Andrej Babiš

Datum narození: 2.9.1954
Přezdívka: Bureš
Místo narození: Bratislava
Profese: podnikatel a politik
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Andrej Babiš je český podnikatel a politik. Je druhým nejbohatším Čechem, ačkoliv pochází ze Slovenska. V současné době je ministrem financí České republiky.

Andrej Babiš je druhým nejbohatším českým občanem, petrochemickým a potravinářským magnátem a vlastníkem impéria Agrofert. Vlastní také mediální dům Mafra. Babiš v roce 2011 rázně vstoupil i do politiky. A o dva roky později se stalo jeho hnutí ANO 2011 druhou nejúspěšnější stranou ve volbách.

Podle renomovaného časopisu Forbes činilo jmění Andreje Babiše v roce 2013 dvě miliardy dolarů (zhruba 40 mld. Kč), takže se stal 736. nejbohatším člověkem světa (z Čechů je bohatší pouze Petr Kellner, který figuroval v žebříčku Forbesu na 106. místě).

Pro mladého Andreje Babiše byl důležitou postavou jeho otec Štefan Babiš, jeden ze zakladatelů zahraničního obchodu na Slovensku. Babišův otec mj. prodával v Etiopii české obráběcí stroje, v 60. letetch 20. století pak působil v Paříži, kde s ním žila i jeho rodina. Později zastupoval Československo v Ženevě jako delegát v jednáních o Všeobecné dohodě o clu a obchodě při OSN. Andrej Babiš tedy díky otci získal mezinárodní rozhled, gymnázium začal studovat ve Švýcarsku (dokončil ho v Bratislavě) a poté nastoupil na obchodní fakultu VŠE v Bratislavě.

Patrně z kariérních důvodů vstoupil Andrej Babiš v roce 1980 do KSČ. Díky tomu mohl zastupovat řadu československých podniků v Maroku, kde vydržel až do listopadu 1989 (působil především jako zástupce společnosti Petrimex, jejímž obchodním ředitelem byl i počátkem 90. let). Podle dokumentů z archivu slovenského Ústavu paměti národa byl Andrej Babiš evidován jako důvěrník StB s krycím jménem „Bureš“. V červnu 2014 však bratislavský soud rozhodl, že byl evidován neoprávněně.

Z Petrimexu učinil Andrej Babiš v první polovině 90. let samostatný podnik Agrofert a postupně ho ovládl. Babišova firma se postupně stala největším českým zemědělským, potravinářským a chemickým holdingem, pod nějž spadají více než dvě stovky samostatných společností především v Česku a na Slovensku, ale též v Maďarsku, Polsku, Nizozemsku a Německu (roční tržby výrazně přesahují sto miliard korun, společnost obhospodařuje desetitisíce hektarů zemědělské půdy).

Andrej Babiš působí i na mediálním poli, najprve začal vydávat týdeník 5+2, od roku 2013 vlastní i mediální koncern MAFRA, který mj. vydává dva celostátní tištěné deníky Lidové noviny a MF Dnes. Provozuje také televizi Óčko, či rádiové stanice Rockzone a nejposlouchanější v ČR, Impuls.

V roce 2011 založil Andrej Babiš občanskou iniciativu Akce nespokojených občanů a jako politické hnutí ANO 2011 ji registroval v roce 2012. V následujícím roce nečekaně vysoko zabodoval ve sněmovních volbách (svou roli sehrálo patrně i to, že se obklopil známými tvářemi, významným představitelem hnutí se stal například herec Martin Stropnický), když hnutí pod jeho vedením obsadilo druhé místo za ČSSD se ziskem 18,65 % hlasů. Andrej Babiš pak v lednu 2014 odešel z vedení Agrofertu (zůstal majoritním vlastníkem), protože se stal kandidátem hnutí na post vicepremiéra a ministra financí ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Šéf sociálních demokratů nabídl Babišovu hnutí šest ministerských postů ve vznikajícím sedmnáctičlenném kabinetu. Na přelomu roku 2013 a 2014 byl podle průzkumů Andrej Babiš druhým nejoblíbenějším politikem, hned po Tomio Okamurovi.

Andrej Babiš býval ženatý (z manželství má dvě děti). Po rozvodu si našel družku Moniku, s kterou se sice neoženil, ale která používá jeho příjmení. I s ní má dvě děti.

 

Články o celebritě

Monika Babišová šla s pravdou ven: Přiznala hádky s Andrejem! Monika Babišová šla s pravdou ven: Přiznala hádky s Andrejem! Monika Babišová v rozhovoru pro Blesk TV Magazín přiznala, jak to vypadá doma u Babišů. Co říká na… číst článek
Další výjimky z EET? Babiš chce ulevit neziskovkám i venkovským spolkům Další výjimky z EET? Babiš chce ulevit neziskovkám i venkovským spolkům Finanční správa do konce dubna zveřejní řešení, které by mělo ulevit venkovským spolkům a neziskovým… číst článek
Babiš a Jurečka se předhání s levným voláním, Češi dál platí drahé tarify Babiš a Jurečka se předhání s levným voláním, Češi dál platí drahé tarify Ministr financí Andrej Babiš (ANO) je překvapený vlnou kritiky, která se na něj snesla poté, co zveřejnil… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Kevin Dahlgren
Kevin Dahlgren
zobrazit profil Jan Leitner
Jan Leitner
zobrazit profil Bill Gates
Bill Gates
zobrazit profil Rey Koranteng
Rey Koranteng
zobrazit profil Filip Čáp
Filip Čáp
zobrazit profil Jan Fiala
Jan Fiala
zobrazit profil Frances Tomelty
Frances Tomelty
zobrazit profil Pavel  Čekan
Pavel Čekan

Nejnovější profily celebrit