Karel Kachyňa

Datum narození: 1.5.1924
Datum úmrtí: 12.3.2004
Místo narození: Vyškov
Profese: Režisér
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Ne nadarmo získal Karel Kachyňa Českého lva za dlouholetý přínos českému filmu. Ačkoli měly jeho filmy často omezený rozpočet, nyní se řadí mezi nejlepší z nejlepších.

Kdo by neznal legendární filmy a herce s nimi spojené, jako například Zlatí úhoři (1979) v čele s Vladimírem Menšíkem, Slávkou Hozovou, Martinem Mikulášem nebo Rudolfem Hrušínským, Lásky mezi kapkami deště (1979), kde se předvedl charismatický Lukáš Vaculík, Smrt krásných srnců (1986), kde jsme mohli sledovat skvělý výkon Karla Heřmánka nebo film z fotbalového prostředí z roku 2002 Kožené slunce s Ondřejem Vetchým?

Režíroval více jak 50 českých filmů. Se spolužákem Vojtěchem Jasným začínal natáčet nejprve dokumentární filmy: Nic není zamračeno, Neobyčejná léta či Lidé jednoho srdce. S komunisty měl těžkosti, jeho film Ucho s Radoslavem Brzobohatým a Jiřinou Bohdalovou skončil na dlouhá léta v trezoru. Ve svých filmech se Karel Kachyňa snaží zobrazit skutečnost. Problémy každodenního života v různých dobách.

Karel Kachyňa byl přeborníkem na zachycení sebemenšího detailu. „Kachyňovi věříte, že to tak skutečně v té době bylo, je to věrné, dokonalé,“ hodnotil jeho tvorbu bavič a herec Jiří Krampol.

Manželkou se mu stala o 41 let mladší Alena Mihulová, se kterou měl dceru Karolínu. Z prvního manželství má dceru Elišku. S Alenou se seznámili při natáčení jeho filmu Sestřičky, kde zazářila i další výrazná postava české kinematografie Jiřina Jirásková. Smrt Karla Kachyni byla pro Alenu Mihulovou velmi zdrcující.

 

Články o celebritě

Smutná zpráva: Zemřela dramaturgyně seriálu Sanitka Jana Dudková (†85) Smutná zpráva: Zemřela dramaturgyně seriálu Sanitka Jana Dudková (†85) Ve věku 85 let nás dnes opustila dramaturgyně České televize a scénáristka Jana Dudková. O smrti… číst článek
Cvalík Vašut trénoval jako Stallone! Cvalík Vašut trénoval jako Stallone! Nejen Sly a jeho slavný Rocky, i Češi a Slováci mají ve filmu excelentní boxery. Pěsti ve tmě (1985)… číst článek
Jindra z pohádky Princezna ze mlejna: Po natáčení uklízel záchody a škemral o práci! Jindra z pohádky Princezna ze mlejna: Po natáčení uklízel záchody a škemral o práci! Role Jindřicha v pohádce Princezna ze mlejna udělala z Radka Valenty (40) na chvíli hvězdu. S rolemi… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Lucie Konášová
Lucie Konášová
zobrazit profil Petr Nikolaev
Petr Nikolaev
zobrazit profil Biser Arichtev
Biser Arichtev
zobrazit profil Fero Fenič
Fero Fenič
zobrazit profil Petr Kracík
Petr Kracík
zobrazit profil Jaroslav Fuit
Jaroslav Fuit
zobrazit profil Matthew  Vaughn
Matthew Vaughn
zobrazit profil Daniel Pánek
Daniel Pánek