Andrej Babiš

Datum narození: 2.9.1954
Přezdívka: Bureš
Místo narození: Bratislava
Profese: politik hnutí ANO, podnikatel
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Podnikatel a politik Andrej Babiš, ačkoliv pochází ze Slovenska, byl vicepremiérem a ministrem financí České republiky za své hnutí ANO 2011.

Andrej Babiš je druhým nejbohatším českým občanem, petrochemickým a potravinářským magnátem a vlastníkem impéria Agrofert. Vlastní také mediální dům Mafra. V roce 2011 podnikatel rázně vstoupil i do politiky. A o dva roky později se stalo jeho hnutí ANO 2011 druhou nejúspěšnější stranou ve volbách.

ANDREJ BABIŠ - MILIARDÁŘ VYZKOUŠEL PRÁCI RUKAMA

Podle renomovaného časopisu Forbes činilo jmění Andreje Babiše v roce 2013 dvě miliardy dolarů (zhruba 40 mld. Kč), takže se stal 736. nejbohatším člověkem světa (z Čechů je bohatší pouze Petr Kellner, který figuroval v žebříčku Forbesu na 106. místě).

Pro mladého Andreje Babiše byl důležitou postavou jeho otec Štefan Babiš, jeden ze zakladatelů zahraničního obchodu na Slovensku. Babišův otec mj. prodával v Etiopii české obráběcí stroje, v 60. letetch 20. století pak působil v Paříži, kde s ním žila i jeho rodina. Později zastupoval Československo v Ženevě jako delegát v jednáních o Všeobecné dohodě o clu a obchodě při OSN. Andrej Babiš tedy díky otci získal mezinárodní rozhled, gymnázium začal studovat ve Švýcarsku (dokončil ho v Bratislavě) a poté nastoupil na obchodní fakultu VŠE v Bratislavě.

Patrně z kariérních důvodů vstoupil Andrej Babiš v roce 1980 do KSČ. Díky tomu mohl zastupovat řadu československých podniků v Maroku, kde vydržel až do listopadu 1989 (působil především jako zástupce společnosti Petrimex, jejímž obchodním ředitelem byl i počátkem 90. let). Podle dokumentů z archivu slovenského Ústavu paměti národa byl Andrej Babiš evidován jako důvěrník StB s krycím jménem Bureš. V červnu 2014 však bratislavský soud rozhodl, že byl evidován neoprávněně.

Z Petrimexu učinil Andrej Babiš v první polovině 90. let samostatný podnik Agrofert a postupně ho ovládl. Tato firma se postupně stala největším českým zemědělským, potravinářským a chemickým holdingem, pod nějž spadají více než dvě stovky samostatných společností především v Česku a na Slovensku, ale též v Maďarsku, Polsku, Nizozemsku a Německu (roční tržby výrazně přesahují sto miliard korun, společnost obhospodařuje desetitisíce hektarů zemědělské půdy).

Andrej Babiš začal působit i na mediálním poli, nejprve vydával týdeník 5+2, roku 2013 koupil mediální koncern MAFRA, který mj. vydává dva celostátní tištěné deníky Lidové noviny a MF Dnes. Provozuje také televizi Óčko či rádiové stanice Rockzone a Impuls.

V roce 2011 založil Andrej Babiš občanskou iniciativu Akce nespokojených občanů a jako politické hnutí ANO 2011 ji registroval v roce 2012. V následujícím roce nečekaně vysoko zabodoval ve sněmovních volbách (svou roli sehrálo patrně i to, že se obklopil známými tvářemi, významným představitelem hnutí se stal například herec Martin Stropnický), když hnutí pod jeho vedením obsadilo druhé místo za ČSSD se ziskem 18,65 % hlasů.

O ANDREJOVI BABIŠOVI ČTĚTE ZDE>>

Andrej Babiš pak v lednu 2014 odešel z vedení Agrofertu (zůstal majoritním vlastníkem), protože se stal kandidátem hnutí na post vicepremiéra a ministra financí ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Šéf sociálních demokratů nabídl Babišovu hnutí šest ministerských postů ve vznikajícím sedmnáctičlenném kabinetu.

Na přelomu roku 2013 a 2014 byl podle průzkumů Andrej Babiš druhým nejoblíbenějším politikem, hned po Tomio Okamurovi. Působení šéfa hnutí ANO v postech vicepremiéra a ministra financí skončilo jeho odvoláním v květnu 2017. Do parlamentních voleb 2017 jej jeho hnutí vyslalo jako lídra Středočeského kraje.

V srpnu 2017 policie požádala Sněmovnu o vydání Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli údajnému zneužití dotace na Čapí hnízdo ve výši 50 milionů korun.

Andrej Babiš má z prvního manželství dvě děti. Po rozvodu žil s družkou Moniku, která léta používala jeho příjmení, přestože nebyli sezdáni. I s ní má podnikatel a politik dvě děti. Své Ano si pár řekl až po 23 letech společného soužití. Velkolepá svatba se uskutečnila 29. července 2017.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 NAJDETE ZDE>>

 

Články o celebritě

Do vlády jen s tím, kdo odmítne uprchlické kvóty, EET a euro: ODS si dává podmínky Do vlády jen s tím, kdo odmítne uprchlické kvóty, EET a euro: ODS si dává podmínky ODS ve čtvrtek představila 12 podmínek pro svůj vstup do vlády po podzimních volbách. Strana mimo… číst článek
Babišova dcera získala po otevření Čapího hnízda vily, švagr pozemky. Šlo o revanš? Babišova dcera získala po otevření Čapího hnízda vily, švagr pozemky. Šlo o revanš? Krátce po otevření farmy Čapí hnízdo daroval Andrej Babiš své dceři Adrianě Bobekové luxusní vilu,… číst článek
Jágr s Kopřivovou u Babiše na Čapím hnízdě: Svatba, nebo kšeft? Drsná kritika přišla okamžitě Jágr s Kopřivovou u Babiše na Čapím hnízdě: Svatba, nebo kšeft? Drsná kritika přišla okamžitě Jaromír Jágr (45) a Andrej Babiš (62). Spojení slavného hokejisty a ostře sledovaného politika je… číst článek

Další Ostatní

zobrazit profil Tomáš Abraham
Tomáš Abraham
zobrazit profil Petr Beitl
Petr Beitl
zobrazit profil Lucie Hunčárová
Lucie Hunčárová
zobrazit profil Michaela  Sýkorová
Michaela Sýkorová
zobrazit profil Lela Lenka Geislerová
Lela Lenka Geislerová
zobrazit profil Miroslav  Poche
Miroslav Poche
zobrazit profil Pcheng Li-jüan
Pcheng Li-jüan
zobrazit profil Jiří Šedivý
Jiří Šedivý