Karel Kachyňa

Datum narození: 1.5.1924
Datum úmrtí: 12.3.2004
Místo narození: Vyškov
Profese: Režisér
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Ne nadarmo získal Karel Kachyňa Českého lva za dlouholetý přínos českému filmu. Ačkoli měly jeho filmy často omezený rozpočet, nyní se řadí mezi nejlepší z nejlepších.

Kdo by neznal legendární filmy a herce s nimi spojené, jako například Zlatí úhoři (1979) v čele s Vladimírem Menšíkem, Slávkou Hozovou, Martinem Mikulášem nebo Rudolfem Hrušínským, Lásky mezi kapkami deště (1979), kde se předvedl charismatický Lukáš Vaculík, Smrt krásných srnců (1986), kde jsme mohli sledovat skvělý výkon Karla Heřmánka nebo film z fotbalového prostředí z roku 2002 Kožené slunce s Ondřejem Vetchým?

Režíroval více jak 50 českých filmů. Se spolužákem Vojtěchem Jasným začínal natáčet nejprve dokumentární filmy: Nic není zamračeno, Neobyčejná léta či Lidé jednoho srdce. S komunisty měl těžkosti, jeho film Ucho s Radoslavem Brzobohatým a Jiřinou Bohdalovou skončil na dlouhá léta v trezoru. Ve svých filmech se Karel Kachyňa snaží zobrazit skutečnost. Problémy každodenního života v různých dobách.

Karel Kachyňa byl přeborníkem na zachycení sebemenšího detailu. „Kachyňovi věříte, že to tak skutečně v té době bylo, je to věrné, dokonalé,“ hodnotil jeho tvorbu bavič a herec Jiří Krampol.

Manželkou se mu stala o 41 let mladší Alena Mihulová, se kterou měl dceru Karolínu. Z prvního manželství má dceru Elišku. S Alenou se seznámili při natáčení jeho filmu Sestřičky, kde zazářila i další výrazná postava české kinematografie Jiřina Jirásková. Smrt Karla Kachyni byla pro Alenu Mihulovou velmi zdrcující.

 

Články o celebritě

Miroslava Šafránková slaví 60! Borůvku z Básníků už ani nepoznáte... Miroslava Šafránková slaví 60! Borůvku z Básníků už ani nepoznáte... Miroslava Šafránková dnes salaví 60. narozeniny! Filmu se hvězda oblíbeného seriálu Arabela nevěnuje… číst článek
Co bylo ve filmu, platí i dnes! Tvrdý život zdravotních sestřiček: Špína, hniloba a sexuchtiví pacienti Co bylo ve filmu, platí i dnes! Tvrdý život zdravotních sestřiček: Špína, hniloba a sexuchtiví pacienti V tašce mají párky a piškoty na obranu před psy. I když se zdravotní sestry z domácí péče leckdy… číst článek
Vdova po Kachyňovi (†79) Mihulová: Čeká na novou lásku! Vdova po Kachyňovi (†79) Mihulová: Čeká na novou lásku! Herečka Alena Mihulová (52) si už v životě sáhla na dno, když jí zemřel životní partner, režisér… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Steven Spielberg
Steven Spielberg
zobrazit profil Agnieszka Holland
Agnieszka Holland
zobrazit profil Jaroslav Fuit
Jaroslav Fuit
zobrazit profil Ivan Hubač
Ivan Hubač
zobrazit profil Warwick Davis
Warwick Davis
zobrazit profil David Furnish
David Furnish
zobrazit profil Lucie Konášová
Lucie Konášová
zobrazit profil Aleš Matějka
Aleš Matějka