Dušan Klein

Datum narození: 27.6.1939
Místo narození: Michalovce
Profese: režisér
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Režisér Dušan Klein, muž s dýmkou ač bez houslí, mezi jehož největší triumfy patří již legendární Básníci s Pavlem Křížem v hlavní roli, ovládl i televizní obrazovku, a to seriálem Ulice.

Na každé fotografii je režisér Dušan Klein (vlastním jménem Július), tvůrce slavných Básníků, zachycen s dýmkou. Zpočátku byla rysem nervozity, teď už neodmyslitelně patří k jeho image. Pro svůj židovský původ byl spolu se svou matkou a bratry vězněn v koncentračním táboře Terezín.

DUŠAN KLEIN - V EMIGRACI HO ŽIVILO PORNO

Poté Dušan Klein přesídlil do Ostravy a nakonec se „uhnízdil“ v Praze, kde studoval FAMU. Jeho celovečerním debutem byla Místenka bez návratu (1964), kriminální psychologické drama. Ani Filmové studio Barrandov nezůstávalo chladným vůči takové personě s velkým potenciálem, a tak spolu na 16 let navázali spolupráci.

V této době vznikly filmy jako Případ mrtvých spolužáků (1976), Dobří holubi se vracejí (1988), Vážení přátelé, ano (1989) i první tři díly BásníkůJak svět přichází o básníky (1982), Jak básníci přicházejí o iluze (1984) a Jak básníkům chutná život (1987). Slávu si tak zajistila nejen nezapomenutelná trojice Pavel Kříž, David Matásek a Miroslava Šafránková, ale i sám Dušan Klein.

90. léta 20. století se nesla spíše v duchu televizní tvorby. Na obrazovkách se objevil oblíbený seriál Hříchy pro pátera Knoxe, komedie podle předlohy Bohumila Hrabala s Josefem Abrhámem, Viktorem Preissem, Pavlem Zedníčkem a Pavlem Křížem Andělské oči (1994), pohádky O víle Arnoštce, Elixír a Halíbela, Fišpánská jablíčka, seriál tajuplných příběhů Strážce duší a mnoho dalších. Dostalo se i na další Básníky s názvem Konec Básníků v Čechách (1993) a Jak Básníci neztrácejí naději (2004).

O DUŠANU KLEINOVI ČTĚTE ZDE>>

V roce 2005 přišel na scénu seriál Ulice, který si o dva roky později vysloužil ocenění TýTý. V roce 2014 Dušan Klein oznámil své rozhodnutí natočit ještě jeden díl Básníků. Ačkoli by chtěl obsazení zachovat, minimálně sestřičku Janu Hlaváčovou už diváci v televizi vidět nemohli; kvůli depresím roli odmítla. V šestém pokračování Jak básníci čekají na zázrak (2016) se múzou lékaře-básníka Štěpánka stala Linda Rybová.

Dušan Klein si vzal baletku Silveru, se kterou má dva syny. Ani jeden však nepokračuje v otcových šlépějích, oba se vydali dráhou medicínskou.

 

Články o celebritě

Herce Navrátila vyšle TOP 09 do boje o Senát. Kandidovat bude v Třebíči Herce Navrátila vyšle TOP 09 do boje o Senát. Kandidovat bude v Třebíči Předseda strany TOP 09 Jiří Pospíšil v úterý představil uchazeče své strany o senátorské křeslo.… číst článek
Zlata Adamovská s manželem Štěpánkem: Předpověděla jí ho věštkyně Zlata Adamovská s manželem Štěpánkem: Předpověděla jí ho věštkyně Do třetice všeho dobrého. Herečka Zlata Adamovská (58) do svazku manželského vstoupila přesně třikrát.… číst článek
Náhlý kolaps Somra (83): Ruší se představení! Náhlý kolaps Somra (83): Ruší se představení! Musel se urychleně odevzdat do rukou lékařů a následné péče manželky. Josef Somr (83) alias výpravčí… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Jan Prušinovský
Jan Prušinovský
zobrazit profil Ivan Hubač
Ivan Hubač
zobrazit profil Helena Třeštíková
Helena Třeštíková
zobrazit profil František Filip
František Filip
zobrazit profil Karel Kachyňa
Karel Kachyňa
zobrazit profil Tomáš Bařina
Tomáš Bařina
zobrazit profil Pavel Háša
Pavel Háša
zobrazit profil Libor Kodad
Libor Kodad