Petr Zelenka

Datum narození: 21.8.1967
Místo narození: Praha
Profese: režisér, scénárista, dramatik
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Petr Zelenka je český scénárista a režisér. Natočil filmy jako Knoflíkáři, Příběhy obyčejného šílenství či Karamazovi a nasbíral hromadu Českých lvů.

Scénárista a režisér Petr Zelenka měl svoji profesní dráhu zřejmě již zakotvenou v genech, jeho rodiče jsou totiž scénáristé Otto a Bohumila Zelenkovi. Petr vystudoval dramaturgii a scénáristiku na FAMU a již v rámci studia napsal dva scénáře, které natočil jeho spolužák Jan Hřebejk (Co všechno chcete vědět o sexu a bojíte se to prožít a Nedělejte nic, pokud k tomu nemáte vážný důvod). Po studiu rok pracoval pro Filmové studio Barrandov jako dramaturg.

Do roku 1996 byly pod vedením režisérů jako Dušan Klein či Zdeněk Zelenka natočeny některé jeho scénáře, Petr Zelenka se ale rozhodl točit filmy po svém a tehdy přišel i jeho úspěch. Po dokumentu Mňága Happy-end o skupině Mňága a Žďorp natočil v roce 1997 film Knoflíkáři, ze kterého pochází slavná hláška „Neživíš, tak nepřepínej!“, jíž Eva Holubová usadila svého filmového manžela Rudolfa Hrušínského. Za Knoflíkáře získal Petr Zelenka Českého lva hned třikrát – za nejlepší film, režii a scénář.

Scénář napsal i k filmu režiséra Davida Ondříčka a zároveň nejúspěšnějšímu českému filmu roku 2000 - SamotářiJiřím Macháčkem, Ivanem Trojanem či Jitkou Schneiderovou. V roce 2002 natočil podle vlastního scénáře film Rok ďábla o bizarním turné skupiny Čechomor (hlavní roli Jaromíra Nohavici si zahrál sám Jaromír Nohavica). Snímek vyhrál šest Českých lvů a hlavní cenu na festivalu v Karlových Varech. Divadelní hru Příběhy obyčejného šílenství, kterou napsal pro pražské Dejvické divadlo, v roce 2005 převedl i do filmové podoby. Poté co film získal dva České lvy, Petr Zelenka spolu s herci Dejvického divadla realizoval i další projekt – drama Karamazovi, ve kterém si hlavní roli zahrál Ivan Trojan. Taktéž za film Karamazovi získal Petr Zelenka dva Lvy za nejlepší film a režii.

Kromě filmů má společně s dalšími scénáristy a režiséry také zásluhu na obou řadách úspěšného seriálu Terapie, ve kterém si zahrál psychologa Karel Roden. V dubnu 2010 se Petr Zelenka podílel na předvolebního klipu pro mládež „Přemluv bábu a dědu, ať nevolí levici“, ve kterém se objevili herci Jiří Mádl a Martha Issová.

Petr Zelenka je podruhé ženatý s Klárou Lidovou, o třináct let mladší herečkou, tanečnicí a choreografkou. Poznali se v Divadle Na zábradlí, kde Klára Lidová hrála v přestavení Hlučná samota, seznámila je prý herečka Jana Švandová. Svoji jsou Petr s Klárou již patnáct let, na rozdíl od Zelenkova prvního manželství, které trvalo asi jen dva roky.