Po studiu herectví na brněnské JAMU Jiří Bartoška nastoupil do divadla Husa na provázku. Po následné divadelní peripetii v ústeckém Činoherním studiu se přestěhoval do Prahy. Dlouhá léta Jiří Bartoška zářil v Divadle Na zábradlí spolu s Karlem Heřmánkem, Pavlem Zedníčkem a dalšími, které v roce 1991 vyměnil za nově vzniklé Divadlo Bez zábradlí. Exceloval v dramatech Jakub a jeho pán, Don Juan nebo Largo desolato. V komedii Moje hra českolipského Jiráskova divadla polehával v rakvi.
JIŘÍ BARTOŠKA A TÝDNY OBČANSKÉHO NEKLIDU
Výrazné postavy Jiřímu Bartoškovi jako dlouhodobě nejpřitažlivějšímu českému herci, elegánovi a miláčkovi ženského publika nabízela televize i film. S Ludvíkem Hradílkem vytvořil loveckou dvojici Sokola a Havranpírka ve známé trilogii Osada Havranů, Volání rodu a Na veliké řece.
JIŘÍ BARTOŠKA S PLAYMATE V POSTELI
Jiří Bartoška se předvedl mj. v pohádce Třetí princ, v dramatu Je třeba zabít Sekala nebo v komedii Stůj nebo se netrefím. Boha si zahrál v Andělovi Páně a Andělovi Páně 2 režiséra Jiřího Stracha a svým způsobem měl s nejvyšším co dočinění i v komediích Líbáš jako Bůh a Líbáš jako ďábel.
Za vedlejší roli ve válečném dramatu Všichni moji blízcí, kde si zahrál s Josefem Abrhámem a Libuší Šafránkovou, Jiří Bartoška získal v roce 1999 Českého lva. Další sošku dostal roku 2016 za mimořádný přínost čeké kinematografii. V témže roce obdržel Cenu české filmové kritiky za ztváznění hlavní role v tragikomedii Radka Bajgara Teorie tygra.
V televizi se Jiří Bartoška předvedl v seriálech My všichni školou povinní, Sanitka, Cirkus Humberto, Neviditelní, Za sklem, Mordparta nebo Zločiny Velké Prahy či v romantické komedii Ideální manžel. S Miroslavem Donutilem namluvil dokumentární cyklus Na cestě.
Herec úzce spolupracoval s Václavem Havlem. Spoluzakládal Občanské fórum a v prosinci 1989 také vyhlašoval kandidaturu Václava Havla na prezidenta republiky. V roce 2004 se Jiří Bartoška stal prezidentem Mezinárofního filmového festivalu Karlovy Vary.
V životopisném dramatu režiséra Slávka Horáka Havel (2020), jehož hrál Viktor Dvořák, Jiří Bartoška ztvárnil jednoho z nejvýznamějších českých filozofů 20. století Jana Patočku.
O JIŘÍM BARTOŠKOVÍ ČTĚTE ZDE>>
Jiří Bartoška je znám svou vášní k filmu, cigaretám, golfu a dobrému vínu.
Manželka Andrea Bartošková je po boku Jiřího Bartošky již páté desetiletí. Brali se roku 1976. Vychovali spolu dceru Kateřinu a syna Jana.
Zařadil se k nejoblíbenějším českým hercům. Jeho kariéra mohla ve čtyřiceti letech zničehonic skončit. Poté, co mu lékaři nešťastně píchli injekci, ocitl se na prahu smrti a přežil jen tak tak. "Ale musím říct, že jestli takhle vypadá smrt, tak je velmi rychlá a celkem milosrdná," svěřil se Jiří Bartoška po letech.
Smrt na Jiřího Bartošku podruhé sáhla v podobě rakoviny mízních uzlin, kterou se mu podařilo překonat. V listopadu 2023 přinesla média zprávu, že se mu zákeřná choroba vrátila.