Lubomír Zaorálek

Datum narození: 6.9.1956
Místo narození: Ostrava
Profese: politik
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Věnoval se dramaturgii, ale po revoluci se pustil do politiky, ve které už zůstal. Sociální demokrat Lubomír Zaorálek se stal ministrem zahraničí v Sobotkově vládě.

Se svou bývalou manželkou má tři děti. Manželství ale nevydrželo a Lubomír Zaorálek je rozvedený. Jeho bývalá žena je sestrou ostravského primátora Petra Kajnara, (takže dokud byl Zaorálek ženat, mohl se chlubit, že do jeho rodiny patři jedna z nejpůvabnějších českých hereček, Zuzana Kajnarová)

Studoval na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně politickou ekonomii. Po studiích pracoval v Československé televizi Ostrava jako dramaturg, podílel se například na seriálu Velké sedlo, ve kterém si zahrál tehdejší herec a jeho pozdější sociálně demokratický souputník Vítězslav Jandák. Z politických důvodů ale místo v televizi opustil a od roku 1986 působil u Československé socialistické strany, kde zůstal do roku 1989. Téhož roku byl Lubomír Zaorálek spoluzakladatelem Občanského fora v Ostravě.

V lednu 1990 zasedl do Sněmovny lidu v rámci Federálního shromáždění jako poslanec za Občanské fórum. V roce 1996 byl Lubomír Zaorálek zvolen do Poslanecké sněmovny za ČSSD, poslanecký mandát obhájil i v letech 1998, 2002, 2006 a 2010. V letech 2002-2006 byl dokonce Předsedou Poslanecké sněmovny po Václavu Klausovi.

V roce 2010 se stal Lubomír Zaorálek 1. místopředsedou Poslanecké sněmovny a zároveň byl stínovým ministrem zahraničních věcí. Ve volbách 2013 svůj mandát znovu obhájil a v roce 2014 byl jmenován Sobotkovou vládou do postu ministra zahraničních věcí.

Lubomír Zaorálek ve funkci ministra zahraničí sklidil kritiku, když na návštěvě Číny řekl, že Česko není pro samostatnost Tibetu, což vyvolalo patřičný rozruch. Dále je o Lubomíru Zaorálkovi známo, že má v oblibě porušovat dopravní předpisy svojí nepřiměřenou rychlostí, ať už ve svém nebo vládním autě. Může se tedy "pyšnit" i titulem Pirát silnic.

 

Články o celebritě

Je pro vyškrtnutí: Zimola z kola ven! Je pro vyškrtnutí: Zimola z kola ven! I místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek by na pátečním jednání předsednictva strany… číst článek
„Hnusná ohavnost, zbabělý útok na mladé.“ Politici odsuzují teror v Manchesteru „Hnusná ohavnost, zbabělý útok na mladé.“ Politici odsuzují teror v Manchesteru Exploze otřásla halou v Manchesteru po koncertu známé zpěvačky Ariany Grande. Zemřelo minimálně 22… číst článek
Babišova náměstkyně: Zaorálek to přehnal. Advokát Schillerové ho zažaluje? Babišova náměstkyně: Zaorálek to přehnal. Advokát Schillerové ho zažaluje? Náměstkyně Andreje Babiše Alena Schillerová zvažuje žalobu na místopředsedu ČSSD a ministra zahraničí… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Michal Kováč
Michal Kováč
zobrazit profil Martin Bursík
Martin Bursík
zobrazit profil Miloš Petera
Miloš Petera
zobrazit profil Anna Hubáčková
Anna Hubáčková
zobrazit profil Laura Janáčková
Laura Janáčková
zobrazit profil Jana  Nagyová-Nečasová
Jana Nagyová-Nečasová
zobrazit profil Petr Mach
Petr Mach
zobrazit profil Pavel Pisch
Pavel Pisch