKOVI ČTĚTE ZDE>>

Lubomír Zaorálek ve funkci ministra zahraničí sklidil kritiku, když na návštěvě Číny řekl, že Česko není pro samostatnost Tibetu, což vyvolalo patřičný rozruch. Dále je o Lubomíru Zaorálkovi známo, že má v oblibě porušovat dopravní předpisy svojí nepřiměřenou rychlostí, ať už ve svém nebo vládním autě. Může se tedy "pyšnit" i titulem Pirát silnic.

Po odchodu Bohuslava Sobotky z postu předsedy strany v červnu 2017 se Lubomír Zaorálek stal jejím volebním lídrem. První místo pro volby 2017 zaujal na kandidátce Moravskoslezského kraje.

V září 2017 měl potilik autonehodu, při níž se odlalilo, že přítelkyní Lubomíra Zaorálka je Šárka Bednářová, bývalá moderátorka České televize. Lubomír Zaorálek je od roku 2000 rozvedený, má tři děti (jedno nemanželské).

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 NAJDETE ZDE>>

 

Články o celebritě

Bělobrádek terčem soupeřů: Hájí ještě české zájmy, nebo už jen ty německé? Bělobrádek terčem soupeřů: Hájí ještě české zájmy, nebo už jen ty německé? Nemá Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) strach, že bude Andrej Babiš (ANO) řídit své lidi, i když třeba… číst článek
Kalousek v horkém křesle: „Profesor demagogiky“ už skládá vládu bez ANO? Kalousek v horkém křesle: „Profesor demagogiky“ už skládá vládu bez ANO? Chce Miroslav Kalousek (TOP 09), aby byl život mladých závislý kvůli školnému na splátkovém kalendáři… číst článek
Farský při „grilování“ hájil obžalovaného hejtmana: Půta převzal díl odpovědnosti Farský při „grilování“ hájil obžalovaného hejtmana: Půta převzal díl odpovědnosti Proč si přivlastňuje zákon o registru smluv? A neměří Starostové dvojím metrem, když mají mezi sebou… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Recep Erdogan
Recep Erdogan
zobrazit profil Eva Valjentová
Eva Valjentová
zobrazit profil Ivana Cabrnochová
Ivana Cabrnochová
zobrazit profil Jiří Strýček
Jiří Strýček
zobrazit profil Zdeněk Škromach
Zdeněk Škromach
zobrazit profil Stanislav Körner
Stanislav Körner
zobrazit profil Robert  Pelikán
Robert Pelikán
zobrazit profil Ladislav Sekanina
Ladislav Sekanina