Petr Zelenka

Datum narození: 21.8.1967
Místo narození: Praha
Profese: režisér, scenárista, dramatik
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Petr Zelenka je český scenárista a režisér. Natočil filmy jako Knoflíkáři, Příběhy obyčejného šílenství či Karamazovi a nasbíral hromadu Českých lvů.

Scenárista a režisér Petr Zelenka měl svoji profesní dráhu zřejmě již zakotvenou v genech, jeho rodiče jsou totiž scenáristé Otto a Bohumila Zelenkovi. Petr Zelenka vystudoval dramaturgii a scenáristiku na FAMU a již v rámci studia napsal dva scénáře, které natočil jeho spolužák Jan Hřebejk (Co všechno chcete vědět o sexu a bojíte se to prožít a Nedělejte nic, pokud k tomu nemáte vážný důvod). Po studiu rok pracoval pro Filmové studio Barrandov jako dramaturg.

PETR ZELENKA - ROZHOVOR PRO REXLEX 

Do roku 1996 byly pod vedením režisérů jako Dušan Klein či Zdeněk Zelenka natočeny některé jeho scénáře, Petr Zelenka se ale rozhodl točit filmy po svém a tehdy přišel i jeho úspěch. Po dokumentu Mňága Happy-end o skupině Mňága a Žďorp natočil v roce 1997 film Knoflíkáři, ze kterého pochází slavná hláška „Neživíš, tak nepřepínej!“, jíž Eva Holubová usadila svého filmového manžela Rudolfa Hrušínského. Za Knoflíkáře získal Petr Zelenka Českého lva hned třikrát – za nejlepší film, režii a scénář.

Scénář napsal i k filmu režiséra Davida Ondříčka a zároveň nejúspěšnějšímu českému filmu roku 2000 - SamotářiJiřím Macháčkem, Ivanem Trojanem či Jitkou Schneiderovou. V roce 2002 natočil podle vlastního scénáře film Rok ďábla o bizarním turné skupiny Čechomor (hlavní roli Jaromíra Nohavici si zahrál sám Jaromír Nohavica). Snímek vyhrál sedm Českých lvů a hlavní cenu na festivalu v Karlových Varech.

Divadelní hru Příběhy obyčejného šílenství, kterou napsal pro pražské Dejvické divadlo, v roce 2005 převedl i do filmové podoby. Poté, co film získal dva České lvy, Petr Zelenka spolu s herci Dejvického divadla realizoval i další projekt – drama Karamazovi, ve kterém si hlavní roli zahrál Ivan Trojan. Taktéž za tento snímek získal Petr Zelenka dva České lvy, a to za nejlepší film a režii.

Kromě filmů má společně s dalšími scenáristy a režiséry také zásluhu na obou řadách úspěšného seriálu Terapie, ve kterém si zahrál psychologa Karel Roden. V dubnu 2010 se Petr Zelenka podílel na předvolebního klipu pro mládež „Přemluv bábu a dědu, ať nevolí levici“, ve kterém se objevili herci Jiří Mádl a Martha Issová.

Petr Zelenka je podruhé ženatý, a to s Klárou Lidovou, o třináct let mladší herečkou, tanečnicí a choreografkou. Poznali se v Divadle Na zábradlí, kde hrála v přestavení Hlučná samota, seznámila je prý herečka Jana Švandová.

 

Články o celebritě

Sprosťárny Preisse a Bartošky: Padnou pokuty?! Sprosťárny Preisse a Bartošky: Padnou pokuty?! Sprosťárny ve veřejnoprávní televizi ještě před dvaadvacátou hodinou! Rada pro rozhlasové a televizní… číst článek
Tajemství úspěchu Dabing Street: Režisér vydíral Preisse! Měl vzít roli po Hartlovi Tajemství úspěchu Dabing Street: Režisér vydíral Preisse! Měl vzít roli po Hartlovi Nový seriál České televize Dabing Street se těší velké oblibě u diváků. Scenárista a režisér Petr… číst článek
Slušňák Preiss: Vydíral ho režisér! Slušňák Preiss: Vydíral ho režisér! Tvrdé vydírání ze strany režiséra zažil Viktor Preiss (70), který si zahrál sám sebe v seriálu Dabing… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Lucie Konášová
Lucie Konášová
zobrazit profil Jozef Halász
Jozef Halász
zobrazit profil Karin Babinská
Karin Babinská
zobrazit profil Otakar Vávra
Otakar Vávra
zobrazit profil Aleš Matějka
Aleš Matějka
zobrazit profil Václav Vorlíček
Václav Vorlíček
zobrazit profil Barry Levinson
Barry Levinson
zobrazit profil Jan Menšík
Jan Menšík