Dušan Klein

Datum narození: 27.6.1939
Místo narození: Michalovce
Profese: Režisér
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Muž s dýmkou ač bez houslí. Mezi největší triumfy Dušana Kleina patří jednak pentalogie Básníci, a pak seriál, který už několik let ovládá televizní obrazovky, Ulice.

Na každé fotografii je režisér Dušan Klein (vlastním jménem Július), tvůrce slavných básníků, zachycen s dýmkou. Zpočátku byla rysem nervozity, teď už neodmyslitelně patří k jeho image. Pro svůj židovský původ byl Dušan Klein spolu se svou matkou a bratry dokonce vězněn v koncentračním táboře Terezín. Poté přesídlil do Ostravy a nakonec se „uhnízdil“ v Praze, kde i studoval milovanou FAMU. Jeho celovečerním debutem byla Místenka bez návratu (1964), kriminální psychologické drama. Ani Filmové studio Barrandov nezůstávalo chladným vůči takové personě s velkým potenciálem, a tak spolu na 16 let navázali spolupráci.

V této době vznikly filmy jako Případ mrtvých spolužáků (1976), Dobří holubi se vracejí (1988), Vážení přátelé, ano (1989) i první tři díly Básníků – Jak svět přichází o básníky (1982), Jak básníci přicházejí o iluze (1984) a Jak básníkům chutná život (1987). Slávu si tak zajistila nejen nezapomenutelná trojice Pavel Kříž, David Matásek a Miroslava Šafránková, ale i sám Dušan Klein.

90. léta se nesla spíše v duchu televizní tvorby, ve které pokračuje doposud. Na obrazovkách se objevil oblíbený seriál Hříchy pro pátera Knoxe (1991), komedie podle předlohy Bohumila Hrabala s Josefem Abrhámem, Viktorem Preissem, Pavlem Zedníčkem a Pavlem Křížem Andělské oči (1994), pohádky O víle Arnoštce, Elixír a Halíbela, Fišpánská jablíčka, seriál tajuplných příběhů Strážce duší (2003), a mnoho dalších.

V roce 2005 přichází na scénu seriál Ulice, který si o dva roky později vysloužil ocenění TýTý. V roce 2014 oznámil režisér Dušan Klein své rozhodnutí natočit ještě jeden (poslední díl) Básníků. Ačkoli by chtěl obsazení zachovat, minimálně krásnou sestřičku Janu Hlaváčovou už diváci v televizi vidět nemohou. Ta roli kvůli depresím se smutným výrazem ve tváři roli odmítla.

Dušan Klein si vzal baletku Silveru, se kterou má i dva syny. Ani jeden však nepokračuje v otcových šlépějích, oba se vydali dráhou medicínskou.

 

Články o celebritě

Další Filmaři

zobrazit profil Dušan Rapoš
Dušan Rapoš
zobrazit profil Jiří Hanych
Jiří Hanych
zobrazit profil Marie Poledňáková
Marie Poledňáková
zobrazit profil Jaroslav Dietl
Jaroslav Dietl
zobrazit profil Jan Svěrák
Jan Svěrák
zobrazit profil Juraj Jakubisko
Juraj Jakubisko
zobrazit profil Jaroslav Brabec
Jaroslav Brabec
zobrazit profil Tomáš  Weinreb
Tomáš Weinreb