Lubomír Zaorálek

Datum narození: 6.9.1956
Místo narození: Ostrava
Profese: politik ČSSD
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Sociální demokrat Lubomír Zaorálek se věnoval dramaturgii, ale po Sametové revoluci 1989 se pustil do politiky. Ve vládě Bohuslava Sobotky se stal ministrem zahraničí.

Se svou bývalou manželkou má tři děti. Manželství ale nevydrželo a Lubomír Zaorálek je rozvedený. Jeho bývalá žena je sestrou někdejšího ostravského primátora Petra Kajnara, takže dokud byl Lubomír Zaorálek ženat, mohl se chlubit, že do jeho rodiny patři jedna z nejpůvabnějších českých hereček Zuzana Kajnarová.

Studoval na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně politickou ekonomii. Poté pracoval v Československé televizi Ostrava jako dramaturg, podílel se např. na seriálu Velké sedlo, ve kterém si zahrál tehdejší herec a jeho pozdější sociálně demokratický souputník Vítězslav Jandák. Z politických důvodů ale místo v televizi opustil a od roku 1986 působil u Československé socialistické strany, kde zůstal do roku 1989. Téhož roku byl Lubomír Zaorálek spoluzakladatelem Občanského fora v Ostravě.

V lednu 1990 zasedl do Sněmovny lidu v rámci Federálního shromáždění jako poslanec za Občanské fórum. V roce 1996 byl Lubomír Zaorálek zvolen do Poslanecké sněmovny za ČSSD, poslanecký mandát obhájil i v letech 1998, 2002, 2006 a 2010. V letech 2002-2006 byl dokonce Předsedou Poslanecké sněmovny po Václavu Klausovi.

V roce 2010 se stal Lubomír Zaorálek 1. místopředsedou Poslanecké sněmovny a zároveň byl stínovým ministrem zahraničních věcí. Ve volbách 2013 svůj mandát znovu obhájil a v roce 2014 byl jmenován Sobotkovou vládou do postu ministra zahraničních věcí.

O LUBOMÍRU ZAORÁLKOVI ČTĚTE ZDE>>

Lubomír Zaorálek ve funkci ministra zahraničí sklidil kritiku, když na návštěvě Číny řekl, že Česko není pro samostatnost Tibetu, což vyvolalo patřičný rozruch. Dále je o Lubomíru Zaorálkovi známo, že má v oblibě porušovat dopravní předpisy svojí nepřiměřenou rychlostí, ať už ve svém nebo vládním autě. Může se tedy "pyšnit" i titulem Pirát silnic.

Po odchodu Bohuslava Sobotky z postu předsedy strany v červnu 2017 se Lubomír Zaorálek stal jejím volebním lídrem. První místo pro volby 2017 zaujal na kandidátce Moravskoslezského kraje.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 NAJDETE ZDE>>

 

Články o celebritě

Kdo vyrazí do voleb? ANO a ODS schválí kandidátky, Babiše opouští známé tváře Kdo vyrazí do voleb? ANO a ODS schválí kandidátky, Babiše opouští známé tváře Kdo se na nás bude smát z předvolebních plakátů? ANO i ODS udělají další krok v předvolební kampani.… číst článek
„Kecy, účelovka, kampaň proti mně.“ Zaorálek parodoval Babiše „Kecy, účelovka, kampaň proti mně.“ Zaorálek parodoval Babiše Andrej Babiš (ANO) se pořádně zostra pustil do Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Označil ho za „žvanila“… číst článek
Německý šéf diplomacie: Pochopil jsem, proč Češi nechtějí uprchlické kvóty Německý šéf diplomacie: Pochopil jsem, proč Češi nechtějí uprchlické kvóty V Evropské unii bychom se neměli hádat o kvótách. Důležitější je řešit, jak zastavit příliv migrantů.… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
zobrazit profil Ivan Strachoň
Ivan Strachoň
zobrazit profil Markéta Wernerová
Markéta Wernerová
zobrazit profil Josef Řihák
Josef Řihák
zobrazit profil Tomáš Trč
Tomáš Trč
zobrazit profil Eduard Hulicius
Eduard Hulicius
zobrazit profil Vojtěch Filip
Vojtěch Filip
zobrazit profil Václav Klaus
Václav Klaus