Lubomír Zaorálek

Datum narození: 6.9.1956
Místo narození: Ostrava
Profese: politik
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Věnoval se dramaturgii, ale po revoluci se pustil do politiky, ve které už zůstal. Sociální demokrat Lubomír Zaorálek se stal ministrem zahraničí v Sobotkově vládě.

Se svou bývalou manželkou má tři děti. Manželství ale nevydrželo a Lubomír Zaorálek je rozvedený. Jeho bývalá žena je sestrou ostravského primátora Petra Kajnara, (takže dokud byl Zaorálek ženat, mohl se chlubit, že do jeho rodiny patři jedna z nejpůvabnějších českých hereček, Zuzana Kajnarová)

Studoval na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně politickou ekonomii. Po studiích pracoval v Československé televizi Ostrava jako dramaturg, podílel se například na seriálu Velké sedlo, ve kterém si zahrál tehdejší herec a jeho pozdější sociálně demokratický souputník Vítězslav Jandák. Z politických důvodů ale místo v televizi opustil a od roku 1986 působil u Československé socialistické strany, kde zůstal do roku 1989. Téhož roku byl Lubomír Zaorálek spoluzakladatelem Občanského fora v Ostravě.

V lednu 1990 zasedl do Sněmovny lidu v rámci Federálního shromáždění jako poslanec za Občanské fórum. V roce 1996 byl Lubomír Zaorálek zvolen do Poslanecké sněmovny za ČSSD, poslanecký mandát obhájil i v letech 1998, 2002, 2006 a 2010. V letech 2002-2006 byl dokonce Předsedou Poslanecké sněmovny po Václavu Klausovi.

V roce 2010 se stal Lubomír Zaorálek 1. místopředsedou Poslanecké sněmovny a zároveň byl stínovým ministrem zahraničních věcí. Ve volbách 2013 svůj mandát znovu obhájil a v roce 2014 byl jmenován Sobotkovou vládou do postu ministra zahraničních věcí.

Lubomír Zaorálek ve funkci ministra zahraničí sklidil kritiku, když na návštěvě Číny řekl, že Česko není pro samostatnost Tibetu, což vyvolalo patřičný rozruch. Dále je o Lubomíru Zaorálkovi známo, že má v oblibě porušovat dopravní předpisy svojí nepřiměřenou rychlostí, ať už ve svém nebo vládním autě. Může se tedy "pyšnit" i titulem Pirát silnic.

 

Články o celebritě

Zaorálek hledá do Paříže mistra svíčkové. Drulákovi musí vařit český kuchař Zaorálek hledá do Paříže mistra svíčkové. Drulákovi musí vařit český kuchař Politolog Petr Drulák se co nevidět přestěhuje do rezidence v pařížské ulici Charlese Floqueta jako… číst článek
Zeman do vedení ČNB jmenuje Dědka a Moru. Babiše podpoří u Ústavního soudu Zeman do vedení ČNB jmenuje Dědka a Moru. Babiše podpoří u Ústavního soudu Prezident Miloš Zeman jmenuje nové členy rady České národní banky 31. ledna. Stanou se jimi Oldřich… číst článek
Začne Česko spolupracovat s Japonci? Mají prý zájem o investice Začne Česko spolupracovat s Japonci? Mají prý zájem o investice Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by mohl v první polovině roku zamířit na návštěvu Japonska. Po nedělním… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jiří Švec
Jiří Švec
zobrazit profil Pavel  Čekan
Pavel Čekan
zobrazit profil Václav Klaus
Václav Klaus
zobrazit profil Ivo Slavotínek
Ivo Slavotínek
zobrazit profil Robert  Pelikán
Robert Pelikán
zobrazit profil Jitka Chalánková
Jitka Chalánková
zobrazit profil Jiří Čunek
Jiří Čunek
zobrazit profil Jiří Crha
Jiří Crha