Vladimír Kratina

Datum narození: 25.2.1952
Místo narození: Praha
Profese: herec, písničkář, producent
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Herec Vladimír Kratina ztvárnil desítky rolí jak v seriálech, filmech, televizních inscenacích, tak i na divadelních prknech. Jako písničkář se věnoval zejména folku a country. Působil též jako producent.

Vladimír Kratina se nejdříve vyučil fotografem. Při gymnáziu hrál na bicí a kytaru ve studentské beatové kapele, pro kterou také komponoval. Poté nastoupil na DAMU, kterou absolvoval v roce 1975. První divadelní angažmá získal v Divadle Vítězného února v Hradci Králové, dále to bylo Činoherní studio v Ústí nad Labem, zájezdové divadlo Dílna 24 a Studio Ypsilon. V roce 1988 zakotvil v Činoherním klubu v Praze, kde působil 11 let. Hostoval také v Národním divadle (Idiot). Po roce 1999 začal podnikat v umělecké sféře, např. produkoval muzikál na ledě Mrazík. Málokdo ví, že Vladimír Kratina je též folkový a country zpěvák a písničkář. Roku 2008 se předvedl i jako tanečník, a to v soutěži České televize StarDance.

VLADIMÍR KRATINA BYL VE VĚZENÍ

Před kamerou se Vladimír Kratina poprvé objevil ještě jako student DAMU v roce 1974 v televizní pohádce Jak se Kudla přepočítal. Hned v roce následujícím dostal menší roje v seriálu Jaroslava Dietla Nejmladší z rodu Hamrů či v psychologickém dramatu Hřiště. Dále pak v komedii Zítra vstanu a opařím se čajem (1977) s Petrem Kostkou v hlavní roli. Svou první ústřední postavu Vladimír Kratina ztvárnil ve filmu Křehké vztahy (1979) Juraje Herze. Od té doby šel z role do role. Vzhledem k své mužné postavě to byly zejména postavy drsných a statných chlapíků.

Kariéru herce Vladimíra Kratiny nepřerušila ani normalizační 80. léta 20. století. V té době se objevil ve filmech Děti zítřků či Prázdniny pro psa. Hrál v televizních pohádkách, inscenacích či seriálech (Rodáci, Sanitka).

VLADIMÍR KRATINA A PAŘBA SMRTI

Ani po Sametové revoluci 1989 netrpěl nedostatkem roli. Jmenujme např. seriály Přítelkyně z domu smutku, Na lavici obžalovaných justice, Strážce duší, Náves, Letiště, Místo v životě, Soukromé Pasti, Ordinace v růžové zahradě, Expozitura, Cesty domů, Místo zločinu Plzeň, Já, Mattoni. Hrál také v řadě televizních inscenací, např. Oběti: Nevlastní bratr (s Viktorem Preissem, Vilmou Cibulkovou či Taťjanou Medveckou), Svědomí Denisy Klánové (s Lenkou Vlasákovou, Jiřím Schmitzerem a Simonou Stašovou) nebo v pohádce Dům U Zlatého úsvitu (mj. s Vladimírem Javorským). Na stříbrném plátně se uplatnil v dramatu Tomáše Zelenky Hranaři či v komedii Jak se zbavit nevěsty, kde hráli Lenka Vlasáková, David Matásek, Andrea Kerestéšová, Jana Švandová, Jaroslav Plesl či Jana Stryková.

Vladimír Kratina je podruhé ženatý, jeho první manželkou byla loutkoherečka Šimona Součková. Z obou vztahů má tři dcery.

VŠE O HERCI VLADIMÍRU KRATINOVI NAJDETE ZDE

 

Články o celebritě

Natáčení Labyrintu 3: Zákazy pro herce Natáčení Labyrintu 3: Zákazy pro herce Do třetice všeho dobrého i zlého! Obojí platí pro herce, kteří pod vedením Jiřího Stracha (44) od… číst článek
Kameraman, který rozčílil Žilkovou i Kratinu: Schovávali se jako malí! Terorismus to fakt nebyl Kameraman, který rozčílil Žilkovou i Kratinu: Schovávali se jako malí! Terorismus to fakt nebyl Veroniku Žilkovou (56) a její dva kolegy nedávno během noční cesty na natáčení zastavila policie… číst článek
Při policejní akci kontrolovali celebrity: Kratina se zlobil! Při policejní akci kontrolovali celebrity: Kratina se zlobil! Auto České televize uvízlo na pražské magistrále v síti kontrol dopraváků. Jali v něm Veronika Žilková… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Eva Horská
Eva Horská
zobrazit profil Michaela Badinková
Michaela Badinková
zobrazit profil Matt Bomer
Matt Bomer
zobrazit profil Igor Bareš
Igor Bareš
zobrazit profil Lauren Graham
Lauren Graham
zobrazit profil Roman Skamene
Roman Skamene
zobrazit profil Ivana Korolová
Ivana Korolová
zobrazit profil Zuzana Čapková
Zuzana Čapková