Jiřina Bohdalová

Datum narození: 3.5.1931
Přezdívka: Bohdalka
Místo narození: Praha
Profese: herečka
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Jiřina Bohdalová je populární herečka, známá z českého filmu, seriálu i divadla. Má velmi charakteristický hlas. U diváků se ujala přezdívka Bohdalka.

Jiřina Bohdalová začínala jako učitelka na základní škole v Ostravě. Od dětství ji ale lákalo divadlo (matka byla ochotnice). Filmový debut zažila už ve svých šesti letech v němém filmu Pižla a Žižla na cestách, další dětské role brzy následovaly: Zlatý člověk a Madla zpívá Evropě.

Na DAMU přijali budoucí českou hereckou hvězdu Jiřinu Bohdalovou až na třetí pokus. Divadelní kariéru pak začínala po boku Jana Wericha v Divadle ABC a posléze v Městských divadlech pražských. Právě kvůli Janu Werichovi kontaktovala Jiřinu Bohdalovou StB, herečka však informace o Werichovi odmítla předávat. Přesto ji StB od konce 50. let vedla jako agentku a teprve až roku 2004 soud konstatoval, že byla ve svazcích StB vedena neoprávněně.

Většinu své kariéry (1967 až 2004) prožila Jiřina Bohdalová jako členka pražského Divadla na Vinohradech. Poté přešla do Divadla Na Jezerce Jana Hrušínského.

Jiřina Bohdalová si zahrála také desítky filmových rolí (k nejznámějším patří trezorový snímek Ucho nebo filmy Dáma na kolejích, Bílá paní, Světáci, Nesmrtelná teta, Fany či Vrásky z lásky, kde se po mnoha letech opět sešla se svým někdejším manželem a častým hereckým partnerem Radoslavem Brzobohatým) a objevila se i v mnoha seriálech (např. F.L.Věk, Chalupáři, Cirkus Humberto, Četnické humoresky, Pojišťovna štěstí či Ach, ty vraždy!).

Jiřina Bohdalová uváděla s Vladimírem Dvořákem dlouhá léta zábavný pořad Televarieté, známé jsou také její televizní pořady o vaření.

Jiřina Bohdalová propůjčila svůj charakteristický hlas mnoha večerníčkovým postavám (k nejznámějším patří Pohádky z mechu a kapradí nebo Rákosníček). Její hlas je možné slyšet celkem v 137 epizodách různých večerníčků.

Jiřina Bohdalová byla ještě před listopadem 1989 jmenována zasloužilou umělkyní, ocenění ale sbírala i po revoluci. Dvakrát dostala Českého lva za hlavní ženskou roli (filmy Nesmrtelná teta a Fany), desetkrát byla vítězkou ankety TýTý a v roce 2010 byla v této prestižní soutěži o nejoblíbenější tváře televizní obrazovky uvedena do Dvorany slávy.

Jiřina Bohdalová získala i divadelní cenu Thálie za celoživotní mistrovství a 28. října 2013 jí udělil prezident Miloš Zeman Medaili Za zásluhy. Při té příležitosti se hodně připomínalo, že Jiřina Bohdalová patřila v kampani před prezidentskou volbou mezi jeho nadšené podporovatele.

Jiřina Bohdalová byla dvakrát vdána. S Břetislavem Stašem má dceru – rovněž známou českou herečku - Simonu Stašovou. Ani její druhé manželství s hercem Radoslavem Brzobohatým nevydrželo, po dvanácti letech se rozvedli. V současné době je jejím partnerem o 23 let mladší slovenský podnikatel, Lubomír Focko.

 

Články o celebritě

Padělané obrazy pro Bohdalovou: Policie pro ni přišla do divadla! Padělané obrazy pro Bohdalovou: Policie pro ni přišla do divadla! Musela to být scéna jako z Columba. V kauze padělaných obrazů totiž za Jiřinou Bohdalovou (86) přišli… číst článek
Bohdalová v tom není sama! Podvodný bankéř obchodoval i s dalšími celebritami Bohdalová v tom není sama! Podvodný bankéř obchodoval i s dalšími celebritami Případ bankéře, který prodával celebritám padělky obrazů, narůstá do obrovských rozměrů! Vypadá to,… číst článek
Co Bohdalová nepřiznala? Padělky za 5 milionů v obýváku! Co Bohdalová nepřiznala? Padělky za 5 milionů v obýváku! Podvod s padělky obrazů, které prodával bankéř Komerční banky umělcům, jimž spravoval konta, narůstá… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Colin Farrell
Colin Farrell
zobrazit profil Lucia Siposová
Lucia Siposová
zobrazit profil Lucie Žáčková
Lucie Žáčková
zobrazit profil Michael Douglas
Michael Douglas
zobrazit profil Krista Allen
Krista Allen
zobrazit profil Josef Alois Náhlovský
Josef Alois Náhlovský
zobrazit profil David  Vobořil
David Vobořil
zobrazit profil Vincent Navrátil
Vincent Navrátil