Mládí Tomia Okamury nebylo lehké. Narodil se v Tokiu moravské matce a japonskému otci (dědeček byl Korejec). Když mu bylo šest let, vrátila se s ním a jeho dvěma bratry matka do tehdejšího Československa, ale nedokázala se o děti postarat.
TOMIO OKAMURA: DĚLAL JSEM POPELÁŘE
Putoval do dětského domova v Mašťově u Podbořan. "Tam jsem zažil, co je to šikana," vzpomínal Tomio Okamura na těžké časy už jako dospělý. "Brečel jsem pod peřinou." Do svých 20 let koktal.
Jako mladý Tomio Okamura odjel zkusit štěstí do Japonska, kde devět let pracoval třeba jako prodavač popcornu v tokijském kině. Vrátil se pak do Česka a od roku 1994 podnikal, především v pohostinství, v obchodu (dovoz japonských potravin a módy, provozování pražských restaurací Staré časy, U Vejvodů a dalších), v turismu (jednatel cestovky Miki Travel Prague), v průvodcovské činnosti a překladatelství. V roce 2012 svůj majetek odhadl na 40 milionů korun.
Začal také vydávat čtvrtletník Pivní magazín a je spoluautorem několika knih. Publikace Český sen se hned po vydání v roce 2010 umístila mezi deseti nejprodávanějšími kniham. Dalšími tituly Tomia Okamury jsou Umění vládnout, Umění žít, Umění přímé demokracie či Velká japonská kuchařka.
Známou tváří se Tomio Okamura stal coby viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, poté účinkoval jako jeden z investorů v televizní reality show Den D v České televizi.
Pokud jde o politiku, bývá Tomio Okamura označován za demagoga (analýzy jeho výroků ve volební kampani ukázaly, že nejčastěji používá neověřitelná tvrzení, popřípadě až třikrát více nepravdivá než pravdivá).
A to se týká i jeho postoje k politické kariéře. "Žádnou novou stranu zakládat nechci, neplánuju a neplánuju ani svoji kandidaturu do nějaké nové i jiné strany. Prostě do politiky vstoupit nehodlám," prohlásil Tomio Okamura v září 2011.
Prohlašoval třeba, že Senát je obsazen pouze "dobře placenými loutkami poslanců", přesto v říjnu 2012 do horní komory zasedl, a to za Zlínsko. Tomio Okamura např. podepsal návrh části kolegů na obžalování prezidenta Václava Klause z velezrady za jím vyhlášenou amnestii.
Volební úspěch ho vedl k tomu, že poté kandidoval na prezidenta ČR (neuspěl) a v květnu 2013 založil politické hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury (stěžoval si, že novináři jeho hnutí přirovnávají k řecké neonacistické straně Zlatý úsvit).
Hnutí Ústvit se ve volbách 2013 dostalo do Sněmovny a získal čtrnáct poslaneckých křesel. Tomio Okamura se vzdal senátorského postu a ponechal si poslanecký mandát.
Křeslo poslance Tomio Okamura obhájil v parlamentních volbách 2017, a to jako předseda své další partaje, tedy SPD (Svoboda a přímá demokracie). Do voleb 2021 vkročil jako lídr moravskoslezské kandidátky. V dolní komoře setrval.
Tomio Okamura byl tří roky ženat s Japonkou Mie, s níž má syna Ruye. Mezi jeho partnerky patřila prý zhruba půl roku i modelka Ornella Štiková. V roce 2013 se začal českojaponský politik objevovat na veřejnosti s o devatenáct let mladší studentkou Monikou Talašovou. Jejich vztah skončil poté, co Monika Talašová v březnu 2016 dostudovala Vysokou školu ekonomickou a dala politikovi kopačky.