Karel Kachyňa

Datum narození: 1.5.1924
Datum úmrtí: 12.3.2004
Místo narození: Vyškov
Profese: Režisér
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Ne nadarmo získal Karel Kachyňa Českého lva za dlouholetý přínos českému filmu. Ačkoli měly jeho filmy často omezený rozpočet, nyní se řadí mezi nejlepší z nejlepších.

Kdo by neznal legendární filmy a herce s nimi spojené, jako například Zlatí úhoři (1979) v čele s Vladimírem Menšíkem, Slávkou Hozovou, Martinem Mikulášem nebo Rudolfem Hrušínským, Lásky mezi kapkami deště (1979), kde se předvedl charismatický Lukáš Vaculík, Smrt krásných srnců (1986), kde jsme mohli sledovat skvělý výkon Karla Heřmánka nebo film z fotbalového prostředí z roku 2002 Kožené slunce s Ondřejem Vetchým?

Režíroval více jak 50 českých filmů. Se spolužákem Vojtěchem Jasným začínal natáčet nejprve dokumentární filmy: Nic není zamračeno, Neobyčejná léta či Lidé jednoho srdce. S komunisty měl těžkosti, jeho film Ucho s Radoslavem Brzobohatým a Jiřinou Bohdalovou skončil na dlouhá léta v trezoru. Ve svých filmech se Karel Kachyňa snaží zobrazit skutečnost. Problémy každodenního života v různých dobách.

Karel Kachyňa byl přeborníkem na zachycení sebemenšího detailu. „Kachyňovi věříte, že to tak skutečně v té době bylo, je to věrné, dokonalé,“ hodnotil jeho tvorbu bavič a herec Jiří Krampol.

Manželkou se mu stala o 41 let mladší Alena Mihulová, se kterou měl dceru Karolínu. Z prvního manželství má dceru Elišku. S Alenou se seznámili při natáčení jeho filmu Sestřičky, kde zazářila i další výrazná postava české kinematografie Jiřina Jirásková. Smrt Karla Kachyni byla pro Alenu Mihulovou velmi zdrcující.

 

Články o celebritě

Kotrbová alias Zlatovláska zdědila miliony! Kotrbová alias Zlatovláska zdědila miliony! Byla to princezna Zlatovláska, díky níž se do povědomí lidí vryla tvář krásné Jorgy Kotrbové (69).… číst článek
Rozhádané sestřenice Issovy opět u jednoho stolu! Rozhádané sestřenice Issovy opět u jednoho stolu! Ty tam jsou doby, kdy spolu nemluvily! Klára Issová (37) odpustila své sestřenici Marthě (35), že… číst článek
Zemřel »Krakonoš« František Peterka. Herecké legendě bylo 94 let Zemřel »Krakonoš« František Peterka. Herecké legendě bylo 94 let Představitel Krakonoše z večerníčku František Peterka zemřel. Legendárnímu herci bylo 94 let. Herec… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Olga Špátová
Olga Špátová
zobrazit profil Adrian Stojkov
Adrian Stojkov
zobrazit profil Theodora Remundová
Theodora Remundová
zobrazit profil Colin Trevorrow
Colin Trevorrow
zobrazit profil Jan Menšík
Jan Menšík
zobrazit profil Jaroslav Kučera
Jaroslav Kučera
zobrazit profil Jiří Adamec
Jiří Adamec
zobrazit profil Stanislav Milota
Stanislav Milota