Jiřina Bohdalová

Datum narození: 3.5.1931
Přezdívka: Bohdalka
Místo narození: Praha
Profese: herečka
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Jiřina Bohdalová je populární herečka, známá z českého filmu, seriálu i divadla. Má velmi charakteristický hlas. U diváků se ujala přezdívka Bohdalka.

Jiřina Bohdalová začínala jako učitelka na základní škole v Ostravě. Od dětství ji ale lákalo divadlo (matka byla ochotnice). Filmový debut zažila už ve svých šesti letech v němém filmu Pižla a Žižla na cestách, další dětské role brzy následovaly: Zlatý člověk a Madla zpívá Evropě.

Na DAMU přijali budoucí českou hereckou hvězdu Jiřinu Bohdalovou až na třetí pokus. Divadelní kariéru pak začínala po boku Jana Wericha v Divadle ABC a posléze v Městských divadlech pražských. Právě kvůli Janu Werichovi kontaktovala Jiřinu Bohdalovou StB, herečka však informace o Werichovi odmítla předávat. Přesto ji StB od konce 50. let vedla jako agentku a teprve až roku 2004 soud konstatoval, že byla ve svazcích StB vedena neoprávněně.

Většinu své kariéry (1967 až 2004) prožila Jiřina Bohdalová jako členka pražského Divadla na Vinohradech. Poté přešla do Divadla Na Jezerce Jana Hrušínského.

Jiřina Bohdalová si zahrála také desítky filmových rolí (k nejznámějším patří trezorový snímek Ucho nebo filmy Dáma na kolejích, Bílá paní, Světáci, Nesmrtelná teta, Fany či Vrásky z lásky, kde se po mnoha letech opět sešla se svým někdejším manželem a častým hereckým partnerem Radoslavem Brzobohatým) a objevila se i v mnoha seriálech (např. F.L.Věk, Chalupáři, Cirkus Humberto, Četnické humoresky, Pojišťovna štěstí či Ach, ty vraždy!).

Jiřina Bohdalová uváděla s Vladimírem Dvořákem dlouhá léta zábavný pořad Televarieté, známé jsou také její televizní pořady o vaření.

Jiřina Bohdalová propůjčila svůj charakteristický hlas mnoha večerníčkovým postavám (k nejznámějším patří Pohádky z mechu a kapradí nebo Rákosníček). Její hlas je možné slyšet celkem v 137 epizodách různých večerníčků.

Jiřina Bohdalová byla ještě před listopadem 1989 jmenována zasloužilou umělkyní, ocenění ale sbírala i po revoluci. Dvakrát dostala Českého lva za hlavní ženskou roli (filmy Nesmrtelná teta a Fany), desetkrát byla vítězkou ankety TýTý a v roce 2010 byla v této prestižní soutěži o nejoblíbenější tváře televizní obrazovky uvedena do Dvorany slávy.

Jiřina Bohdalová získala i divadelní cenu Thálie za celoživotní mistrovství a 28. října 2013 jí udělil prezident Miloš Zeman Medaili Za zásluhy. Při té příležitosti se hodně připomínalo, že Jiřina Bohdalová patřila v kampani před prezidentskou volbou mezi jeho nadšené podporovatele.

Jiřina Bohdalová byla dvakrát vdána. S Břetislavem Stašem má dceru – rovněž známou českou herečku - Simonu Stašovou. Ani její druhé manželství s hercem Radoslavem Brzobohatým nevydrželo, po dvanácti letech se rozvedli. V současné době je jejím partnerem o 23 let mladší slovenský podnikatel, Lubomír Focko.

 

Články o celebritě

Jiřina Bohdalová na narozeninách Štědrého: Na pódiu se málem poprala o tahák! Jiřina Bohdalová na narozeninách Štědrého: Na pódiu se málem poprala o tahák! Na narozeninách Karla Štědrého (80) nechybělo mnoho hvězdných hostů. Jedním z nich byla herečka Jiřina… číst článek
Karel Štědrý oslavil 80: Co mu popřál Gott, Absolonová nebo Zelenková v hříšné mini? Karel Štědrý oslavil 80: Co mu popřál Gott, Absolonová nebo Zelenková v hříšné mini? Neskutečné 80. narozeniny oslavil zpěvák, moderátor a podnikatel Karel Štědrý. Do Divadla Hybernia… číst článek
Zdrcená Bohdalová pochovala kamarádku: Třicet let si pomáhaly z problémů! Zdrcená Bohdalová pochovala kamarádku: Třicet let si pomáhaly z problémů! Celý život rozdávala radost a smích. Milena Poláková (75), která minulou neděli podlehla následkům… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Andrea Daňková
Andrea Daňková
zobrazit profil Eva Nosálková-Leinweberová
Eva Nosálková-Leinweberová
zobrazit profil Luděk Munzar
Luděk Munzar
zobrazit profil Zuzana Slavíková
Zuzana Slavíková
zobrazit profil Mahulena Bočanová
Mahulena Bočanová
zobrazit profil Ondřej Havel
Ondřej Havel
zobrazit profil Ilona Svobodová
Ilona Svobodová
zobrazit profil Martin Písařík
Martin Písařík