Tomáš Juřička

Datum narození: 26.1.1960
Místo narození: Jihlava
Profese: herec a dabér
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Herec Tomáš Juřička se proslavil rolí Jaroslava Jandery v seriálu Sanitka. Posléze se začal věnovat zejména dabingu. Za postavu ve snímku Hvězda salónu dostal Cenu Františka Filipovského.

Dabér a herec Tomáš Juřička pohází z umělecké rodiny. Jeho rodiče hráli divadlo, maminka zpívala v operetě, otec, který byl kvůli protestům proti komunismu vězněn, pracoval také jako redaktor a režisér v rozhlase. O pět let mladší sestra Tomáše Juřičky Lucie Juřičková se stala uznávanou herečkou a dabérkou.

TOMÁŠ JUŘIČKA RÁD VZPOMÍNÁ NA SANITKU

Po studiu na Státní konzervatoři v Praze byl Tomáš Juřička členem souboru Divadla Jiřího Wolkera v Praze (1981 až 1994). V televizi debutoval roku 1976 v dramatu Ať hodí kamenem s Jiřím Valou v hlavní roli. První filmovou příležitost dostal ve snímku Karla Kachyni Smrt mouchy (1976), stejně jako jeho budoucí švagr Martin Zahálka. Do povědomí divácké veřejnosti se dostal díky roli Jaroslava Jandery v seriálu Jiřího Adamce a Jiřího Hubače Sanitka (1984), v níž jeho bratra a zároveň ústřední postavu ztvárnil Jaromír Hanzlík.

Hlavní roli Tomáš Juřička zpodobnil v pohádce Kocourek Modroočko (1981), a to po boku Marka Ebena a Markéty Fišerové. Zahrál si v televizních inscenacích (Uzavřený pavilon či Poslední zastávka smrt), seriálech (Zkoušky z dospělosti, Dynastie Nováků, Chlapci a chlapi, O zvířatech a lidech, Pojišťovna štěstí či Sanitka 2) a filmech (mj. Nechci nic slyšet, francouzsko-americký snímek Diamantové meče, Princezna ze mlejna 2, Křídla Vánoc).

Od počátku 90. let 20. století se Tomáš Juřička začal věnovat především dabing. Podílel se na desítkách filmů a seriálů. Jmenujme např. seriály Alias, Hvězdná brána: Atlantida, Star Trek: Stanice Deep Space Nine či animovanou pohádku Čtyřlístek ve službách krále. V roce 2010 obdržel za svůj výkon ve filmu Hvězda salónu Cenu Františka Filipovského.