Josef Dvořák nastoupil po vyučení na automechanika do pětiletého angažmá ústeckého Kladivadla. V roce 1972 přestoupil do Semaforu, kde se předvedl v Kytici nebo v Čarodějkách. Postupem času se vyrýsoval v jednu z nejvýraznějších osobností českého humoru. Později založil Divadelní společnost Josefa Dvořáka, se kterou se představuje v legendárních hrách S Pydlou v zádech nebo Lucerna aneb Boj o lípu. Komickou duši uplatnil Josef Dvořák i v televizi a ve filmu. Zahrál si v humorném Jáchymovi, hoď ho do stroje, v Černých baronech, v Partě hic nebo v seriálech Nemocnice na kraji města, Návštěvníci či Rozpaky kuchaře Svatopluka. V Hospodě vařil kulinářské speciality. Ve svých pořadech se objevil víc než osmsetkrát. Dostal nabídku role i v populární Ordinaci v Růžové zahradě, ale komik odmítl. Josef Dvořák je známý i dětem. Spolu s Pavlem Zedníčkem, Štěpánkou Haničincovou či Jitkou Molavcovou je třináct let rozesmával v pořadu Malý televizní kabaret. Pro děti namluvil řadu animovaných postaviček (maxipes Fík, králíci z klobouku Bob a Bobek, plastelínového panáčka z filmu Lucie, postrach ulice a další) a ztvárnil desítky vodníků - ten nejznámější je z pohádkového seriálu Arabela.
JOSEF DVOŘÁK - VŠE O ZNÁMÉM KOMIKOVI ZDE
V roce 2007 zveřejnila média archiv Státní bezpečnosti, podle kterého měl Josef Dvořák pod krycím jménem Komik dva roky donášet na své kolegy z divadla, například i na Jiřího Suchého.
Josef Dvořák se třikrát ženil a má tři dcery. Z oprvního manželství je to Monika, z druhého pak Zuzana a Tereza. S poslední ženou Jájou Dvořákovou děti nemají. Kuriozitou je, že manželku Zuzanu si bral Josef Dvořák dvakrát. Poprvé se rozvedli kvůli jeho milence Aleně, jež později zemřela po autonehodě v nemocnici. Poté se k sobě vrátili. Své zážitky a zkušenosti shrnul Josef Dvořák do několika vzpomínkových knih.