Hereckou kariéru Ilji Prachaře nastartovalo působením v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého (1945 až 1947). Dále hrál v Divadle pracujících ve Zlíně (1947 až 1952), v divadle v Ostravě (1952 až 1954) a poté účinkoval v pražském Divadle S. K. Neumanna. Poslední jeho angažmá bylo v Divadle na Vinohradech (1959 až 1990).
DAVID PRACHAŘ PROMLUVIL O OTCI
Nejznámější rolí Ilji Prachaře je skvěle ztvárněný lakomý statkář Trautenberk ve večerníčkovém seriálu Krkonošské pohádky. Byl jedním z velmi obsazovaných herců.
Poprvé se Ilja Prachař před filmovou kamerou objevil v dramatu Bomba (1957) s Vlastou Chramostovou, Janou Štěpánkovou či Vlastimilem Brodským, naposledy v česko-francouzském snímku Pevnost (1994), kde hrál Miroslav Donutil nebo Pavel Soukup.
Mezitím Ilja Prachař ztvárnil desítky rolí, zejména v televizi, ale také na stříbrném plátně. Jmenujme např. seriály Chalupáři, 30 případů majora Zemana, Inženýrská odysea, Okres na severu, Gottwald či filmy Holka na zabití, Hra o jablko, Stíny horkého léta.
Za své herecké umění byl Ilja Prachař oceněn Vyznamenáním Za vynikající práci (1967), titulem zasloužilý umělec (1983) a Cenou Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu (1997).
ILJA PRACHAŘ - ZAPŘÍSÁHLÝ SLÁVISTA
Kromě hraní se Ilja Prachař věnoval i psaní. Byl autorem několika divadelních her a televizních scénářů. Již v roce 1951 obdržel Státní cenu za hru Hádajú se o rozumné. Podílel se mj. na scénáři úspěšného a dodnes vysílaného seriálu Tři chlapi v chalupě (1962).
O ILJOVI PACHAŘOVI ČTĚTE ZDE>>
Manželkou Ilji Prachaře byla loutkoherečka Jana Prachařová, s níž měl syna Davida Prachaře. Hercem byl i Iljův mladší bratr Kamil Prachař, podobně jako jeho další příbuzní, mj. vnuk Jakub Prachař a vnučka Mariana Prachařová.
Ilja Prachař se své kariéry musel definitivně vzdát po mozkové mrtvici a po zjištění pozitivního nádoru na čele. Zemřel ve Vinohradské nemocnici 10. srpna 2005. Pohřben byl po utajované kremaci do rodinného hrobu v pražských Kunraticích.