Karel Kachyňa

Datum narození: 1.5.1924
Datum úmrtí: 12.3.2004
Místo narození: Vyškov
Profese: Režisér
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Ne nadarmo získal Karel Kachyňa Českého lva za dlouholetý přínos českému filmu. Ačkoli měly jeho filmy často omezený rozpočet, nyní se řadí mezi nejlepší z nejlepších.

Kdo by neznal legendární filmy a herce s nimi spojené, jako například Zlatí úhoři (1979) v čele s Vladimírem Menšíkem, Slávkou Hozovou, Martinem Mikulášem nebo Rudolfem Hrušínským, Lásky mezi kapkami deště (1979), kde se předvedl charismatický Lukáš Vaculík, Smrt krásných srnců (1986), kde jsme mohli sledovat skvělý výkon Karla Heřmánka nebo film z fotbalového prostředí z roku 2002 Kožené slunce s Ondřejem Vetchým?

Režíroval více jak 50 českých filmů. Se spolužákem Vojtěchem Jasným začínal natáčet nejprve dokumentární filmy: Nic není zamračeno, Neobyčejná léta či Lidé jednoho srdce. S komunisty měl těžkosti, jeho film Ucho s Radoslavem Brzobohatým a Jiřinou Bohdalovou skončil na dlouhá léta v trezoru. Ve svých filmech se Karel Kachyňa snaží zobrazit skutečnost. Problémy každodenního života v různých dobách.

Karel Kachyňa byl přeborníkem na zachycení sebemenšího detailu. „Kachyňovi věříte, že to tak skutečně v té době bylo, je to věrné, dokonalé,“ hodnotil jeho tvorbu bavič a herec Jiří Krampol.

Manželkou se mu stala o 41 let mladší Alena Mihulová, se kterou měl dceru Karolínu. Z prvního manželství má dceru Elišku. S Alenou se seznámili při natáčení jeho filmu Sestřičky, kde zazářila i další výrazná postava české kinematografie Jiřina Jirásková. Smrt Karla Kachyni byla pro Alenu Mihulovou velmi zdrcující.

 

Články o celebritě

Prodávají ateliér malíře Jana Zrzavého a dům režiséra Ivo Nováka: Bydlení ve stínu Hradu?...Za 51 milionů! Prodávají ateliér malíře Jana Zrzavého a dům režiséra Ivo Nováka: Bydlení ve stínu Hradu?...Za 51 milionů! V prominentní lokalitě Nový Svět ve stínu Pražského hradu se neprodávajínemovitosti často.… číst článek
Matáska (54) vyzval Pavelka (62): Střelecký souboj! Matáska (54) vyzval Pavelka (62): Střelecký souboj! Druhá řada seriálu Polda právě vtrhla na obrazovky, a tak se i její hrdinové vydali do terénu. David… číst článek
Syn Brabce (†83): Všechna tajemství mého táty! Syn Brabce (†83): Všechna tajemství mého táty! Na piazzettě Národního divadla se dnes od 10 hodin mohou fanoušci rozloučit se zesnulým hercem Vladimírem… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil David Mrnka
David Mrnka
zobrazit profil Barbora Námerová scenáristka
Barbora Námerová scenáristka
zobrazit profil Marek Najbrt
Marek Najbrt
zobrazit profil Tomáš Vorel st.
Tomáš Vorel st.
zobrazit profil Karin Babinská
Karin Babinská
zobrazit profil Jan Prušinovský
Jan Prušinovský
zobrazit profil Filip Renč
Filip Renč
zobrazit profil Dušan Klein
Dušan Klein