Vyučený strojní zámečník a soustružník Jaroslav Moučka (dříve se učil ještě kramářem a pekařem) se o divadlo začal zajímat během druhé světové války, kdy se živil svými dělnickými profesemi. Stal se členem ochotnického spolku.
JAROSLAV MOUČKA - JEHO BRATR MUČIL VĚZNĚ
Po osvobození Jaroslav Moučka dostal funkci na jihlavském národním výboru a v jejím rámci se staral o bydlení a zájezdy herců z profesionálního Horáckého divadla a též hrál. Poté vystřídal divadla v Kladně, v Olomouci, na pražských Vinohradech, až zakotvil v Národním divadle.
Jednou z nejslavnějších rolí Jaroslava Moučky byl zapomenutý čert Trepifajksl ze hry Jana Drdy Dalskabáty, hříšná ves, kterého si zahrál po boku Vlasty Chramostové. V roce 1976 tuto postavu úspěšně zopakoval ve stejnojmenném televizním snímku, a to s Jiřinou Bohdalovou.
Herecká kariéra Jaroslava Moučky byla úzce spjata s komunistickou stranou a jejími excesy. V mládí se jako uvědomělým straníkem v tehdejší politice aktivně angažoval.
Druhá polovina 60. let 20. století přinesla reformní kurz KSČ, s nímž se Jaroslav Moučka ztotožnil, a po okupaci v srpnu 1968 z ní vystoupil. Objevil se v malé roli v kritickém dramatu Ucho (s Radoslavem Brzobohatým a Jiřinou Bohdalovou) a ztvárnil hlavní roli v trezorovém TV dramatu Dlouhé poledne.
V době normalizace přišel o řadu rolí. Po vzniku Charty 77 byl požádán, aby se do strany vrátil a zajistil si tak lepší herecké postavení. Jaroslav Moučka nabídku přijal a rázem z něj byl zasloužilý umělec (1978).
V rove 1980 Jaroslav Moučka dostal hlavní roli v propagandistickém seriálu z pera Jaroslav Dietla Okres na severu. Zde hrál poctivého a odvážného tajemníka okresního výboru KSČ soudruha Pláteníka. A měl další metál - Cenu Klementa Gottwalda a stal se symbolem systému.
Před kamerou Jaroslav Moučka strávil hodně času, taky ztvárnil na tři stovky postav. Ve filmu se poprvé objevil v roce 1950 v dramatu Případ Dr. Kováře a naposledy v pohádce Z pekla štěstí (1999).
Mezitím si Jaroslav Moučka zahrál např.v detektivkách Vrah skývá tvář, Na kolejích čeká vrah, Zatykač na královnu, v seriálech Sňatky z rozumu, Hříšní lidé města pražského, Byli jednou dva písaří, Plechová kavalerie, Život na zámku, Nemocnice na kraji města, Muž na radnici či Synové a dcery Jakuba skláře.
O JAROSLAVU MOUČKOVI ČTĚTE ZDE>>
S manželkou Jiřinou měl Jaroslav Moučka syna Milana.
Jaroslav Moučka zemřel 26. prosince 2009 ve věku 86 let (měl Parkinsonovu chorobu a rakovinu). Skonal v pečovatelském domě na pražském Žižkově.