Karel Kachyňa

Datum narození: 1.5.1924
Datum úmrtí: 12.3.2004
Místo narození: Vyškov
Profese: Režisér
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Ne nadarmo získal Karel Kachyňa Českého lva za dlouholetý přínos českému filmu. Ačkoli měly jeho filmy často omezený rozpočet, nyní se řadí mezi nejlepší z nejlepších.

Kdo by neznal legendární filmy a herce s nimi spojené, jako například Zlatí úhoři (1979) v čele s Vladimírem Menšíkem, Slávkou Hozovou, Martinem Mikulášem nebo Rudolfem Hrušínským, Lásky mezi kapkami deště (1979), kde se předvedl charismatický Lukáš Vaculík, Smrt krásných srnců (1986), kde jsme mohli sledovat skvělý výkon Karla Heřmánka nebo film z fotbalového prostředí z roku 2002 Kožené slunce s Ondřejem Vetchým?

Režíroval více jak 50 českých filmů. Se spolužákem Vojtěchem Jasným začínal natáčet nejprve dokumentární filmy: Nic není zamračeno, Neobyčejná léta či Lidé jednoho srdce. S komunisty měl těžkosti, jeho film Ucho s Radoslavem Brzobohatým a Jiřinou Bohdalovou skončil na dlouhá léta v trezoru. Ve svých filmech se Karel Kachyňa snaží zobrazit skutečnost. Problémy každodenního života v různých dobách.

Karel Kachyňa byl přeborníkem na zachycení sebemenšího detailu. „Kachyňovi věříte, že to tak skutečně v té době bylo, je to věrné, dokonalé,“ hodnotil jeho tvorbu bavič a herec Jiří Krampol.

Manželkou se mu stala o 41 let mladší Alena Mihulová, se kterou měl dceru Karolínu. Z prvního manželství má dceru Elišku. S Alenou se seznámili při natáčení jeho filmu Sestřičky, kde zazářila i další výrazná postava české kinematografie Jiřina Jirásková. Smrt Karla Kachyni byla pro Alenu Mihulovou velmi zdrcující.

 

Články o celebritě

»Zlatovláska« Jorga Kotrbová (70): Tajemství jejích milionů! »Zlatovláska« Jorga Kotrbová (70): Tajemství jejích milionů! Byla to především Zlatovláska, díky níž se do povědomí lidí vryla tvář krásné Jorgy Kotrbové, která… číst článek
Smutná zpráva: Zemřela dramaturgyně seriálu Sanitka Jana Dudková (†85) Smutná zpráva: Zemřela dramaturgyně seriálu Sanitka Jana Dudková (†85) Ve věku 85 let nás dnes opustila dramaturgyně České televize a scénáristka Jana Dudková. O smrti… číst článek
Cvalík Vašut trénoval jako Stallone! Cvalík Vašut trénoval jako Stallone! Nejen Sly a jeho slavný Rocky, i Češi a Slováci mají ve filmu excelentní boxery. Pěsti ve tmě (1985)… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Luc Besson
Luc Besson
zobrazit profil Juraj Jakubisko
Juraj Jakubisko
zobrazit profil Dušan Rapoš
Dušan Rapoš
zobrazit profil Quentin Tarantino
Quentin Tarantino
zobrazit profil Martin Dolenský
Martin Dolenský
zobrazit profil David Furnish
David Furnish
zobrazit profil Jan Svěrák
Jan Svěrák
zobrazit profil Kateřina Bártů
Kateřina Bártů