Karel Kachyňa

Datum narození: 1.5.1924
Datum úmrtí: 12.3.2004
Místo narození: Vyškov
Profese: Režisér
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Ne nadarmo získal Karel Kachyňa Českého lva za dlouholetý přínos českému filmu. Ačkoli měly jeho filmy často omezený rozpočet, nyní se řadí mezi nejlepší z nejlepších.

Kdo by neznal legendární filmy a herce s nimi spojené, jako například Zlatí úhoři (1979) v čele s Vladimírem Menšíkem, Slávkou Hozovou, Martinem Mikulášem nebo Rudolfem Hrušínským, Lásky mezi kapkami deště (1979), kde se předvedl charismatický Lukáš Vaculík, Smrt krásných srnců (1986), kde jsme mohli sledovat skvělý výkon Karla Heřmánka nebo film z fotbalového prostředí z roku 2002 Kožené slunce s Ondřejem Vetchým?

Režíroval více jak 50 českých filmů. Se spolužákem Vojtěchem Jasným začínal natáčet nejprve dokumentární filmy: Nic není zamračeno, Neobyčejná léta či Lidé jednoho srdce. S komunisty měl těžkosti, jeho film Ucho s Radoslavem Brzobohatým a Jiřinou Bohdalovou skončil na dlouhá léta v trezoru. Ve svých filmech se Karel Kachyňa snaží zobrazit skutečnost. Problémy každodenního života v různých dobách.

Karel Kachyňa byl přeborníkem na zachycení sebemenšího detailu. „Kachyňovi věříte, že to tak skutečně v té době bylo, je to věrné, dokonalé,“ hodnotil jeho tvorbu bavič a herec Jiří Krampol.

Manželkou se mu stala o 41 let mladší Alena Mihulová, se kterou měl dceru Karolínu. Z prvního manželství má dceru Elišku. S Alenou se seznámili při natáčení jeho filmu Sestřičky, kde zazářila i další výrazná postava české kinematografie Jiřina Jirásková. Smrt Karla Kachyni byla pro Alenu Mihulovou velmi zdrcující.

 

Články o celebritě

Bohdalová se v ČT zamotala do vlastních slov: Trapas s rychlou nápravou! Bohdalová se v ČT zamotala do vlastních slov: Trapas s rychlou nápravou! Úspěšná a populární herečka Jiřina Bohdalová (86) se během své osm dekád trvající herecké kariéry… číst článek
Pohřeb Vaty z Černých baronů Šimáčka (†56) v katedrále: Jančařík, Těžkej Pokondr a pár desítek přátel Pohřeb Vaty z Černých baronů Šimáčka (†56) v katedrále: Jančařík, Těžkej Pokondr a pár desítek přátel Pohřeb herce Milana Šimáčka (†56), který podlehl rakovině jater, sice ve středu večer proběhl v nejslavnější… číst článek
Manžel Hrzánové Radek Holub slaví 50: S Bárou jsou manželé 22 let, ale nechodili spolu Manžel Hrzánové Radek Holub slaví 50: S Bárou jsou manželé 22 let, ale nechodili spolu Herec Radek Holub, který 22. srpna oslaví padesátiny, na sebe poprvé upozornil na počátku 90. let,… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Olmo Omerzu
Olmo Omerzu
zobrazit profil Aleš Matějka
Aleš Matějka
zobrazit profil Jan Petráň
Jan Petráň
zobrazit profil Pavel Háša
Pavel Háša
zobrazit profil Jiří Chlumský
Jiří Chlumský
zobrazit profil Tomáš Mašín
Tomáš Mašín
zobrazit profil Julius Ševčík
Julius Ševčík
zobrazit profil Hynek Bočan
Hynek Bočan