Miroslav Hanuš

Místo narození: Praha
Profese: Herec a režisér

Související celebrity

Životopis

Miroslav Hanuš je často využívaným hercem hlavně ve světě seriálů. Bodrý starosta Hložánek v seriálu Ulice, nadutý major Korejs v Případech 1. oddělení – to jsou role, které jej nejvíc představily televizním divákům. Hanuš je ale mužem divadla, kde nejen hraje, ale i režíruje. Začínal přitom jako nedostudovaný ekonom a kulisák.

Miroslav Hanuš (*1963) je rodilý Pražák, syn známého urologa a učitelky češtiny a tělocviku. Nepatří však do žádného rodu Hanušů. „Maminka se za svobodna jmenovala Železníková, tatínek Plecháč, a protože se nemohli shodnout, do jakého kovu půjdou, našli úplně nové příjmení – Hanuš,“ prozradil v rozhovoru pro Divadelní noviny.

Na přání rodičů šel studovat vnitřní obchod na Vysoké škole ekonomické. Už během prvního ročníku zjistil, že si svou budoucnost představuje jinak a přihlásil se ke zkouškám na DAMU. Neuspěl, přesto se nehodlal snů o herectví vzdát a nastoupil do Vinohradského divadla alespoň jako kulisák. Následovala rychlá kariéra a k dalším zkouškám na divadelní akademii se hlásil coby jevištní mistr. Vše dopadlo, jak mělo, a Miroslav Hanuš začal vysněná studia.

MIROSLAV HANUŠ - AKTUÁLNÍ INFO A ZAJÍMAVOSTI ZDE

Po absolutoriu nastoupil do Středočeského divadla v Kladně. „V té době jsme na Kladně byli za hvězdy a já sám jsem měl několik fanynek, které mé herectví oceňovaly tím, že mi na jeviště neposílaly kytky, ale jídlo,“ zavzpomínal Hanuš na své začátky. „Jedna třeba pekla vynikající buchty, ale stalo se, že jsem dostal při děkovačce v troj-kastrůlku moravského vrabce, prostě kompletní menu.“

Aby měl jako umělec co nabídnout, naučil se zpívat, tancovat a stepovat. Umí i hrát na klavír, saxofon, bicí, kytaru a akordeon. Divadlu naprosto propadl. Jednou se dokonce z přepracování na jevišti zhroutil.

Miroslav Hanuš je krom hereckých schopností uznáván i pro režisérský talent. Například jeho dramatizace a režie románu Pan Kaplan má třídu rád se stala v Divadle ABC diváckým hitem.

Širokému publiku je však Hanuš znám zejména jako velký herec malých rolí. Příkladem za všechny: seriálová postava nesympatického majora Korejse v Případech 1. oddělení, v níž září jako rovnocenný herecký partner skvělých filmových hvězd (Bolek Polívka, Ondřej Vetchý, nebo Miroslav Vladyka).

Manželkou Miroslava Hanuše je choreografka a pedagožka DAMU Jana Hanušová.

Autor: Ondřej Němec

 

Další Herci

zobrazit profil Adrian  Jastraban
Adrian Jastraban
zobrazit profil Václav Svoboda
Václav Svoboda
zobrazit profil Boris Rösner
Boris Rösner
zobrazit profil Patricie Solaříková
Patricie Solaříková
zobrazit profil Radúz Mácha
Radúz Mácha
zobrazit profil Juraj Herz
Juraj Herz
zobrazit profil Pavel Sedláček
Pavel Sedláček
zobrazit profil Liz Hurley
Liz Hurley

Nejnovější profily celebrit