Dušan Klein

Datum narození: 27.6.1939
Místo narození: Michalovce
Profese: Režisér
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Muž s dýmkou ač bez houslí. Mezi největší triumfy Dušana Kleina patří jednak pentalogie Básníci, a pak seriál, který už několik let ovládá televizní obrazovky, Ulice.

Na každé fotografii je režisér Dušan Klein (vlastním jménem Július), tvůrce slavných básníků, zachycen s dýmkou. Zpočátku byla rysem nervozity, teď už neodmyslitelně patří k jeho image. Pro svůj židovský původ byl Dušan Klein spolu se svou matkou a bratry dokonce vězněn v koncentračním táboře Terezín. Poté přesídlil do Ostravy a nakonec se „uhnízdil“ v Praze, kde i studoval milovanou FAMU. Jeho celovečerním debutem byla Místenka bez návratu (1964), kriminální psychologické drama. Ani Filmové studio Barrandov nezůstávalo chladným vůči takové personě s velkým potenciálem, a tak spolu na 16 let navázali spolupráci.

V této době vznikly filmy jako Případ mrtvých spolužáků (1976), Dobří holubi se vracejí (1988), Vážení přátelé, ano (1989) i první tři díly Básníků – Jak svět přichází o básníky (1982), Jak básníci přicházejí o iluze (1984) a Jak básníkům chutná život (1987). Slávu si tak zajistila nejen nezapomenutelná trojice Pavel Kříž, David Matásek a Miroslava Šafránková, ale i sám Dušan Klein.

90. léta se nesla spíše v duchu televizní tvorby, ve které pokračuje doposud. Na obrazovkách se objevil oblíbený seriál Hříchy pro pátera Knoxe (1991), komedie podle předlohy Bohumila Hrabala s Josefem Abrhámem, Viktorem Preissem, Pavlem Zedníčkem a Pavlem Křížem Andělské oči (1994), pohádky O víle Arnoštce, Elixír a Halíbela, Fišpánská jablíčka, seriál tajuplných příběhů Strážce duší (2003), a mnoho dalších.

V roce 2005 přichází na scénu seriál Ulice, který si o dva roky později vysloužil ocenění TýTý. V roce 2014 oznámil režisér Dušan Klein své rozhodnutí natočit ještě jeden (poslední díl) Básníků. Ačkoli by chtěl obsazení zachovat, minimálně krásnou sestřičku Janu Hlaváčovou už diváci v televizi vidět nemohou. Ta roli kvůli depresím se smutným výrazem ve tváři roli odmítla.

Dušan Klein si vzal baletku Silveru, se kterou má i dva syny. Ani jeden však nepokračuje v otcových šlépějích, oba se vydali dráhou medicínskou.

 

Články o celebritě

Velký horoskop na rok 2017: Jak se nám povede v práci? Velký horoskop na rok 2017: Jak se nám povede v práci? Postavení nebeských těles ve vztahu k České republice vypadá velmi nadějně, ale hvězdy naznačují,… číst článek
Princezna Bosana z pohádky Tři veteráni: Hrušínský jí vydupal víc peněz kvůli utrpení! Princezna Bosana z pohádky Tři veteráni: Hrušínský jí vydupal víc peněz kvůli utrpení! Zničená kůže, hodiny v maskérně a asistenti, kteří byli jako její stín. To zažila Vida Neuwirthová… číst článek
Herečka z Ulice Solaříková dramaticky zhubla: Drsná slova o anorexii! Herečka z Ulice Solaříková dramaticky zhubla: Drsná slova o anorexii! Na začátku příštího roku ji uvidíme v novém televizním filmu Viktora Polesného. Patricie Solaříková… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Biser Arichtev
Biser Arichtev
zobrazit profil Jaroslav Brabec
Jaroslav Brabec
zobrazit profil Jaroslav Kučera
Jaroslav Kučera
zobrazit profil Marek Najbrt
Marek Najbrt
zobrazit profil Jiří Menzel
Jiří Menzel
zobrazit profil Dušan  Klein
Dušan Klein
zobrazit profil Karel Kachyňa
Karel Kachyňa
zobrazit profil Oliver Stone
Oliver Stone

Nejnovější profily celebrit