Andrej Babiš se stal druhým nejbohatším občanem Česka, petrochemickým a potravinářským magnátem a mejitelem impéria Agrofert. Vlastní také mediální dům Mafra. V roce 2011 podnikatel rázně vstoupil i do politiky. A už o dva roky později se stalo jeho hnutí ANO 2011 druhou nejúspěšnější stranou ve volbách.
ANDREJ BABIŠ - MILIARDÁŘ VYZKOUŠEL PRÁCI RUKAMA
Podle renomovaného časopisu Forbes činilo jmění Andreje Babiše v roce 2013 dvě miliardy dolarů (zhruba 40 mld. Kč), takže se stal 736. nejbohatším člověkem světa (z Čechů byl bohatší pouze Petr Kellner, který figuroval v žebříčku Forbesu na 106. místě).
Pro mladého Andreje Babiše byl důležitou postavou jeho otec Štefan Babiš, jeden ze zakladatelů zahraničního obchodu na Slovensku. Babišův otec mj. prodával v Etiopii české obráběcí stroje, v 60. letetch 20. století pak působil v Paříži, kde s ním žila i jeho rodina. Později zastupoval Československo v Ženevě jako delegát v jednáních o Všeobecné dohodě o clu a obchodě při OSN. Andrej Babiš tedy díky otci získal mezinárodní rozhled, gymnázium začal studovat ve Švýcarsku (dokončil ho v Bratislavě) a poté nastoupil na obchodní fakultu VŠE v Bratislavě.
Patrně z kariérních důvodů vstoupil Andrej Babiš v roce 1980 do KSČ. Díky tomu mohl zastupovat řadu československých podniků v Maroku, kde vydržel až do listopadu 1989 (působil především jako zástupce společnosti Petrimex, jejímž obchodním ředitelem byl i počátkem 90. let). Podle dokumentů z archivu slovenského Ústavu paměti národa byl Andrej Babiš evidován jako důvěrník StB s krycím jménem Bureš.
V červnu 2014 bratislavský soud rozhodl, že byl evidován neoprávněně. Naopak 14. června 2022 bratislavský krajský v obnoveném líčení zamítl žalobu Andreje Babiše, že je neoprávněně veden v archivních svazcích StB jako agent.
Z Petrimexu učinil Andrej Babiš v první polovině 90. let 20. století samostatný podnik Agrofert a postupně ho ovládl. Tato firma se postupně stala největším českým zemědělským, potravinářským a chemickým holdingem, pod nějž spadají více než dvě stovky samostatných společností především v Česku a na Slovensku, ale též v Maďarsku, Polsku, Nizozemsku a Německu (roční tržby výrazně přesahují sto miliard korun, společnost obhospodařuje desetitisíce hektarů zemědělské půdy).
Andrej Babiš začal působit i na mediálním poli, nejprve vydával týdeník 5+2, roku 2013 koupil mediální koncern MAFRA, který mj. vydává dva celostátní tištěné deníky Lidové noviny a MF Dnes. Provozuje také televizi Óčko či rádiové stanice Rockzone a Impuls.
V roce 2011 založil Andrej Babiš občanskou iniciativu Akce nespokojených občanů a jako politické hnutí ANO 2011 ji registroval v roce 2012. V následujícím roce nečekaně vysoko zabodoval ve sněmovních volbách (svou roli sehrálo patrně i to, že se obklopil známými tvářemi, významným představitelem hnutí se stal např. herec Martin Stropnický), když hnutí pod jeho vedením obsadilo druhé místo za ČSSD se ziskem 18,65 % hlasů.
Andrej Babiš pak v lednu 2014 odešel z vedení Agrofertu (zůstal majoritním vlastníkem), protože se stal kandidátem hnutí na post vicepremiéra a ministra financí ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Šéf sociálních demokratů nabídl Babišovu hnutí šest ministerských postů ve vznikajícím sedmnáctičlenném kabinetu.
Na přelomu roku 2013 a 2014 byl podle průzkumů Andrej Babiš druhým nejoblíbenějším politikem, hned po Tomio Okamurovi. Působení šéfa hnutí ANO v postech vicepremiéra a ministra financí skončilo jeho odvoláním v květnu 2017. Do parlamentních voleb 2017 jej jeho hnutí vyslalo jako lídra Středočeského kraje.
V srpnu 2017 policie požádala Sněmovnu o vydání Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli údajnému zneužití dotace na Čapí hnízdo ve výši 50 milionů korun. V září poslanci policii vyhověli. V říjnu jej díky volbám začala chránit zbrusu nová imunita, stejně jako o čtyři roky později, tedy po volbách 2021.
V prosinci 2017 byl Andrej Babiš jmenován premiérem. Pár týdnů nato jej i nová Sněmovna vydala k trestnímu stíhání. A aby toho nebylo málo bratislavský krajský soud v únoru 2018 v obnoveném líčení zamítl jeho žalobu, že je neoprávněně veden v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB jako agent.
Koncem srpna 2019 státní zástupce jeho stíhání v kauze Čapí hnízdo zastavil, stejně jako dalších obviněných. V prosinci 2019 byl Andrej Babiš znovu obviněn. Rozhodl o tom nejvyšší státní zástupce. Koncem května jej policie navrhla obžalovat.
Do parlamentních voleb 2021 Andrej Babiš vkročil jako jednička ústecké kandidátky a poslanecký mandát obhájil. Jeho kabinet skončil, když byla 17. prosince jmenována nová vláda Petra Fialy (ODS).
Začátkem března 2022 Andreje Babiše nová dolní komora vydala k trestnímu stíhání. A záhy byl znovu obžalován, a to společně se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou.
Pražský městský 9. ledna 2023 nepravomocně zprostil obžaloby Andreje Babiše i Janu Nagyovou v kauze Čapí hnízdo, která se týká padesátimilionové dotace na stavbu kongresového areálu ve středních Čechách. Státní zástupce Jaroslav Šaroch podal proti rozsudku odvolání. Případ Vrchní soud v Praze vrátil soudu prvního stupně, který 14. února 2024 vynesl opět osvobozující verdikt.
V listopadu 2021 v pořadu TV Blesk Ptám se, pane premiére Andrej Babiš uvedl, že by jej Miloš Zeman rád viděl na Hradě. V květnu 2022 se nechal slyšet, že o tom, zda bude kandidovat, se rozhodne až na poslední chvíli. Svou kandidaturu oznámil v říjnu 2022.
V prvním kole voleb Andrej Babiš skončil druhý za Petrem Pavlem. Ten v druhém kole s velkým náskokem zvítězil a stal se 4. prezidentem České republiky.
O ANDREJOVI BABIŠOVI ČTĚTE ZDE>>
Andrej Babiš má z prvního manželství s Beatou Babišovou syna Andreje a dceru Adrianu. Andrej Babiš jr. v listopadu 2018 vyvolal skandál na české politické scéně svým tvrzením, že byl unesen na Krym.
Po rozvodu žil Andrej Babiš s družkou Moniku, která léta používala jeho příjmení, přestože nebyli sezdáni. S ní má politik dceru Vivien a syna Frederika. Své ANO si pár řekl až po 23 letech společného soužití. Velkolepá svatba se uskutečnila 29. července 2017.
O KAUZE ČAPÍ HNÍZDO ČTĚTE ZDE>>